תוניס עדיין בוערת: רה"מ התפטר

התחנה הראשונה בגל ההפיכות בעולם ערבי - תוניסיה, עדיין סוערת. חודש לאחר הדחת הנשיא בן עלי, ראש הממשלה הזמני מוחמד גאנוחי, התפטר מתפקידו, גם הפעם עקב הפגנות ההמונים נגדו. לטענת אזרחי תוניסיה, גאנוחי לא ביצע את הרפורמות שהבטיח, ולא החל בכינון בחירות דמוקרטיות במדינתם המתחדשת

המדינה שבה החל גל ההפיכות בעולם הערבי ממשיכה לסבול מחוסר יציבות: היום הכריז ראש הממשלה הזמני של תוניסיה מוחמד גאנוחי,על פרישתו מתפקידו, זאת לאחר שאלפים מתושבי המדינה יצאו לרחובות בקריאה להתפטרותו.

מבקריו של גאנוחי מאשימים אותו בהליכה בדרכו של המנהיג הפורש, הנשיא זינא אל אבידינא בן עלי, שהודח לפני כחודש. בסוף השבוע האחרון, עשרות אלפי בני אדם יצאו לרחובות מרכז הבירה תוניס, להפגנות "יום הזעם", בהן הביעו את מחאתם כנגד ראש הממשלה, שלטענתם לא מילא את דרישותיהם להעביר רפורמות דמוקרטיות במדינה.

גאנוחי כיהן כשר בממשלתו של בן עלי משנת 1999, ועלה לשלטון בתוניסיה לאחר שהנשיא ברח מהמדינה בעקבות התקוממות עממית נגדו. המחאה נגד השלטון הדיקטטורי של בן עלי החלה כשצעיר
בשם מוחמד באוזיזי, מוכר פירות מתוניס הצית את עצמו למוות ב-17 לדצמבר 2010 מול תחנת משטרה מקומית. 

המעשה הקיצוני של באוזיזי, הוביל לאחר כחודש של הפגנות לנפילתו של בן עלי, ולגל הפגנות ועימותים במדינות רבות בעולם הערבי, בעקבותן, עד כה, הודח גם נשיא מצרים חוסני מוברארק.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק