"טבח" בלוב: לפחות 200 הרוגים במהומות

תושבי העיר בנגזי בלוב, עיר המהומות המרכזית במדינה, מדווחים כי כוחות הביטחון יורים במפגינים באש חיה, פוגעים בהם בטנקים ואף טובחים באזרחים בפטישים וחרבות. משטר לוב, לפי הדיווחים, הורה לכוחות להפסיק את ההרג במטרה להביא רגיעה. את המפגינים זה לא משכנע

נמשכת המחאה בלוב, והדיווחים מתייחסים כבר ל"טבח" של ממש: צלפים ירו במפגינים, ההפגנות פוזרו בעזרת ארטילריה ומסוקים, ובריונים חמושים בפטישים וחרבות התקיפו משפחות בבתיהן, בניסיון של המשטר הלובי לבלום את ההתנגדות האזרחית לשלטונו של מועמר קדאפי במדינה.

"עשרות נהרגו, אנחנו באמצע של טבח כאן", אמר עד ראייה לסוכנות הידיעות "רויטרס". האיש סיפר כי הוא סייע להבהיל פצועים לבית החולים בעיר בנגזי. מנהיגי לוב, לפי הדיווחים, הורו לכוחות הביטחון להפסיק את הרג האזרחים, בתגובה לכמות ההרוגים האדירה בסוף השבוע ובמטרה להרגיע את הרוחות.

בכיר בבית החולים בעיר סיפר כי אחד ההרוגים בהפצצה בסוף השבוע שעבר נהרג מפגיעה ישירה של טיל נגד מטוסים. לדבריו, "רבים נורו בראש ובחזה". בית החולים הוצף בפצועים ואזרחים רבים הגיעו לתרום דם. "רבים מהפצועים וההרוגים הם קרובי משפחה של הרופאים", סיפר.

"ראיתי במו עיני טנק מרסק שני אנשים במכונית"

בלוב חוששים שמניין ההרוגים ימשיך לעלות בימים הקרובים, ושכבר עכשיו מדובר במספר גבוה הרבה יותר מהפרסומים. לפי הדיווחים, רק בערב שישי נהרגו 84 אנשים בתגובה אלימה ביותר של הממשלה להפגנות. עיתון ה"טלגרף" הבריטי מדווח על כ-140 הרוגים. עם זאת, נציגי סוכנויות הידיעות הזרות במדינה מדווחים מפי גורמים רפואיים כי מספר ההרוגים כבר חצה את רף ה-200.

אמש התקיפו אנשי "הכוחות המיוחדים" במדינה מאות מפגינים, כולל עורכי דין ושופטים שהפגינו מחוץ לבית המשפט בבנגזי. "הם ירו גז מדמיע לתוך האוהלים ופינו את האזור לאחר שרבים נמלטו וסחבו את ההרוגים והפצועים", סיפר עד ראייה.

הדיווחים מבנגאזי מתארים טבח של ממש בתושבים. אדם שביקש להיקרא רק "מוחמד" אמר לרשת ה-בי.בי.סי הבריטית כי "הצבא מצטרף לאנשים, האזרחים יוצאים מבתיהם ונלחמים ברחובות, והם מנצחים".

"ראיתי במו עיני טנק מרסק שני אנשים במכונית", סיפר תושב העיר. "והם לא עשו דבר לאיש". עומאר, בן 24, הוסיף: "קדאפי מגיב להפגנות באלימות חסרת רחמים. טנקים ברחובות, ויש קרבות עם המפגינים ועם חמושים. חלק מהחיילים כל כך נגעלו ממה שקורה, עד שהם עברו צד".

בסרטון שהועלה השבוע לאתר יוטיוב, נראים מאות מפגינים מיידים אבנים וקוראים להתפטרות שליטם, שמחזיק כבר 40 שנה בשלטון. בעוד הם מתקדמים לעבר השוטרים, נשמעות יריות וזמן קצר לאחר מכן נראים מאות מפגינים נמלטים מהמקום. לצד מנוסתם, נערך פינוי של נער צעיר כשהוא מדמם, ונישא על ידי מפגינים אחרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים ממהומות העולם הערבי? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק