איך נטישת מובארק תשפיע על ישראל?

מה יעלה בגורל מעבר הסחורות בתעלת סואץ? האם הסכם השלום עם מצרים צפוי להמשיך גם אחרי עידן מובארק? ומה יהיה על אספקת הגז לישראל? המהפכה השלטונית במצרים מציבה שאלות חשובות על עתיד היחסים בישראל. כל הפרטים החשובים

אחת השאלות הגדולות שעולות כעת לאחר הודעתו של הנשיא המצרי חוסני מובארק על התפטרותו מתפקידו היא כיצד ישפיע המהלך על יחסי ישראל-מצרים.

מה יעלה בגורל הסכם השלום עם מצרים?
עם תחילת המשבר במצרים והפגנת ההמונים, הודיעו חברי אופוזיציה בכירים כי יכבדו את ההסכמים שחתמה המדינה עם ישראל, ביניהם גם הסכם השלום. בנוסף, יש לציין כי בשלב זה מופקד השלטון בידי הצבא, שצפוי להתמקד בענייני הפנים ובראשם במינוי ממשלה חדשה. לפיכך, לא צפוי המהלך לעת עתה להשפיע על הסכם השלום עם ישראל.

גורם מדיני ישראלי אמר היום לסוכנות הידיעות AFP: "אנו מקווים שהעברת השלטון במצרים תתקיים באופן שליו ורגוע. חשוב לשתי המדינות לשמור על השלום בין המדינות".

הלילה התראיין שר הביטחון הישראלי אהוד ברק ברשת ABC האמריקנית ואמר כי יש למנוע את עליית האחים המוסלמים לשלטון, זאת מתוך חשש לפגיעה בהסכם השלום עם ישראל. עם זאת, כפי שעולה בסקרים שנערכו במדינה בימים האחרונים, לא צפויים האחים המוסלמים לעלות לשלטון אם ייערכו במדינה בחירות דמוקרטיות.

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל קראה הערב למצרים לכבד את הסכם השלום עם ישראל.

האם בכוונת ישראל להחזיר את השגריר ממצרים או להיערך מחדש?
ממשרד החוץ נמסר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט כי אין כוונה להחזיר את השגריר לישראל. "יש לנו שגרירות במצרים במשך 32 שנה והמטרה היא שכך יישאר המצב. הכל יישאר כשהיה גם עכשיו", נמסר ממשרד החוץ.

האם ניתן יהיה להמשיך לנפוש בסיני?
הפרשן הביטחוני של חדשות 2 מסביר כי מצרים עדיין מוגדרת כעת כ"שטח הפקר". אין קריאה רשמית מצד ישראל לאזרחיה לחזור מסיני, אך חשוב להבין כי כעת עם המהומות באזור, יהיה סיני יותר רגיש ומאיים מבעבר. בצבא המצרי לא מצליחים להתמודד עם הבדואים בסיני ועם האחיזה של אל-קאעידה וסיני הולך להיות החל מעתה שטח בעייתי מהבחינה הביטחונית.

האם ימשיכו המצרים לכבד את הסכם הזרמת הגז לישראל?
גם בנושא זה התבטאו חברי אופוזיציה רבים וטענו כי אספקת הגז לישראל לא תשובש. עם זאת, בכירים בישראל עדיין מביעים את החשש כי בקרוב עשויה המדינה לחדול מאספקת הגז לישראל.

האם המצרים צפויים לסגור את תעלת סואץ למעבר כלי שיט?
בימים האחרונים עולה חשש בישראל ובעולם כי בעקבות המהפכה השלטונית תיסגר תעלת סואץ למעבר סחורות, מהלך שיביא לזינוק במחירי הנפט בעולם. עם זאת, אם תבחר מצרים לסגור את תעלת סואץ, ייתכן כי יוטל עליה חרם כלכלי, דבר שעשוי להרתיע אותה מלכתחילה מן המהלך.

בהכנת הידיעה השתתפו אהוד יערי, ערד ניר, עמית ולדמן ותום שרון

רוצים לקבל עדכונים שוטפים על המהפכה במצרים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק