המו"מ נפתח: חשש מפיגועים בסואץ

מצרים מנסה לחזור לשגרה עם סיום השביתה הכללית במדינה, ועל רקע הדיווחים על פתיחת המו"מ הבוקר בין תנועת "האחים המוסלמים" לבין הממשלה. הצדדים צפויים לדון בפרישת מובארק מתפקידו ובשמירה על זכויות האדם של המפגינים ברחובות. בשלטון חוששים מפיגועי טרור באזור סואץ מצד חיזבאללה וחמאס

הבוקר סמוך לשעה 11:00 צפוי להיפתח המשא ומתן בין חברי תנועת "האחים המוסלמים", האופוזיציה הגדולה ביותר של נשיא מצרים חוסני מובארק, לבין הממשלה המצרית, זאת לאחר שאתמול הודיעו חברי התנועה כי הם מסכימים לפתוח בשיחות.

במסגרת המשא ומתן צפויים הצדדים לדון באופן שבו יפרוש מובארק מכיסאו ובהליכים למינוי מחליף בבחירות דמוקרטיות. עוד צפויה האופוזיציה לדרוש כי יתאפשר לאזרחים להפגין במקומות ציבוריים מבלי שיוטל עליהם עוצר ומבלי שיינקטו כלפיהם אמצעים אלימים.

במקביל, נערכים כוחות הביטחון במדינה בפרישה נרחבת סמוך לאזור סואץ, זאת מחשש לביצוע פיגועים מצד חמאס והחיזבאללה. בשנים האחרונות העלו המצרים מספר פעמים את הכוננות ברחבי המדינה מחשש לפיגועי טרור מצד שני הארגונים, הנמצאים בסכסוך עם השלטון המצרי.

דובר "האחים המוסלמים" אמר אתמול כי למרות נכונות האופוזיציה לפתוח בשיחות עם הממשלה, במקרה שיעלה המשא ומתן על שרטון - תפרוש ממנו התנועה באופן מידי ותסלים את מאבקה. בימים האחרונים נפגשו סגנו של מובארק עומר סולימאן עם נציגי אופוזיציה נוספים ודן עמם בהעברת השלטון.

מצרים צפויה היום לעשות צעד ראשון בדרך לשוב לשגרת חיים רגילה, מקומות העבודה והמשרדים יתנהלו  כסדרם, וכך גם הבנקים שנעלו את שעריהם מאז פרוץ המהומות לפני כשבועיים. גם הבורסה שנסגרה תשוב לפעול ביום שני הקרוב.

בנו של מובארק התפטר ממפלגת השלטון

אמש, אחרי שבועיים של מהומות קשות ברחובות מצרים, ודרישה שהנשיא חוסני מובארק יפנה את כסאו לאחר 30 שנות שלטון, נראה שהמהומות נרגעו מעט.

ברשת CNN דווח כי בכירים במפלגת השלטון של מצרים, בהם גם בנו של הנשיא, גמאל, התפטרו מתפקידיהם במפלגה. תחילה דווח כי גם הנשיא עצמו התפטר מהמפלגה, אך מאוחר יותר הובהר כי הדיווח שגוי.

עם זאת, בכיכר א-תחריר שבקהיר, שהפכה לסמל המהפכה, נמצאים עדיין כמה אלפים מפעילי האופוזיציה למובארק, שאומרים כי הם מוכנים למות ובלבד שהנשיא יעזוב, אך כרגע נראה שלא צפויות התנגשויות עם כוחות הביטחון, וגם בערים אחרות במדינה המהומות נרגעו.

דיווח: סולימאן ניצל מניסיון התנקשות

רשת "פוקס ניוז" האמריקנית דיווחה אתמול בבוקר על ניסיון להתנקש בחייו של סגן נשיא מצרים עומר סולימאן לפני מספר ימים, זאת על רקע האירועים האחרונים והמהומות במדינה.

על פי הדיווח שניים משומרי ראשו של סולימאן נהרגו במהלך הניסיון הכושל לפגוע בו לאחר מינויו. גורם בוושינגטון אישר את הפרסום, אך בקהיר הכחישו את הדברים. בשבוע שעבר מינה הנשיא חוסני מובארק את סולימאן, ראש שירותי המודיעין, לסגנו.

רוצים לקבל עדכונים שוטפים על מה שקורה במצרים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מיוחד: כל העדכונים על המהפכה במצרים