קדאפי מאיים: אטהר את לוב בית אחר בית

במשך יותר משעה נאם שליט לוב מועמר קדאפי, ותקף את המפגינים אותם הגדיר "חבורת מסוממים, עכברושים שכירי חרב". בנאומו הצהיר כי אין לו כוונה לוותר על השלטון וקרא לעם לצאת מחר לרחובות לתמוך בו

שליט לוב מועמר קדאפי נואם כעת בטלוויזיה הלובית, את נאומו אנו מעבירים בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

קדאפי הודיע בנאומו כי אין לו שום כוונה להתפטר: "לא אעזוב את לוב", אמר קדאפי והוסיף: "אמות כאן מות קדושים". קדאפי אמר כי לא ינהג כמו מנהיגים ערביים אחרים והכריז על עצמו כעל "אלוף", ובהמשך יצא נגד המפגינים אותם כינה "עכברושים שכירי חרב שגורמים לנו להיראות רע בעיני העולם". בשלב מאוחר יותר בנאומו אמר שלפי החוק הלובי, למפגינים מגיע עונש מוות.

עוד אמר קדאפי, "אנחנו נלחמים כאן כמו שצריך, כמו שנלחמנו בעבר בבריטניה, בארצות הברית ובאיטליה. אנחנו אומה ששואפת לכבוד, ולא נהסס גם להילחם נגד מעצמות גרעיניות".

קדאפי מאשים את בני הנוער שמחקים את האירועים מצידו השני של הגבול ושל אנשים שהגיעו ללוב מחוץ למדינה. קדאפי מסכים לערוך שינויים בשלטון ואומר: "אנשים לא רוצים שלטון שישלוט בעזרת נשק".

שליט לוב "מזהיר" מכך שמנסים להפוך את לוב לאפגניסטן שנייה, וקורא להילחם ב"אל קעידה שהשתלטה על מזרח לוב, כמו שהאמריקאים נלחמים וכמו שהישראלים נלחמו בעזה". לאחר מכן איים כי יפעל בכל הכוח נגד המפגינים נגדו. "זו המדינה שלי, של האחים שלי, נלחמתי למען המדינה הזאת", אמר.

אתמול: אני בטריפולי, לא ברחתי

אמש, בשעת לילה מאוחרת, ערך  קדאפי הופעה פומבית ראשונה בטלוויזיה הממלכתית. כשכובע פרוותי לראשו ומחזיק במטריה, פנה קדאפי לצופים מהמושב האחורי של רכבו: "אני בטריפולי ולא בוונצואלה", אמר. הוא המשיך, ספק בצחוק, ואמר כי הוא רצה ללכת לבלות את הערב עם המפגינים ב"כיכר הירוקה" בטריפולי, אך היה גשם ולכן לא יכול היה "בגלל הכלבים האלה", בהתייחסו לערוצי הטלוויזיה הלוויניים.

כשברקע נמשכות גם היום ההפגנות האלימות נגד משטרו של קדאפי בלוב, נראה כי דווקא המחאה של אנשי משטרו רק גוברת. אחרי שביומיים האחרונים התפטרו מספר דיפלומטים לובים המוצבים במספר מדינות בעולם, הודיעו היום שגרירי לוב בארצות הברית, צרפת ואוסטרליה כי הם מתפטרים מתפקידם. זאת, במחאה על המדיניות האלימה של המשטר הלובי נגד המפגינים.

במהלך היום דווח על המשכם של עימותים אלימים בבירה טריפולי, במהלכם נפתחה אש חיה על המפגינים. עדי ראייה במקום דיווחו כי מדובר בטבח קשה שמבוצע במפגינים, וארגוני זכויות אדם ברחבי העולם טענו כי קיים בסיס ממשי להגשת תלונה נגד לוב בגין ביצוע פשעים נגד האנושות.

קצינים במשמר הגבול הלובי נטשו עמדות

במקביל דווח גם על התפתחויות לאורך גבול מצרים-לוב: המצרים החליטו לתגבר את הנוכחות הצבאית לאורך הגבול, מחשש להתפשטות העימותים למדינה. בנוסף דווח כי כמה קצינים במשמר הגבול הלובי החליטו לנטוש את עמדותיהם ולהצטרף למפגינים.

מזכ"ל האו"ם באן קי מון הגיב היום לאירועים בלוב, ומתח ביקורת חריפה על התנהלות המשטר נגד המפגינים. "אני קורא להפסיק את האלימות במדינה באופן מיידי", קרא באן. "מדובר באירועים מזעזעים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק