בחריין: מפגינים הותקפו בשנתם

המשטר בבחריין הבטיח למפגינים כי יתנו להם להתכנס בכיכר "פרל" בעיר הבירה מנאמה ללא הפרעה למשך שלושה ימים. אך היום לפנות בוקר, יומיים בלבד אחרי שניתנה ההבטחה, תקפו כוחות הביטחון מפגנים בשנתם במבצע מאורגן. רבים נמלטו מהכיכר ועדי ראייה דיווחו על נשים וילדים שהתעלפו משאיפת גז מדמיע

הפגנות בבחריין. ארכיון (AP)

כ-1,000 מפגינים נגד המשטר בבחריין ישנו הלילה בכיכר "פרל" בעיר הבירה מנאמה, על מנת להמשיך ולהפגין גם היום. במהלך הלילה, הסתערו כוחות הביטחון של העיר בתקיפה אכזרית, בה הותקפו על פי הדיווחים גם ילדים ונשים. לפחות שני בני אדם נהרגו אתמול בהפגנות.

בסביבות השעה 3:00 לפנות בוקר (זמן מקומי), החל מטר של רימוני גז מדמיע בכיכר. עשרות ניידות משטרה, רכבים משוריינים ואמבולנסים כיתרו את עיר האוהלים שהקימו המפגינים בכיכר בלב עיר הבירה.

עדי ראייה מדווחים כי כוחות הביטחון לא בחלו באמצעים ותקפו באכזריות את המפגינים הישנים. על כיכר "פרל", שנקראה על ידי המפגינים "כיכר א-תחריר הקטנה", לא הופקדה בלילה שמירה. למפגינים נאמר כי יותר להם לשהות בכיכר שלושה ימים, אך ההתקפה הגיעה ביום השני למהומות. עדי ראייה דיווחו כי רבים נמלטו מהכיכר ודיווחו כי ראו ילדים ונשים שרוכים על רצפת הכיכר, מעולפים מהגז המדמיע.

אתמול: אש חיה לעבר המפגינים בלוב

סרטון שצילמו מפגינים מלוב חושף מעט ממה שמתרחש במדינה: מאות מפגינים נגד שליט לוב מועמר קדאפי שיצאו לרחובות למחות נגדו, נתקלו בשוטרים שירו לעברם אש חיה. עד כה דווח על שני הרוגים ו-38 פצועים ממקורות לא רשמיים במדינה.

בסרטון, שהועלה לאתר יוטיוב, נראים מאות מפגינים מיידים אבנים וקוראים להתפטרות שליטם, שמחזיק כבר 40 שנה בשלטון. בעוד הם מתקדמים לעבר השוטרים, נשמעות יריות וזמן קצר לאחר מכן נראים מאות מפגינים נמלטים מהמקום. לצד מנוסתם, נערך פינוי של נער צעיר כשהוא מדמם, ונישא על ידי מפגינים אחרים.

הטלוויזיה הממלכתית בלוב דיווחה כי הפגנות התחדשו ברחבי הארץ בשעות הבוקר המוקדמות, ונשמעו בהן קריאות נדירות נגד שלטונו של קדאפי, בדרישה לשחרר גם את אסירי התנועות המוסלמיות שנעצרו שם בשנים האחרונות. אתמול דווח על מאות אזרחים שיצאו לרחובות כשהם חמושים באבנים ובבקבוקי תבערה.

גם בתימן, לפי הדיווחים, נהרג אתמול מפגין במהלך המהומות נגד המשטר במדינה.

 מאות התפרעו ויידו אבנים ברחובות

חשוב לציין כי קדאפי נתפס בלוב כ"אבי המדינה", מעבר להיותו השליט הבלעדי והוותיק בעולם הערבי, לכן מדובר בהפגנות חריגות מאוד מצד העם. המפגינים שואבים השראה מהמהפכה במצרים ודורשים מהשלטון שיפור בזכויות האדם. לוב נחשבת למדינה שגדלה בקצב המהיר ביותר מבחינה דמוגרפית, ורוב תושביה סובלים מאבטלה גבוהה.

רשת אל ערבייה דיווחה שבין הפצועים ישנם גם שוטרים. "עבר עלינו לילה קשה", סיפר תושב בנגזי לסוכנות הידיעות רויטרס. "היו שם בערך 600 בני אדם שיידו אבנים והתפרעו, אבל עכשיו המצב יותר רגוע".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק