אירן מזהירה את האופוזיציה: אם תפגינו - נגיב בכוח

בימים האחרונים עלתה לראשונה גם באירן קריאה מצדם של מנהיגי האופוזיציה לקיים הפגנות "לאות הזדהות עם הנעשה במצרים ובתוניסיה". אחרי שהטיפו לממשל במצרים להיענות לדרישות המפגינים - פנו הרשויות באירן לראשי האופוזיציה במדינה והזהירו: אם תפגינו - נראה בכם אויבים ומרגלים. איפה ואיפה - גרסת טהרן

דיבורים לחוד - ומעשים לחוד: השלטונות באירן מזהירים הערב מפני הפגנות מחאה של גורמי אופוזיציה בדמות ההפגנות במצרים ובתוניסיה, ומאיימים לדכא אותן בכוח אם יידרש הדבר.

שורה של בכירים אירניים פנו באמצעות כלי התקשורת לגורמי האופוזיציה והזהירו אותם בל יוציאו את ההמונים לרחובות. "אני מזהיר מכל ניסיון להפגין ב-11 בפברואר", קרא הערב בכיר ב"משמרות המהפכה" באירן, הגנרל חוסיין חמדאני. בריאיון לסוכנות הידיעות האירנית, הדגיש חמדאני: "מפגיני האופוזיציה צריכים להבין כי נראה בהם אויבי המהפכה ומרגלים - ונגיב כלפיהם בכוח".

ב-11 בפברואר צפויים לחגוג באירן את יום השנה ה-32 למהפכה האיסלאמית. בתאריך זה בשנת 1979 נכנס האייתוללה חומייני לתפקידו באופן רשמי לאחר הדחת השאה, קצת יותר משבוע לאחר שובו מגלות בצרפת. בימים האחרונים קראו מנהיגי האופוזיציה באירן, ובראשם מנהיגי "התנועה הירוקה" מיר חוסיין מוסאווי ומהדי כרובי לארגן הפגנות הזדהות עם הנעשה במצרים ובתוניסיה.

בשבועיים האחרונים אירן נשמעה דווקא אחרת

גם התובע הכללי באירן התנגד נחרצות לאפשרות שתצאנה הפגנות בדמות אלו שנערכות באזורנו. "פעילות פוליטית שכזו שואפת לחלוקת האומה", הצהיר רולאם חוסיין איג'אי. "דרישותיהם של מוסאווי וכרובי אינן מתקבלות על הדעת. הרשויות מתנגדות להן, כפי שקרה בכל פעם שהן עלו בשנה וחצי האחרונות".

בשבועיים האחרונים דווקא נשמעו קולות אחרים בטהרן - בכל הנוגע להתקיימותן של ההפגנות מחוץ לשטחיה. "ההפגנות מסייעות ליצירתו של מזרח תיכון איסלאמי", הצהיר בשבוע שעבר שר החוץ האירני החדש עלי אכבר סאלהי. מנהיגה הרוחני של אירן, אייתולה עלי ח'מנאי, התבטא אף הוא באותו ההקשר והבהיר כי אירן תהיה מרוצה מהתאסלמותו של המזרח התיכון.

כל העדכונים על המהפכה במצרים 

רוצים לקבל עדכונים שוטפים על ההפגנות המתוכננות באירן? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק