תיעוד מבפנים: הרס וחורבן בארמונו של קדאפי

ארמונו של שליט לוב מועמר קדאפי ומשפחתו בעיר בנגזי היה עד לפני ימים אחדים מבצר של ממש, שהתושבים פחדו להתקרב אליו. עכשיו נותרו ממנו רק חורבות, שמחלקן עדיין מיתמר עשן. המפגינים הפילו את שערי הענק ששמרו על הארמון. כתב רשת CNN הצליח להיכנס לתוך הארמון, ותיעד את מה שנשאר ממנו

הארמון שהפך לאפר: המוני המפגינים בבנגזי פלשו לארמונו של שליט לוב מועמר קדאפי בעיר, הבעירו הכל, בזזו את הרכוש וזרעו הרס בכל מקום. כך עושים המפגינים בלוב לכל מבנה שקשור לשליט שהפך לשנוא.

אחד מהמפגינים אמר לכתב רשת CNN, שהצליח להיכנס לתוך הארמון והביא את התיעוד, כי "פעם זה היה אחד המקומות המפחידים ביותר בבנגזי והיום זה כמו מוזיאון". קירות החדרים במבנים מפויחים, ועשן שחור עדיין מיתמר מחלקם. מכבי האש לא ממש ממהרים לארמון לכבות את האש.

האזרחים אף הביאו ציוד מכני כבד כדי לחפור מתחת לארמון, בניסיון למצוא תעלות ובונקרים תת קרקעיים בשטח. שערי הכניסה העצומים מנופצים על הרצפה. המפגינים משתמשים בתותחים ובכלי הנשק שפעם הגנו על הארמון, כבמה למחאה.

"קדאפי עלול להשתמש בנשק כימי וביולוגי"

"מועמר קדאפי ובניו ישתמשו בנשק ביולוגי וכימי אם הם יהיו נואשים. הם ישרפו הכל" - כך אמר מוקדם יותר היום היום שר לשעבר בממשלת לוב.

"ימין של קדאפי ספורים. הוא יעשה מה שהיטלר עשה - הוא ייקח את חייו", אמר שר המשפטים לשעבר, מוסטפה מוחמד עבד אל-ג'ליל, בראיונות לרשת "אל-ג'זירה" ולעיתון השוודי "אקספרסן". אל-ג'ליל התפטר השבוע מתפקידו, במחאה נגד האלימות בה נוקטים השלטונות כלפי המפגינים במדינה.

אל-ג'ליל שיש לו הוכחה לכך שקדאפי הורה על הפיגוע בטיסה מעל העיר לוקרבי בסקוטלנד ב-1988, בו נהרגו 270 אנשים. בראיון אחר אמר שר המשפטים לשעבר כי "מועמר קדאפי יתאבד כפי שאדולף היטלר עשה בסוף מלחמת העולם השנייה, ולא ייכנע או יימלט".

בתוך כך נערך היום צבאו של שליט לוב בכוחות גדולים בבירה טריפולי, שם עלולים היום העימותים להסלים בעקבות קריאת האופוזיציה למפגינים להגיע ולמחות ברחבי העיר. שטחים נרחבים מסביב לטריפולי כבר נמצאים בשליטת המורדים, וחטיבות הצבא שעדיין נאמנות לקדאפי נערכות להגן על הבירה.

לצד הקרבות וההרג ההמוני בלוב, משטר קדאפי מנסה גם לפייס את ההמונים והודיע היום על שורה של הטבות כלכליות, כגון העלאות שכר במגזר הציבורי, סובסידיות מזון ומתן 400 דולר לכל משפחה בלוב - כך דווח היום בטלוויזיה הממלכתית של לוב.

בינתיים: העולם מנסה לעצור את קדאפי

נציבת זכויות האדם באו"ם אמרה היום כי הדיווחים אודות טבח המוני של אלפים בלוב צריכים לדרבן את הקהילה הבינלאומית "להתערב בחומרה" כדי לסיים את המהומות האלימות במדינה.

הנציבה, נאבי פילאי, דחקה במועצת זכויות האדם של האו"ם להשתמש בכל האמצעים האפשריים כדי לייצר חקירה עצמאית בנושא התנהגות כוחות הביטחון הלוביים ולמצוא את האחראים.

