צפו: אבנים נגד מטוסים בקרב על טריפולי

קדאפי אמנם הכחיש שימוש במטוסים נגד מפגינים, אבל התמונות שמגיעות מלוב שונות לגמרי. מפגינים בטריפולי צילמו את הקרב בשוק העירוני, שם תועדו מטוסים באוויר, יריות על המפגינים ופצועים רבים. כך נראית מלחמה

שליט לוב מועמר קדאפי ממשיך לטעון בנחישות כי העם הלובי עומד מאחוריו וכי אנשיו לא נוקטים באלימות כלפי המפגינים נגדו - אך התמונות שמציפות את הרשת מוכיחות אחרת.

סרטון שעלה לאתר שיתוף הקבצים יו-טיוב חושף את העימותים האלימים ברחובות לוב ואת ההתכתשויות בין אנשיו של קדאפי לבין המורדים שדורשים את עזיבתו המיידית.

בקטע הווידאו שצולם בסוף השבוע האחרון ב"שוק יום שישי" בבירה טריפולי נראים ההמונים משליכים אבנים לעבר הכוחות שמנסים לרסן אותם וקוראים בקול "אללה אכבר". התגובה, כפי שמנציח הסרטון, לא מאחרת להגיע.

ברקע נשמעים קולות של ירי עז ורעשים של מטוסים באוויר. תוך שניות ספורות מתחילה המולה והמפגינים נסים לכל עבר בבהלה. אחד מהם נקלט בעדשת המצלמה כשהוא מדמם אנושות בראשו.

קדאפי: כולם אוהבים אותי

למרות העדויות, ממשיך קדאפי לטעון שהוא שולט במצב ולהכיר במציאות החדשה. בריאיון משותף לשלושה כלי תקשורת מערביים שצולם במסעדה בבירה טריפולי, הכחיש קדאפי שחיל האוויר שלו תוקף אוכלוסיות אזרחיות ואמר כי המטוסים מפציצים יעדים צבאיים ומחסני תחמושת בלבד.

"כל האזרחים אוהבים אותי ומוכנים למות כדי להגן עליי", הדגיש קדאפי בביטחון במהלך הריאיון.

הערב התייחסה שגרירת ארה"ב באו"ם סוזן רייס להצהרות האחרונות של קדאפי ואמרה כי הוא לוקה בהזיות ושהוא מנותק מהמציאות.

ארה"ב מזיזה כוחות

מוקדם יותר היום אמר גורם רשמי בפנטגון לסוכנות הידיעות רויטרס כי צבא ארה"ב מציב כוחות ימיים ואוויריים בקרבת לוב, זאת בעקבות קריאת הקהילה הבינלאומית לפעול נגד שלטונו של קדאפי.

"אנחנו מציבים מחדש את הכוחות כדי לאפשר לנו מגוון רחב של פעולות וגמישות ברגע שיתקבלו החלטות לפעול נגד לוב", אמרו בפנטגון. הכוחות בהם מדובר הם בעיקר הצי השישי של הצי האמריקני, המוצב דרך קבע במזרח התיכון. בעקבות ההחלטה, יוסטו כוחות של הצי לאזור לוב.

קלינטון: על קדאפי ללכת - עכשיו

מוקדם יותר האשימה מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון את שליט לוב בכך שהוא משתמש בשכירי חרב ובריונים ושלחה מסר ברור: "זה הזמן של קדאפי ללכת - עכשיו, ללא אלימות ודחיות נוספות".

קלינטון התייחסה למהומות בלוב במהלך דיון של מועצת זכויות האדם של האו"ם בז'נבה והוסיפה כי הקהילה הבינלאומית שוקלת כיצד להגיב. לדבריה של מזכירת המדינה, כל האופציות עדיין על השולחן.

בלוב עצמה דחו היום המורדים את הצעת קדאפי לנהל עמם משא ומתן. מוקדם יותר דווח ברשת "אל-ג'זירה" כי קדאפי מינה את ראש שירותי הביון של לוב לפתוח במו"מ עם מנהיגי המורדים במזרח לוב. דובר "המועצה הלאומית של לוב" - הממשלה האלטרנטיבית שהקימו המורדים - מסר כי אין בכוונתם להיענות להצעה משום שאין מקום להידברות עם קדאפי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

מהפכה בלוב - סיקור מיוחד:

ארה"ב מזיזה כוחות לאזור לוב

קדאפי הבן מבטיח: עוד נשק ללוחמים

פרשן: קדאפי יתאבד, ימות בקרב או ייעלם

מימדי הטבח נחשפים: קבר אחים המוני בלוב

קדאפי: אטהר את לוב בית אחר בית

מי אתה מועמר קדאפי?