לא מפחדים: המפגינים באירן מתעמתים עם כוחות הביטחון

אחרי שבועיים שקטים, מאות מפגינים יצאו היום לרחובות באירן במחאה על ראשי מנהיגי האופוזיציה. כוחות הביטחון הגיבו בירי אש חיה וגז מדמיע לעבר המפגינים. למרות מאמציו של המשטר למנוע דליפת מידע מהמדינה לעולם, המפגינים מצליחים לצלם את העימותים ולהעלות לרשת. כך נראים העימותים עם כוחות הביטחון

אחרי שבועיים של שקט יחסי, התחדשו העימותים האלימים ברחובות אירן. בשעות אחר הצהריים והערב התכנסו מאות ואולי אלפי תומכי אופוזיציה בטהרן ובשיראז, וללא פחד קראו אל מול השוטרים שנפרסו מולם "מוות לדיקטטור", כל זאת על רקע הדיווחים על מעצרם של מנהיגי האופוזיציה מיר חוסיין מוסאווי ומהדי כרובי.

כוחות הביטחון הגיבו בירי גז מדמיע לעבר המפגינים, ובכמה מוקדים בטהרן דווח גם על ירי באש חיה לעבר מפגינים. דיווחים שמגיעים דרך הרשת החברתית טוויטר מצביעים על לפחות שלושה בני אדם שנפצעו בהפגנות ועוד שניים שנעצרו. המפגינים הציתו לפחות שני כלי רכב משטרתיים, כך מדווח בטהרן.

משטרו של אחמדינג'אד עושה כל מאמץ למנוע זליגת מידע מהמתרחש במדינה אל העולם, אולם למרות זאת מצליחים המפגינים לצלם את ההפגנות בטלפון הסלולרי ולהעלות את התיעוד לאינטרנט. בסרטונים הראשונים שעלו הלילה לרשת מתועדים העימותים מול כוחות הביטחון בעיר שיראז.

בין היתר נראים המפגינים ניצבים מול כוחות הביטחון, שיורים לעברם גז מדמיע. בסרטון אחר נראים אנשי הבסיג' - המיליציה החמושה של אחמדינג'אד - רכובים על אופנועים ומכים מפגינים.

המועמדים לשעבר לנשיאות כרובי ומוסאווי לא נראו בציבור מאז ה-14 בפברואר, אז קראו השניים לתומכיהם להפגין ברחובות נגד המשטר. בימים האחרונים הכחישו בכירים במשטר האירני כי עצרו את השניים, אך הכחשות אלו לא התקבלו על ידי המפגינים, שדורשים לראות אותם בריאים, שלמים ומשוחררים.

בימים האחרונים קראו אתרי אופוזיציה רבים לשחרר את השניים, ונראה כי ההפגנות וההתנגשות עם כוחות הביטחון מסמלים הסלמה בדרישה זו. דובר הבית הלבן התייחס אתמול לדיווחים על מעצרם של מוסאוי וכרובי, ואמר כי "ברור שמעצר ראשי אופוזיציה הוא צעד בלתי מקובל. אנו קוראים לשחרר אותם באופן מיידי".

המהומות בתימן: "ארה"ב והציונים אשמים"

נשיא תימן עלי עבאללה סאלח טען אמש כי גלי ההפגנות בעולם הערבי מנוהלים מחדר מבצעים בתל אביב. סאלח כבר אמר כי מאס בשלטון והציע למתנגדיו לכונן ממשלת אחדות לאומית.

בנאום שנשא באוניברסיטה בצנעה, אמר האשים אובמה גם את ארה"ב בפרוץ המהומות. "הכיסוי התקשורתי של המפגינים נועד לשרת את המשטר הציוני, בשירות ארה"ב", אמר. "רפורמות כבר לא יעזרו לנו לשפר את המצב במדינה", הוסיף סאלח.

לוב הושעתה ממועצת זכויות האדם של האו"ם

בינתיים, בלוב נמשכים היום העימותים בין תומכי הממשל למתנגדים, כשתומכי שליט המדינה מועמר קדאפי מנסים להשתלט על ערים שבהן כבר שולטים המורדים. במערב גוברות בימים האחרונים הקריאות לפעול נגד קדאפי, במקביל להטלת סנקציות מצד מועצת הביטחון של האו"ם ופורום שרי החוץ של האיחוד האירופי. המועצה הכללית של האו"ם השעתה הערב פה אחד את חברותה של לוב במועצת זכויות האדם באו"ם, זאת בעקבות היחס האלים של המשטר במדינה כלפי המפגינים.

ראש ממשלת בריטניה לשעבר ג'ון מייג'ור אמר היום כי הוא תומך בפעולה צבאית במקרה שיתברר שקדאפי משתמש בנשק לא קונבנציונלי נגד המפגינים. קדאפי אמר בסדרת ראיונות כי אין ברשותו נשק להשמדה המונית וגם אם היה, לא היה עושה בו שימוש - טענה שנדחתה על ידי גורמי אופוזיציה במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק