אפקט מובארק: מהומות באלג'יר ובתימן

אחרי הצלחת המפגינים במצרים שהובילו להתפטרותו של מובארק, גל המחאה מתפשט גם לאלג'יר ולתימן. אלפי מפגינים יצאו לרחובות תימן בדרישה לשינוי השלטון. באלג'יר דווח על עימותים אלימים עם שוטרים

הפגנות בתימן, היום (רויטרס)

נמשך גל המחאה בעולם הערבי: שעות לאחר התפטרותו של נשיא מצרים חוסני מובארק מתפקידו, מתעוררים גלי מחאה במדינות נוספות. סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת על אלפי מפגינים שיצאו לרחובות צנעא, בירת תימן, במחאה על האבטלה הגבוהה ודרישה לזכויות אדם.

המפגינים צעדו מאוניברסיטת צנעה לעבר מרכז העיר, כשהם שואבים השראה מהצלחת המאבק במצרים שהביא לחילופי השלטון. על פי דיווחים כאלפיים מתנגדי הנשיא עלי עבדאללה סלאח, התעמתו עם שוטרים כשהם חמושים באלות.

במקביל, נרשמות התפרעויות גם בכיכר האחד במאי באלג'יר, בירת אלג'יריה, שם יצאו עשרות לרחובות במחאה נגד השלטון. קבוצה של כ-20 מפגינים הצליחו להגיע לכיכר, שממנה תתחיל מאוחר יותר צעדת המחאה, וצעקו "בוטפליקה החוצה!", כשהם מפנים את קריאותיהם לנשיא אלג'יריה, עבד אל-עזיז בוטפליקה. המשטרה עצרה מספר מפגינים, אולם עד כה לא דווח על נפגעים בעימותים.

על רקע המחאות בעולם הערבי, נשיא תימן, עלי עבדאללה סאלח, הבטיח בשבועות האחרונים להתפטר עם סיום הקדנציה שלו בשנת 2013 ולא להתמודד בבחירות. הוא גם הבטיח שלא להעביר את השלטון לבנו, אך נראה שהעם בתימן דורש שינוי עכשיו. השלטונות בתימן עצרו אמש לפחות 10 בני אדם שהפגינו נגד הממשלה, במסגרת החגיגות על התפטרותו של מובארק.

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק