אחמדינג'אד: בקרוב - "מזה"ת בלי ישראל וארה"ב"

באירן ממשיכים להשקיף בהנאה על הנעשה במצרים, בתקווה שהמשטר יפול. במקביל, מציינים היום בטהרן את "יום ניצחון המהפכה", במלאת 32 שנה למהפכה האסלאמית. "מצרים זקוקה למנהיג כמו ח'ומייני", הצהירו היום. דיווח: גל מעצרים נגד פעילי אופוזיציה מחשש להפגנות דומות בטהרן

אחמדינג'אד. לא מוכן לקחת סיכון (רויטרס)

באירן מציינים היום את יום השנה ה-32 למהפכה האסלאמית, בחגיגות מרהיבות ברחבי המדינה במסגרתן מנצלים ראשי המשטר האירני את הבמה על מנת להמשיך ולהתסיס את המוני המפגינים במצרים. נשיא אירן, מחמוד אחמדינג'אד נשא הבוקר נאום במסגרתו קרא לממשל במצרים להיענות לדרישות המפגינים והצהיר: "בקרוב יסתלקו ישראל וארצות הברית מהמזרח התיכון".

גם נשיאה לשעבר של אירן עלי אכבר האשמי רפסנג'אני, התייחס לאירועים במצרים. "מצרים חייבת מנהיג כמו ח'ומייני", אמר. "המפגינים במצרים חייבים להמשיך". עם זאת, ציין רפסנג'אני גם באירן דרושה שורה של רפורמות.

"מזרח תיכון אסלאמי חדש"

מאז פרוץ ההפגנות האלימות במצרים, נשמעו שורה של התבטאויות מפיהם של בכירים אירניים המעודדות את ההפגנות. "האינתיפאדה המצרית תסייע בהקמתו של מזרח תיכון אסלאמי חדש", הצהיר בשבוע שעבר שר החוץ האירני עלי אכבר סאלהי.

חגיגות יום השנה למה שמכונה "ניצחון המהפכה" באירן, גובר החשש בטהרן מקיומן של הפגנות מחאה ואופוזיציה, ברוח ההפגנות במצרים ובתוניסיה. לאחר הקריאה שהשמיעו ראשי האופוזיציה במהלך השבוע לערוך הפגנות ב-14 בפברואר, וקריאה מקבילה של השלטונות שלא לערוך הפגנות שכאלה - דווח אמש על גל מעצרים של אנשי אופוזיציה באירן. כמו כן דווח כי מספר אתרי אינטרנט במדינה הופלו במתכוון על ידי המשטר.

רוצים לקבל עדכונים שוטפים על המהפכה במצרים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק