התחדשו המהומות באירן: ירי על מפגינים בטהרן

אחרי שבועיים שקטים, מאות מפגינים יצאו היום לרחובות באירן במחאה על ראשי מנהיגי האופוזיציה. על פי הדיווחים, כוחות הביטחון פתחו בירי באש חיה לעבר מפגיני אופוזיציה בבירה טהרן. בערים נוספות מפזרים את ההפגנות בגז מדמיע. ובינתיים בתימן: הנשיא עלי עבדאללה סאלח טוען כי "גל ההפגנות מנוהל מחדר מבצעים בתל אביב"

שוב עימותים אלימים ברחובות אירן, אחרי שבועיים של שקט יחסי: עימותים כבדים בין כוחות הביטחון לבין מפגינים פרצו בשעות אחר הצהריים בטהרן ובשיראז - כך מדווחים מספר אתרי אופוזיציה באירן. על פי הדיווח, יורים השוטרים גז מדמיע לעבר המפגינים, שיצאו לרחובות על רקע הדיווחים על מעצרם של מנהיגי האופוזיציה מיר חוסיין מוסאווי ומהדי כרובי.

בכמה מוקדים בטהרן דווח גם על ירי באש חיה לעבר מפגינים. דיווחים שמגיעים דרך הרשת החברתית טוויטר מצביעים על לפחות שלושה בני אדם שנפצעו בהפגנות ועוד שניים שנעצרו. המפגינים הציתו לפחות שני כלי רכב משטרתיים, כך מדווח בטהרן.

אתר האופוזיציה Sahamnews מדווח כי כוחות גדולים של משטרה מתגברים את הרחובות, זאת מתוך מטרה למנוע את התגודדות אנשי האופוזיציה ואת האפשרות כי המהומות בעיר יתלקחו מחדש.

המועמדים לשעבר לנשיאות כרובי ומוסאווי לא נראו בציבור מאז ה-14 בפברואר, אז קראו השניים לתומכיהם להפגין ברחובות נגד המשטר. בימים האחרונים הכחישו בכירים במשטר האירני כי עצרו את השניים, אך הכחשות אלו לא התקבלו על ידי המפגינים, שדורשים לראות אותם בריאים, שלמים ומשוחררים.

בימים האחרונים קראו אתרי אופוזיציה רבים לשחרר את השניים, ונראה כי ההפגנות היום וההתנגשות עם כוחות הביטחון מסמלים הסלמה בדרישה זו. דובר הבית הלבן התייחס אתמול לדיווחים על מעצרם של מוסאוי וכרובי, ואמר כי "ברור שמעצר ראשי אופוזיציה הוא צעד בלתי מקובל. אנו קוראים לשחרר אותם באופן מיידי".

המהומות בתימן: "ארה"ב והציונים אשמים"

נשיא תימן עלי עבאללה סאלח טען היום כי גלי ההפגנות בעולם הערבי מנוהלים מחדר מבצעים בתל אביב. סאלח כבר אמר כי מאס בשלטון והציע למתנגדיו לכונן ממשלת אחדות לאומית.

בנאום שנשא באוניברסיטה בצנעה, אמר האשים אובמה גם את ארה"ב בפרוץ המהומות. "הכיסוי התקשורתי של המפגינים נועד לשרת את המשטר הציוני, בשירות ארה"ב", אמר. "רפורמות כבר לא יעזרו לנו לשפר את המצב במדינה", הוסיף סאלח.

ובלוב: הלחימה נמשכת

בינתיים, בלוב נמשכים היום העימותים בין תומכי הממשל למתנגדים, כשתומכי שליט המדינה מועמר קדאפי מנסים להשתלט על ערים שבהן כבר שולטים המורדים. במערב גוברות בימים האחרונים הקריאות לפעול נגד קדאפי, במקביל להטלת סנקציות מצד מועצת הביטחון של האו"ם ופורום שרי החוץ של האיחוד האירופי.

ראש ממשלת בריטניה לשעבר ג'ון מייג'ור אמר היום כי הוא תומך בפעולה צבאית במקרה שיתברר שקדאפי משתמש בנשק לא קונבנציונלי נגד המפגינים. קדאפי אמר בסדרת ראיונות כי אין ברשותו נשק להשמדה המונית וגם אם היה, לא היה עושה בו שימוש - טענה שנדחתה על ידי גורמי אופוזיציה במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק