ארה"ב מכחישה שמועות לפיהן קדאפי נורה למוות

דיווח אמיתי או שמועה בעלת אינטרס כלכלי? בלוב "מסתובבות" שמועות שהשליט מועמר קדאפי נורה בשל עליית מחירי הנפט. "רויטרס" שאלו בנושא את מחלקת המדינה האמריקנית, שם אמרו: אין לנו סיבה להאמין שהדבר נכון

שמועות בלוב שזורמות בשעות האחרונות בכלי תקשורת זרים, מדברות על כך ששליט לוב מועמר קדאפי נורה למוות. בבית הלבן הכחישו היום את השמועות. "אין לנו כל סיבה להאמין לשמועות שקדאפי מת", אמר הערב בכיר אמריקני שהעדיף להישאר בעילום שם.

על פי חלק מההערכות, הופצה השמועה במטרה לעצור את העלייה החדה והבלתי פוסקת במחירי הנפט, הנובעת מהמשך המהומות האלימות בלוב. בעקבות הפצת השמועה, חלו ירידות יחסיות במחיר הנפט לקראת סיום יום המסחר.

מול המצלמות: אנשי קדאפי פושטים על העיר

מוקדם יותר שידרנו במהדורה המרכזית תיעוד מיוחד ובלעדי בו ניתן לראות את כוחותיו של שליט לוב קדאפי מתנפלים באש עזה במיוחד על העיר א-זאוויה, 50 קילומטרים מהבירה.

בסרטון שצולם בכיכר העיר, בה מתגוררים כ-50 אלף תושבים, ניתן לשמוע יריות רבות ולראות אש מתפשטת. חטיבת התוקפים מונהגת בידי גיסו של קדאפי. התקיפה הערב היא חלק מ"מלחמת הקודש" שהבטיח שליט לוב, "עד האיש האחרון, עד האישה האחרונה".

מאבד אחיזה

היום נאם קדאפי פעם נוספת, הפעם באמצעות הטלפון, ופנה לאנשי הכפר א-זאוויה הממוקם כ-50 ק"מ מהבירה, ואשר נפל ככל הנראה לידי המפגינים במדינה. הוא טען כי אנשי אל-קעידה הם שמנהלים את המערכה בשטח.

על פי מספר דיווחים, ממשיך קדאפי לאבד שליטה על עוד ועוד שטחים ברחבי לוב. נציב זכויות האדם בצרפת אמר היום כי הוא מאמין שמספר ההרוגים במדינה נע בין 1,000 ל-2,000 בני אדם.

מספר כלי תקשורת זרים דיווחו היום כי בעקבות נטישתם של בכירים במשטרו של קדאפי והתפטרותם של אנשי ממשל - איבד קדאפי את אחיזתו בשטחים רבים במדינה. בימים האחרונים גם הודיעו שורה של דיפלומטים ושגרירים לובים ברחבי העולם כי הם מתנערים מהאופן בו מגיב המשטר למפגינים בלוב, וכן על התפטרות מתפקידם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

מהפכה בלוב - סיקור מיוחד:

קדאפי: אטהר את לוב בית אחר בית

שגרירי לוב בארה"ב וצרפת התפטרו

מי אתה מועמר קדאפי?

קדאפי למצלמות, אוחז במטריה: "אני בטריפולי"

לוב: מסוקים יורים לעבר מפגינים