המורדים בלוב מציגים: הנשק הכימי של קדאפי

בעוד קדאפי ממשיך לטעון בתוקף ש"כולם בלוב אוהבים אותי ומוכנים למות עבורי", ממשיכים המורדים בניסיון לסלקו. אנשיו של "ראש הממשלה הזמני", מוסטפא עבד אל-ג'ליל, טוענים כי תפסו בבסיסי הצבא הלובי נשק כימי וביולוגי בו התכוון קדאפי לעשות שימוש נגדם - זאת על אף שקדאפי העביר בזמנו לאמריקנים את המלאי שהיה בידיו

מאמציו של מועמר קדאפי לכבוש מחדש את העיר הגדולה מיסרטה אמנם נכשלו, אבל כוחותיו ממשיכים להתבצר סביב טריפולי הבירה.

קדאפי עצמו מתכחש להסלמה במצב בתוקף - וטוען כי הכול עדיין תחת שליטה. בריאיון לכריסטיאן אמנפור ברשת ABC האמריקנית דחה השליט הלובי את הדיווחים על כך שברחובות טריפולי מתקיימות הפגנות נגדו והוסיף כי הלובים לא נטשו אותו. "כל העם שלי אוהב אותי והם ימותו כדי להגן עליי", אמר לאמנפור, שעידכנה על הריאיון בטוויטר שלה.

במהלך הריאיון הכחיש קדאפי כי חיל האוויר תקף את המפגינים שקראו להדחתו. לדבריו, המטוסים הפציצו יעדים צבאיים ומחסני תחמושת.

במקביל, טוענים אנשיו של מוסטפא עבד אל-ג'ליל, ראש הממשלה הזמני של המתקוממים בקרנייקה, כי תפסו בבסיסי הצבא הלובי נשק כימי וביולוגי בו התכוון קדאפי לעשות שימוש נגדם - זאת על אף שקדאפי העביר בזמנו לאמריקנים את המלאי שהיה בידו. בנוסף מציגה האופוזיציה לראווה עשרות שכירי חרב אפריקנים שנתפסו במהלך הלחימה ונשלחו, כך הם טוענים, לתקוף את האוכלוסייה.

ארה"ב מזיזה כוחות

היום מסר גורם רשמי בפנטגון לסוכנות הידיעות רויטרס כי צבא ארה"ב מציב כוחות ימיים ואוויריים בקרבת לוב, זאת בעקבות קריאת הקהילה הבינלאומית לפעול נגד שלטונו של קדאפי.

"אנחנו מציבים מחדש את הכוחות כדי לאפשר לנו מגוון רחב של פעולות וגמישות ברגע שיתקבלו החלטות לפעול נגד לוב", אמרו בפנטגון. הכוחות בהם מדובר הם בעיקר הצי השישי של הצי האמריקני, המוצב דרך קבע במזרח התיכון. בעקבות ההחלטה, יוסטו כוחות של הצי לאזור לוב.

קלינטון: על קדאפי ללכת - עכשיו

מוקדם יותר האשימה מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון את שליט לוב בכך שהוא משתמש בשכירי חרב ובריונים ושלחה מסר ברור: "זה הזמן של קדאפי ללכת - עכשיו, ללא אלימות ודחיות נוספות".

קלינטון התייחסה למהומות בלוב במהלך דיון של מועצת זכויות האדם של האו"ם בז'נבה והוסיפה כי הקהילה הבינלאומית שוקלת כיצד להגיב. לדבריה של מזכירת המדינה, כל האופציות עדיין על השולחן.

בלוב עצמה דחו היום המורדים את הצעת קדאפי לנהל עמם משא ומתן. מוקדם יותר דווח ברשת "אל-ג'זירה" כי קדאפי מינה את ראש שירותי הביון של לוב לפתוח במו"מ עם מנהיגי המורדים במזרח לוב. דובר "המועצה הלאומית של לוב" - הממשלה האלטרנטיבית שהקימו המורדים - מסר כי אין בכוונתם להיענות להצעה משום שאין מקום להידברות עם קדאפי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

מהפכה בלוב - סיקור מיוחד:

ארה"ב מזיזה כוחות לאזור לוב

קדאפי הבן מבטיח: עוד נשק ללוחמים

פרשן: קדאפי יתאבד, ימות בקרב או ייעלם

מימדי הטבח נחשפים: קבר אחים המוני בלוב

קדאפי: אטהר את לוב בית אחר בית

מי אתה מועמר קדאפי?