תיעוד ראשון: הפגנת מחאה בסוריה

קטע וידאו נדיר מגיע מדמשק, שם יצאו אמש אלפי נשים לרחובות וקראו נגד שלטונו של הנשיא בשאר אסד. האם מדובר במחאה לגיטימית או תרגיל סורי שמדגים סובלנות ממשלתית כלפי מפגינים? בקטע הווידאו אמנם לא נראים אנשי משטר שמנסים להשליט סדר, אך ככל הנראה מדובר בניסיון של אסד להראות לעולם כי הוא מאפשר מחאה נגדו

אתרי האופוזיציה בסוריה מפיצים מאז אתמול סרטון ובו נראות אלפי נשים מפגינות ברחובות דמשק, זאת במחאה על הגזירות הכלכליות שהוטלו במדינה. מדובר בתיעוד נדיר של הפגנות מדמשק, על רקע המהומות בעולם הערבי שבינתיים לא הגיעו לסוריה במלוא עוזן. עד כה לא נחשפו קטעי וידאו של הפגנות בסוריה.

בקטע הווידאו הקצר ניתן לראות את אלפי הנשים ברחובות העיר, מפגינות יחד עם ילדיהן, אך ללא התערבות של כוחות הביטחון. הדבר מעורר תהיות לגבי אותנטיות ההפגנה, שלא זכתה לאישור רשמי מצד המשטר.

אפשרות אחת היא כי מדובר בהפגנה אמיתית, וכי היעדר התערבות השלטון נובעת מרצון משטרו של נשיא סוריה בשאר אסד להראות שהוא מאפשר לחוגי האופוזיציה להפגין. אפשרות נוספת היא כי אנשיו של אסד הם אלו שארגנו את ההפגנות, זאת כדי להוכיח לעולם שהם מאפשרים מחאות.

כלי התקשורת הרשמיים בסוריה טוענים כי שמועה על חלוקת הטבות כספיות היא שגרמה להתקהלות סביב בנין דואר מרכזי וזאת בניסיון לעורר גל מחאה. עם זאת, כאמור, אף אחת מהגרסאות עדיין לא זכתה לאישור רשמי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק