אובמה למרקל: "קדאפי חייב ללכת - ומיד"

11 ימים לקח לנשיא ארה"ב להיות נחרץ ותקיף כ"כ באשר למתרחש בלוב: בסופ"ש הורה על הטלת סנקציות על המדינה, אך רק הערב הוא נשמע קורא לראשונה לקדאפי להסתלק – ומיד. מועצת הביטחון מתעכבת באישור הסנקציות

עכשיו הוא נשמע אחרת: נשיא ארצות הברית ברק אובמה קורא הערב להסתלקות מיידית של שליט לוב מועמר קדאפי מהשלטון. בשיחת טלפון שקיים עם קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, הסכימו השניים כי קדאפי איבד את הלגיטימיות להמשיך לשלוט במדינה. "עליו לעשות את מה שנכון למדינתו ולעזוב עכשיו", אמר אובמה למרקל בשיחה.

11 ימים חלפו מאז פרוץ המהומות בלוב, ובעולם הערבי מתחו ביקורת קשה על התנהלותו של הנשיא אובמה בכל הנוגע להתרחשויות במדינה. פרשנים שונים טענו כי במהלך המהומות במצרים קרא אובמה באופן מיידי להסתלקותו של הנשיא מובארק - בעוד שבכל הנוגע ללוב, הוא מתנהג בהססנות.

בהודעה שנמסרה הערב מלשכתה של קאנצלרית גרמניה, נאמר כי במהלך שיחת הטלפון עם נשיא ארצות הברית, היו השניים תמימי דעים באשר לקריאה לאשר מהר ככל שניתן סנקציות על לוב גם במועצת הביטחון של האו"ם. מוקדם יותר, אישרו גרמניה ובריטניה הטלת סנקציות על המדינה, יחד עם ארצות הברית שהודיעה על כך כבר אמש.

"האיחוד האירופי הססן בעניין לוב"

עם זאת, במועצת הביטחון נראה כי עדיין לא הושגה הסכמה על הטלת סנקציות על לוב. הודו, פורטוגל וברזיל התנגדו למהלך, ועל כן נדחתה בשלב הזה היוזמה. ההצבעה במועצת הביטחון צפויה להיערך בשעות הלילה.

בגרמניה מותחים ביקורת גם על התנהלותו של האיחוד האירופי בכל הנוגע למתרחש בלוב. בראיון שהעניק שר החוץ הגרמני גידו ווסטרוולה לעיתון "פרנקפוטר אלגמיינה סונטאגצייטונג", אשר יפורסם מחר, טען כי האיחוד האירופי היה צריך להגיב מוקדם יותר למתרחש בלוב ולהטיל מיד סנקציות על המדינה. "האיחוד האירופי היה מלכתחילה מאוד הססן", טען ווסטרוולה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

מהפכה בלוב - סיקור מיוחד:

מימדי הטבח נחשפים: קבר אחים המוני בלוב

קדאפי: אטהר את לוב בית אחר בית

מי אתה מועמר קדאפי?