מדינות אירופה ידרשו היום ממועצת הביטחון של האו"ם להטיל על לוב סנקציות ואמברגו נשק, כך מסרו נציגיהן של צרפת ובריטניה שצפויות ליזום את הדרישה. בנוסף, תדרוש צרפת לבחון את העמדתו לדין של מועמר קדאפי בגין פשעים נגד האנושות.

נשיא ארה"ב ברק אובמה ערך הלילה (שעון ישראל) שיחת חירום עם ראש ממשלת בריטניה דייויד קמרון, נשיא צרפת ניקולא סרקוזי וראש ממשלת איטליה סילביו ברלוסקוני, ודן עמם בצעדים שיש לנקוט בנוגע למדיניות מול שליט לוב מועמר קדאפי.

"על המנהיגים בארה"ב ובאירופה לדון באפשרויות כדי להבהיר למשטר בלוב שהוא אחראי למעשיו", נכתב בהודעת הבית הלבן לאחר השיחה. בנוסף, נכתב בהודעה כי על מדינות העולם להתגייס למען התאוששות לוב ואף לשלוח סיוע הומניטרי.

בתוך כך, אמרו אתמול גורמים בבית הלבן כי נבחנים צעדים נגד לוב, ובתוכם גם קידום החלטה האוסרת על מטוסי חיל האוויר הלובי לטוס במרחב האווירי.

כמו כן, צפויה מועצת הביטחון של האו"ם להתכנס היום ולדון באפשרות להטלת סנקציות על לוב, זאת במטרה להפעיל לחץ על קדאפי לעצור את האלימות נגד אזרחיו. אחד הצעדים שנשקלים הוא להשעות את לוב ממועצת זכויות האדם.

"לוב מפרה זכויות אדם באופן שיטתי"

ככל הנראה, לא יהיה למדינות הדורשות את הצעד רוב בוועדה, בגלל התנגדותן העזה של מדינות ערביות ואסלמיות כמו פקיסטן, אך גם רוסיה וקובה.

ההצעה שתונח היום בפני המועצה משתמשת במונחים חריפים הרבה יותר ממה שנמסר עד כה מהאיחוד האירופי. ההצעה מגנה את "ההפרות השיטתיות והחוזרות ונשנות של זכויות אדם בידי הרשויות בלוב".

מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון אמרה אמש כי ארצות הברית, החברה במועצה, תומכת בסילוק לוב מהגוף בן חמש השנים.

לפי חוקי האו"ם, רק האסיפה הכללית יכולה להשעות מדינה חברה במועצה על רקע הפרת זכויות אדם. אם ההצעה תתקבל, זו תהיה הפעם הראשונה שצעד מסוג זה מתרחש באו"ם.

שוויץ הקפיאה את נכסי קדאפי, ארה"ב מאיימת

שמועות בלוב שזורמות ביממה האחרונה האחרונות בכלי תקשורת זרים, מדברות על כך ששליט לוב מועמר קדאפי נורה למוות. בבית הלבן הכחישו היום את השמועות. "אין לנו כל סיבה להאמין לשמועות שקדאפי מת", אמר הערב בכיר אמריקני שהעדיף להישאר בעילום שם.

על פי חלק מההערכות, הופצה השמועה במטרה לעצור את העלייה החדה והבלתי פוסקת במחירי הנפט, הנובעת מהמשך המהומות האלימות בלוב. בעקבות הפצת השמועה, חלו ירידות יחסיות במחיר הנפט לקראת סיום יום המסחר.

הלילה הודיע הממשל בלוב, בתגובה לפרסום הידיעות על חשבון שמחזיק קדאפי בשוויץ, כי מדובר ב"שקר מוחלט".

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

מהפכה בלוב - סיקור מיוחד:

שר לשעבר: "קדאפי ישתמש בנשק כימי על עמו"

"להשעות את לוב ממועצת זכויות האדם"

ארה"ב מזימה את השמועות על מות קדאפי

תיעוד מלוב: אנשי קדאפי פושטים על העיר

"אני כמו מלכת אנגליה"

קדאפי: אטהר את לוב בית אחר בית

שגרירי לוב בארה"ב וצרפת התפטרו

מי אתה מועמר קדאפי?

קדאפי למצלמות, אוחז במטריה: "אני בטריפולי"

לוב: מסוקים יורים לעבר מפגינים