שלטונות לוב: 300 בני אדם נהרגו

לוב מפרסמת נתונים רשמיים, לפיהם 300 בני אדם נהרגו במהומות עד כה. דיווחים על הפגזת אזרחים על ידי ספינות קרב בבנגזי, וכן הגעת כוחות גדולים של צבא ממערב לטריפולי, לאחר שמפגינים הרסו בנייני ממשל

שליט לוב מועמר קדאפי נאם הערב נאום ארוך במיוחד, ובמשך יותר משעה הבטיח לטהר את המפגינים - וכעבור פחות משעתיים הוא מתחיל לקיים. לוב פרסמה נתונים רשמיים בנוגע למספר ההרוגים, לפיהם נהרגו עד כה 300 בני אדם.

רשת הטלוויזיה האמריקנית בשפה הערבית "אל חורה" מדווחת, כי ספינות קרב של חיל הים הלובי החלו להפגיז את העיר בנגזי, מוקד המהומות. עדיין לא ידוע כמה נפגעים בהפגזות. בסוכנות הידיעות "רויטרס" דווח כי כוחות צבא גדולים מגיעים ממערב לטריפולי, כדי לפזר בכוח את המפגינים שהרסו בנייני ממשל.

זמן קצר לאחר נאומו של קדאפי, הודיעה הליגה הערבית כי לוב מושעית ממנה ובכך נותר קדאפי מבודד גם מהעולם הערבי. קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הודיעה כי גרמניה שוקלת הטלת סנקציות על לוב. את נאומו של קדאפי הגדירה "מפחיד".

ראש ממשלת איטליה סילביו ברלוסקוני שוחח עם קדאפי. איטליה חוששת מגל מהגרים למדינה, אולם קדאפי "הבטיח" לברלוסקוני כי המצב בלוב טוב, "האמת נמצאת רק בכלי התקשורת הלוביים, ולא באלו המערביים", אמר לו.

קדאפי: אטהר בית אחר בית

מוקדם יותר הערב הודיע קדאפי בנאומו כי אין לו שום כוונה להתפטר: "לא אעזוב את לוב", אמר קדאפי והוסיף: "אמות כאן מות קדושים". קדאפי אמר כי לא ינהג כמו מנהיגים ערביים אחרים והכריז על עצמו כעל "אלוף", ובהמשך יצא נגד המפגינים אותם כינה "עכברושים שכירי חרב שגורמים לנו להיראות רע בעיני העולם". בשלב מאוחר יותר בנאומו אמר שלפי החוק הלובי, למפגינים מגיע עונש מוות.

עוד אמר קדאפי, "אנחנו נלחמים כאן כמו שצריך, כמו שנלחמנו בעבר בבריטניה, בארצות הברית ובאיטליה. אנחנו אומה ששואפת לכבוד, ולא נהסס גם להילחם נגד מעצמות גרעיניות".

קדאפי מאשים את בני הנוער שמחקים את האירועים מצידו השני של הגבול ושל אנשים שהגיעו ללוב מחוץ למדינה. קדאפי מסכים לערוך שינויים בשלטון ואומר: "אנשים לא רוצים שלטון שישלוט בעזרת נשק".

שליט לוב "מזהיר" מכך שמנסים להפוך את לוב לאפגניסטן שנייה, וקורא להילחם ב"אל קעידה שהשתלטה על מזרח לוב, כמו שהאמריקאים נלחמים וכמו שהישראלים נלחמו בעזה". לאחר מכן איים כי יפעל בכל הכוח נגד המפגינים נגדו. "זו המדינה שלי, של האחים שלי, נלחמתי למען המדינה הזאת", אמר.

אתמול: אני בטריפולי, לא ברחתי

אמש, בשעת לילה מאוחרת, ערך  קדאפי הופעה פומבית ראשונה בטלוויזיה הממלכתית. כשכובע פרוותי לראשו ומחזיק במטריה, פנה קדאפי לצופים מהמושב האחורי של רכבו: "אני בטריפולי ולא בוונצואלה", אמר. הוא המשיך, ספק בצחוק, ואמר כי הוא רצה ללכת לבלות את הערב עם המפגינים ב"כיכר הירוקה" בטריפולי, אך היה גשם ולכן לא יכול היה "בגלל הכלבים האלה", בהתייחסו לערוצי הטלוויזיה הלוויניים.

כשברקע נמשכות גם היום ההפגנות האלימות נגד משטרו של קדאפי בלוב, נראה כי דווקא המחאה של אנשי משטרו רק גוברת. אחרי שביומיים האחרונים התפטרו מספר דיפלומטים לובים המוצבים במספר מדינות בעולם, הודיעו היום שגרירי לוב בארצות הברית, צרפת ואוסטרליה כי הם מתפטרים מתפקידם. זאת, במחאה על המדיניות האלימה של המשטר הלובי נגד המפגינים.

במהלך היום דווח על המשכם של עימותים אלימים בבירה טריפולי, במהלכם נפתחה אש חיה על המפגינים. עדי ראייה במקום דיווחו כי מדובר בטבח קשה שמבוצע במפגינים, וארגוני זכויות אדם ברחבי העולם טענו כי קיים בסיס ממשי להגשת תלונה נגד לוב בגין ביצוע פשעים נגד האנושות.

קצינים במשמר הגבול הלובי נטשו עמדות

במקביל דווח גם על התפתחויות לאורך גבול מצרים-לוב: המצרים החליטו לתגבר את הנוכחות הצבאית לאורך הגבול, מחשש להתפשטות העימותים למדינה. בנוסף דווח כי כמה קצינים במשמר הגבול הלובי החליטו לנטוש את עמדותיהם ולהצטרף למפגינים.

מזכ"ל האו"ם באן קי מון הגיב היום לאירועים בלוב, ומתח ביקורת חריפה על התנהלות המשטר נגד המפגינים. "אני קורא להפסיק את האלימות במדינה באופן מיידי", קרא באן. "מדובר באירועים מזעזעים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

מהפכה בלוב - סיקור מיוחד:

קדאפי: אטהר את לוב בית אחר בית

שגרירי לוב בארה"ב וצרפת התפטרו

מי אתה מועמר קדאפי?

קדאפי למצלמות, אוחז במטריה: "אני בטריפולי"

לוב: מסוקים יורים לעבר מפגינים