האו"ם דחה הסנקציות על לוב

בפעם השנייה ביממה התכנסה מועצת הביטחון להצביע על סנקציות על לוב – אך התנגדותן של הודו, ברזיל ופורטוגל דחו היוזמה. ארה"ב תטיל באופן עצמאי סנקציות על המדינה. דיווח: קדאפי מחלק נשק לשימוש נגד המפגיני

בכוחותיו האחרונים, עדיין מנסה להחזיק בשלטון: שליט לוב, מועמר קדאפי הורה על חלוקת נשק נרחבת לאנשיו ותומכיו ברחובות המדינה, במטרה להיאבק במפגינים - כך מדווחים הערב עדי ראייה. על פי הדיווח, הורה קדאפי לאנשיו להנחות את הפעילים בשטח להתפרש בצירים מרכזיים בבירה טריפולי - ולהיאבק עד חורמה במפגינים.

בנאום מיוחד שנשא אמש קדאפי מול עשרות אלפים מתומכיו בעיר טריפולי, הוא הבהיר לכוחות האופוזיציה כי הצבא ישיב מלחמה לכל אלה שמנסים לפגוע בו. "אנו ערוכים לגבור על יריבינו", הצהיר הנשיא בגאון וזכה לקריאות תמיכה. "אם נצטרך, נפתח את מצבורי הנשק של הצבא ונתחיל לחלק לאזרחים. אני בטוח שהעם הלובי יהיה מוכן לצאת לקרב מול כל אויב".

הערב התכנסה מועצת הביטחון של האו"ם על מנת לדון פעם נוספת באפשרות להטיל סנקציות על לוב, בעקבות האירועים במדינה. בין האפשרויות שעמדו על הפרק - איסור מסחר בנשק עם לוב, הקפאת נכסיו של קדאפי, פרסום הנחיה שלא לנסוע למדינה וכינוי המעשים של אנשיו של קדאפי במפגינים כ"פשע נגד האנושות". אך התנגדותן של הודו, ברזיל ופורטוגל ליוזמה - היא נדחתה פעם נוספת.

ברלוסקוני: קדאפי איבד שליטה על המדינה

מוקדם יותר דיווחה סוכנות הידיעות 'רויטרס' כי ראש ממשלת איטליה סילביו ברלוסקוני הודיע שקדאפי אינו שולט יותר במדינה. ברלוסקוני, שנחשב לבן בריתו הקרוב ביותר של קדאפי אמר את הדברים בפגישה עם עמיתיו שקיים היום ברומא.

"לפי העדכונים שמגיעים אלי בדקות האחרונות, נראה כי קדאפי לא שולט יותר על המצב בלוב", אמר ראש ממשלת איטליה בצהריים. ברלוסקוני, שהיה מאופק עד כה בהתבטאויותיו כלפי האלימות בלוב, אמר כי המהפכה בצפון אפריקה יכולה להביא עמה דמוקרטיה וחופש, אבל גם ליצור "מרכז איסלאמי מסוכן וקיצוני במרחק לא רב מחופינו", שיגררו עזיבה המונית של פליטים.

"מסיבה זו, אירופה והמערב לא יכולים לצפות מהצד על המתרחש", הוסיף ברלוסקוני. "אירועי השבועות האחרונים עלולים גם להשפיע על המסחר שלנו, על אספקת האנרגיה שלנו ועל ביטחוננו".

יחסיו ההדוקים של ראש ממשלת איטליה עם קדאפי, זכו לביקורת קשה באיטליה בעבר. גם בקרב חבריו לקואליציה. באוגוסט האחרון חתמו שתי המדינות על הסכם פיצויים, במסגרתו התחייבה איטליה לשלם חמישה מילארד דולר במשך 25 ושנים לתושבי לוב, פיצוי על עשרות שנים של שליטה קולוניאליסטית, במחצית הראשונה של המאה שעברה.

עדי ראייה בלוב: חוטפים גופות מהרחוב

לצד העדויות הסותרות על מספר הקורבנות בלוב מידי אנשיו של הנשיא מועמר קדאפי, ממשיכות להגיע עדויות על מרחץ דמים שמתנהל במדינה נגד מתנגדי המשטר. אחד התושבים מספר על שכירי חרב שיורים בנשים וילדים ללא אבחנה ודואגים להסתיר את הגופות כדי לא להשאיר ראיות.

בראיון טלפוני לרשת CNN אמר האיש, שהזדהה בשם ראדה כדי לא לפגוע בו ובבני משפחתו, כי אנשים מטעמו של קדאפי מסתובבים ברחובות בלבוש אזרחי ומטילים מורא על התושבים. לדבריו, שניים מהם ירו אמש בשני אחיו למוות בשעה שהפגינו נגד המשטר. בנוסף דיווח התושב על שכנים שלו שנהרגו בימים האחרונים בידי אותם שכירי חרב.

"הגופות נחטפו מהרחוב", הוסיף ראדה. "שכנים אחרים שלי סיפרו לי שאנשיו של קדאפי חטפו את הפצועים מבתי החולים למקום לא ידוע. הם מבצעים את הפשע המושלם ודואגים להסתיר את כל הראיות שיקשרו אותם לטבח שמתבצע".

ראדה ציין כי העם בלוב נמצא במצב של חוסר אונים מוחלט. "קדאפי דואג שאיש לא יידע שום דבר על מה שמתרחש במדינה", אמר בכאב. על פי הערכות, עד כה נהרגו למעלה מאלפיים בני אדם בעימותים עם אנשיו של קדאפי, אך בגלל האיפול התקשורתי במדינה, מדובר בדיווחים לא רשמיים וייתכן שהמספרים גבוהים בהרבה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

מהפכה בלוב - סיקור מיוחד:

מימדי הטבח נחשפים: קבר אחים המוני בלוב

קדאפי: אטהר את לוב בית אחר בית

מי אתה מועמר קדאפי?