בגלל הפיצוץ: הופסקה כמחצית אספקת הגז לישראל

בשל פיצוץ מסתורי בצינור הגז במצרים, שעדיין לא ידוע בוודאות אם מדובר בחבלה או בתקלה– הופסקה למספר ימים אספקת הגז לישראל, צינור שמספק יותר מ-40% מהגז לארץ, גז שמשמש בעיקר לייצור חשמל. בירושלים מנסים להרגיע, אבל מודאגים מאוד. האם הסיוט מתגשם?

ההודעה הרשמית מדברת על פיצוץ בצינור שמוביל גז ממצרים לירדן ואולם הלהבה הזאת גבוהה בהרבה בפועל.

פיצוץ באל-עריש שנועד ללא ספק לפגוע בהסכם הגז האסטרטגי בין ישראל למצרים, הביא את המצרים לסגור את הצינור כאמצעי-בטיחות עוד לפני הפיצול בין ישראל לירדן, גם במתקן EMG, השותפות הישראלית-מצרית בהמשך הצינור, סגרו את הברז, וכך פסקה אספקת הגז הטבעי לישראל עד שתתוקן התקלה.

בצהרים הדיווחים על פיגוע הוחלפו ב"תקלה". התוצאה - ישראל נסמכת כעת על הגז ממאגר ים תטיס המקומי ועל רזרוות קיצרות טווח. רה"מ נתניהו ושר התשתיות לנדאו פרסמו הודעה ולפיה ישראל ערוכה מבעוד מועד ולישראל יש מקורות אנרגיה חלופיים ובכל מקרה לא תיפגע אספקת החשמל לאזרחים.

הגז הטבעי ממצרים מספק כ-40% מהתצרוכת בישראל, ומשתמשת בו בעיקר חברת החשמל, במקביל לתחנות הכוח הפחמיות שממשיכות לפעול כסדרן.

קבוצת מרחב, הצלע הישראלית בשותפות הגז עם מצרים הודיעה כי המתקן שנפגע רחוק עשרות קילומטרים מהמתג האחראי על הגז לישראל וכי מדובר בתקלה זמנית.

האספקה לירדן נפגעה

הגז לירדן נעצר לכשבוע, חידוש האספקה לישראל הוא עניין של ימים, אבל בשורה התחתונה יש הרבה אי ודאות כלכלית ופסיכולוגית: הסכם הגז הרי עורר כבר מזמן את זעם האופוזיציה במצרים שטענו כי מדובר בכניעה משפילה ושיתוף פעולה עם האויב. גם אנשי אל-קעידה דרשו לפגוע בו.

אם הצליחו כעת מחבלים לפגוע במתקן תשתית, ואולי רק במקרה פגעו בעיקר בירדן ולא בישראל, אזי גם אם הפיצול לישראל מאובטח היטב, עולה חשיבות החלופות לטווח ארוך שהן בעיקר מתקן תמר בים התיכון. אלא שגם אם ירצה משרד התשתיות לסייע להקדים את השאיבה מ"תמר", לא בטוח שהמדינה תוכל ליהנות מהגז הזה לפני 2013.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק