העדויות ממצרים נחשפות: לינץ' אכזרי בלב קהיר

סגן הנשיא עומר סולימאן מדבר על החזרת השקט לרחובות מצרים, אבל בינתיים מתפרסמים עוד תיעודים של המהומות והאירועים האלימים ברחבי קהיר. באחד מקטעי הווידאו הקשים לצפייה נראים המפגינים מתנפלים על רכבים של תומכי מובארק ומבצעים בהם לינץ' אלים, בעוד חלקם פצועים ושוכבים על הכביש

רשת אל-ג'זירה ממשיכה גם היום לפרסם קטעי וידאו החושפים את העימותים האלימים בשבועיים האחרונים במצרים, מאז החלו ההפגנות.

מיוחד: כל העדכונים על המהפכה במצרים 

אחד מקטעי הווידאו שנחשף מנציח תקרית קשה במיוחד שנקלטה במצלמות בקהיר בלילה שבין 2-3 בפברואר, במהלך העימותים בין ה"בריונים" של מובארק לבין המפגינים נגדו. כאשר הבחינו המפגינים נגד מובארק באוטובוס שבתוכו תומכי הנשיא, התנפלו ההמונים על כלי הרכב, ניסו להפוך אותו ותקפו באכזריות את היושבים בתוכו.

בסרטון אחר נראים המפגינים מסתערים על טנדר, שעל פי טענת אל-ג'זירה שייך לאנשי מפלגת השלטון. בין הצדדים התפתחה תגרה אלימה במיוחד, כאשר המפגינים מבצעים לינץ' בתומכי מובארק ומכים ללא רחם את אחד הגברים, גם אחרי שזה נפל ארצה.

סולימאן: יש לוח זמנים להעברה שקטה של השלטון

בכיכר תחריר נותרו עדיין כמה אלפי מפגינים, שישנים באוהלים ומבטיחים לא לעזוב את הכיכר עד שמובארק יתפטר סופית מהשלטון. במקביל מדווחים במצרים על ניסיון להחזיר את השקט למדינה הסוערת. "יש לנו תכנית ולוח זמנים להעברה שקטה של השלטון", אמר היום סגן נשיא מצרים עומר סולימאן, והבטיח לא לפעול נגד המפגינים שקראו להדחת מובארק.

בהצהרה טלוויזיונית ששודרה לאחר ששוחח עם הנשיא, אמר סולימאן כי "מובארק מקדם בברכה את ההסכמה הלאומית, המהווה אישור לכך שאנו בדרך הנכונה לצאת מהמשבר הנוכחי".

עדויות מהעימותים האלימים

בימים האחרונים, כאשר אפשר כבר לדבר על רגיעה מסוימת במצב, מבקשים המפגינים נגד הנשיא מובארק להראות לעולם מה באמת קרה ברחובות של קהיר, אלכסנדריה, איסמעליה ויתר הערים בהן הניפו את נס המרד.

אחד הסרטונים שפורסם לפני מספר ימים מתעד תקרית מזעזעת במיוחד שנקלטה בעדשת המצלמה של המפגינים, משתי זוויות שונות. קטע הווידאו, שהועלה לאתר יוטיוב וזכה כבר לאלפי צפיות, מציג את האירוע שהתרחש בקהיר לפני כ-10 ימים. במהלך ההפגנה הסוערת הגיח לפתע לתוך רחוב בנסיעה מהירה רכב מסחרי בצבע לבן, שעל פי טענת הגולש שהפיץ את הסרטון - שייך לדיפלומט.

כאשר הבחין הנהג בהמון הזועם ברחובות, הוא דרך על הדוושה, דהר במהירות לעבר הקהל ודרס ללא הבחנה את העומדים בדרכו. לאחר מכן המשיך בנסיעה הפרועה כאשר הוא משאיר אחריו, על פי הדיווחים, לא פחות מ-20 נפגעים.

מול המצלמה: שוטר מצרי יורה למוות במפגין

מוקדם יותר פורסם ברחבי העולם סרטון תיעוד של מה שנראה כמפגין מצרי שנורה למוות בידי כוח משטרה בעיר אלכסנדריה. קטע הווידאו באורך שתיים וחצי דקות, צולם ממרפסת ברחוב צדדי בשכונת מנשייה בעיר השנייה בגודלה במצרים.

בסרטון נראית קבוצת מפגינים מנסה להקים מחסום דרכים מאולתר ברחוב. צמיג נראה עולה באש ואז אחד המפגינים ניגש למספר שוטרים שעומדים בהמשך הרחוב. המפגין פותח את מעילו כמו להראות לשוטרים - שכבר שלפו את כלי הנשק שלהם - שהוא אינו חמוש.

ואז, לאחר 30 שניות של מתח ברחוב, המפגין נופל לרצפה, מת, והסרטון נקטע. את הצילום מלווה כתובית: "ככל הנראה צולם ב-28 בינואר ברובע מנשייה באלכסנדריה".

למרות שלא ברורה מידת אמינותו של הסרטון, התיעוד הוא כנראה הראיה המצולמת הראשונה לירי הקטלני במהלך ההפגנות נגד שלטון מובארק במצרים, ששלטו במדינה במשך כמעט שבועיים. 

רוצים לקבל עדכונים שוטפים על מה שקורה במצרים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק