מצרים: הצבא פיזר את הפרלמנט ו"השעה" את החוקה

השבוע הראשון ללא שלטון מובראק נפתח ועדיין לא ברור איך ומתי תקום ממשלה חדשה במדינה. הצבא המצרי פיזר בצהריים את 2 בתי הפרלמנט והודיע על "השעיית החוקה" ל-6 חודשים, או עד הבחירות הבאות. שידור חי ממצרים

רשויות הצבא במצרים פירקו בצהריים את שני בתי הפרלמנט במדינה והשעו את החוקה. בהצהרה של "המועצה העליונה של הכוחות המזוינים" של הצבא, ששודרה בטלוויזיה המצרית, נאמר כי השינויים יישארו לעוד 6 חודשים, או עד הבחירות הבאות.

מקור צבאי אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הצבא גם פרסם אזהרה כנגד כל אדם שייצור "כאוס והפרת סדר". ה"מועצה העליונה" גם תאסור על מפגשים של איגודי עובדים ובכך למעשה אוסרת על שביתות. זאת במטרה, כך נראה, להשיב את הסדר לרחובות.

ראש ממשלת המעבר במצרים, אחמד שפיק, נדר מוקדם יותר היום להילחם בשחיתות. "אני מבטיח כי הממשל בראשותי יחזיר את זכויות העם לאנשים ויילחם בשחיתות", אמר במסיבת עיתונאים בקהיר.

מוקדם יותר דיווחו עדי ראייה בקהיר כי הצבא מפנה מפגינים שעוד נותרו בכיכר תחריר. לפי כמה מהדיווחים, חלק מהמפגינים התנגדו לחיילים ונרשמו עימותים קלים, אך ללא הפרות סדר דרמטיות. בשעות הצהריים נשמעו יריות סמוך למשרד הפנים, אך אין נפגעים. לאחר מכן נהרו עוד אלפי בני אדם לכיכר במחאה שמסרבת לגווע.

עד לקיומן של בחירות חדשות במצרים מי שמנהל שם את העניינים הוא שר ההגנה המצרי - הגנרל טאנטווי, בתפקידו כראש המועצה העליונה לכוחות המזוינים. כבר אתמול החל טנטאווי בסבב פגישות עם בכירים בקהיר בניסיון להתחיל למשול הלכה למעשה במדינה.

בעקבות ההתפתחויות החלו בקיעים גם בחזית האחידה לכאורה שהציגו עד כה ארגוני האופוזיציה במצרים.

אובמה: מברך על המחויבות להסכמים בינלאומיים

מנהיגים מרחבי העולם קיבלו אמש שיחת טלפון מנשיא ארצות הברית ברק אובמה. הנשיא האמריקני, ששוחח עם ראש ממשלת בריטניה, ראש ממשלת טורקיה ועם מלך ירדן, הביע בפני המנהיגים את ברכתו על דברי הבכיר בצבא המצרי, על מחויבותה של מצרים החדשה לכל ההסכמים הבינלאומיים.

אובמה הוסיף ואמר כי ארצות הברית תשמור מצידה על המחויבות לסיוע הכלכלי שהיא מעניקה למצרים. אחרי ישראל, מצרים היא המדינה הנהנית מהסיוע הכלכלי הנרחב ביותר מארצות הברית למימון הצבא. בהודעה שנמסרה מהבית הלבן נכתב: "הנשיא אובמה מקבל בברכה את השינוי ההיסטורי שבוצע על ידי העם המצרי", נמסר מדוברות הבית הלבן.

עוד פורסם בהודעה כי: "הנשיא מקבל בברכה גם את הודעת המועצה הצבאית של מצרים", נכתב בהודעה, "לפיה יכבדו את כל ההסכמים הבינלאומיים ויקבלו אחריות על מעבר לדמוקרטיה אזרחית מסודרת במצרים", לשון ההודעה.

בהודעה לא נכתב אם שוחח אובמה גם עם ראש הממשלה נתניהו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק