קדאפי נואם לאומה: ההתערבות בענייניה של לוב לא מקובלת

כלי תקשורת ערביים מדווחים כי כוחותיו של קדאפי פתחו מאז שעות הבוקר במבצע צבאי רחב היקף, בו נוטלים חלק מאות כלים צבאיים ומטוסים קרב. המטרה - כיבוש מעוזי המזרח. דיווח: 14 בני אדם נהרגו מאז הבוקר - כולם בעיירת הנפט אל-בריקה. ובינתיים, קדאפי נואם לאומה במהלך טקס פומבי עם תומכיו בטריפולי. שידור חי

שליט לוב משיב מלחמה שערה: כוחות צבא גדולים של מועמר קדאפי מנהלים בשעות האחרונות עימותים קשים במספר מעוזים במזרח המדינה, במטרה להשיב לעצמם את השליטה באזור. על פי דיווחים בכלי תקשורת ערביים, בפעולה הצבאית הנרחבת נוטלים חלק לא פחות מ-500 משוריינים וכלים צבאיים וכן מטוסי קרב.

מוקדם יותר דיווחה רשת "אל-ערבייה" כי לפחות 14 בני אדם נהרגו מאז שעות הבוקר בעימותים הקשים - כולם בעיירת הנפט אל-בריקה. על פי הדיווחים, כוחותיו של קדאפי השיבו לעצמם את השליטה בעיירה, לאחר מתקפה קשה על צינורות הנפט הנמצאים בה.

בינתיים משתתף השליט קדאפי בכנס תומכים בטריפולי. "כל ההתערבויות בענייניה של לוב אינן מתקבלות על הדעת", תקף קדאפי את מדינות המערב בנאום שהועבר בשידור חי ברחבי העולם. "אין מקום לשליט יחיד בלוב, כאן כל אזרח מכתיב את המדיניות. לא ניתן לכפות אופי שלטוני חדש על לוב מבלי לקבל את הסכמת העם".

"כשנטלתי את השלטון לידיי, העברתי אותו מיד לרשות העם בלוב", הוסיף קדאפי. "העם בלוב היה זה שביקש ממני לעמוד בראש הרשויות השונות. אינני ראש המדינה, ועל כן לא ניתן להדיח אותי".

"בשעה קשה כזו על העם בלוב לשמור על הכבוד ועל הביטחון שלו", קרא קדאפי לקול מחיאות הכפיים הנלהבות של תומכיו. "בלוב פועלים כעת תאי טרור לא מזוהים, ועל העם להתגונן מפניהם. אנחנו נכניס אצבעות לעיניהם של אלו שלא מבינים את הממשל הלובי".

"מועצת הביטחון של האו"ם קיבלה החלטות על בסיס ידיעות שקריות", הוסיף קדאפי והדגיש: "העם הוא ששולט במדינה, אני הנחתי לו לשלוט מ-1977".

"קדאפי יבצע פעולה נואשת"

שר התעשייה האיטלקי רמז הבוקר כי ייתכן שקדאפי יחליט להגיב בצורה קשה להתפתחויות האחרונות במדינה. "במצב שנוצר, ייתכן שקדאפי יבצע פעולה נואשת", אמר השר האיטלקי. במקביל דווח כי שתי ספינות אמריקניות - האחת נושאת מטוסים והשנייה ספינת קרב, כבר נכנסו לתעלת סואץ - בדרכן לים התיכון.

למרות ההתלבטות האמריקנית בסוגיית ההתערבות הצבאית בנעשה בלוב, ההערכות הן כי מטרת הגעתן של הספינות היא למנוע את המשך התגובה הצבאית הקשה של קדאפי נגד המפגינים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק