צפו בנאום הפרישה של חוסני מובארק: "ההיסטוריה תשפוט אותי"

תם עידן במצרים. נשיא המדינה ב-30 השנים האחרונות חוסני מובארק הודיע כי הוא לא מתכוון להתמודד בבחירות הבאות שייערכו בספטמבר הקרוב. "מצרים היא שלי כמו שהיא של כל מצרי ומצרית. פעלתי למען המדינה ולחמתי למענה. ההיסטוריה תשפוט אותי ואת מעשיי", סיכם הנשיא את כהונתו

בשם אללה הרחמן והרחום. אחיי האזרחים, אני פונה אליכם בתקופה קשה שעוברת על מצרים ועמה, שעלולה להוביל אותנו אל הלא נודע.

האומה עוברת אירועים קשים ומבחנים קשים שהחלו על ידי צעירים ואזרחים מכובדים המביעים את שאיפותיהם. ההפגנות הפכו ממראות מתורבתים של ניסיונות להביע את זכות הביטוי - לעימותים מצערים שמוביל כוח פוליטי ששואף להסלים את המצב, להוסיף שמן למדורה ולפגוע בביטחון המדינה וביציבותה באמצעות מהומות, הסתה, גניבה, מעשי ביזה, הצתות, חסימת כבישים, תקיפת שירותי המדינה, פגיעה ברכוש ציבורי ופרטי ובנציגויות דיפלומטיות על אדמת מצרים.

אנו עוברים יחד ימים קשים, ומה שהכי כואב לנו הוא הפחד המתפשט בקרב הרוב המכריע של אזרחי מצרים, וחשש מאשר מצפה להם, לקרוביהם, למשפחותיהם מחר ובאשר לעתיד וגורל מדינתם. האירועים בימים האחרונים כופים על כולנו, עם והנהגה, בחירה בין אנרכיה ליציבות, ומציב בפנינו מצב חדש ומציאות מצרית שונה המחייבים שיתוף פעולה של עמנו וכוחותינו המזויינים בצורה הנבונה ביותר ושמירה על האינטרסים של מצרים ובניה.

אחיי האזרחים, יזמתי הקמתה של ממשלה חדשה במינויים חדשים שעונים לדרישות צעירינו ומסריהם. הטלתי על סגן הנשיא את מלאכת ניהול הדיאלוג עם כל הגופים הפוליטיים באשר לכל הסוגיות המעוררות מחלוקת, למען רפורמה פוליטית ודמוקרטית ושינויים נדרשים בחוקה - על מנת להיענות לדרישות הלגיטימיות ולהשיב את השקט, הביטחון והיציבות. אולם, קיימים גופים פוליטיים שדחו את הקריאות הללו לדיאלוג, דבקים באג'נדה שלהם ולא מתחשבים במצבה הרגיש של מצרים ועמה.

בעקבות הסירוב הזה לקריאות לערוך דיאלוג, וקריאה זו עודנה עומדת בעינה, אני פונה היום ישירות לבני העם - עובדי האדמה והפועלים, מוסלמים ונוצרים קופטים, זקנים וצעירים, ולכל מצרי ומצרית ברחבי האומה על שלל מחוזותיה: מעולם לא דרשתי את השלטון. העם מודע לנסיבות הקשות בהן לקחתי את האחריות ואת אשר עשיתי למען האומה, הן בקרב והן בשלום. אני איש הכוחות המזויינים שלנו, ואין זה באישיות שלי לבגוד באמון שניתן בי או לוותר על האחריות שהוטלה עליי.

האחריות המוטלת עליי כעת היא שמירה על ביטחונה ויציבותה של האומה, על מנת להבטיח את ההעברה השקטה של השלטון באווירה שתשמור על מצרים והעם המצרי, ותאפשר את העברת השלטון למי שבחר העם בבחירות הבאות לנשיאות.

אני אומר במלוא הכנות, ובהתעלם מהמצב הקיים, כי אין בכוונתי להציב עצמי כמועמד לתקופת נשיאות נוספת. עשיתי די לשירות מצרים ולעם המצרי, אולם כעת אני נחוש לסיים את פועלי למען האומה, באופן שיבטיח את העברת הנטל ושמירה על מצרים בטוחה ויציבה - ובאופן שישמור על הלגיטימיות וישמור על החוקה. אני אומר בפירוש כי בחודשים הנותרים לשלטוני אפעל במלוא הנחישות לנקוט צעדים שיבטיחו העברה שקטה של השלטון בהתאם לסמכויות המתאפשרות לי במסגרת החוקה.

אני קורא לפרלמנט המצרי לדון בתיקון הסעיפים 76 ו-77 בחוקה, בכך שיתקן את הקריטריונים להצבת מועמד לנשיאות הרפובליקה ויגדיר מהי התקופה החוקית לשלטון בנשיאות. כדי שהפרלמנט יוכל לדון בתיקונים הללו בחוקה, בשינויים הלגיטימיים הנדרשים בחוק ובחוקה ולהבטיח את השתתפותם של כל הכוחות הפוליטיים בדיונים הללו - הרי שאני מבקש מהפרלמנט לפעול על פי רשויות החוק והמשפט מבלי להתמהמה.

אמשיך לעקוב אחר יישומה של הממשלה החדשה את המשימות שהוטלו עליה באופן שיבטיח את הדרישות הלגיטימיות של העם וכך שיבטאו את רצון העם ושאיפותיו לרפורמה פוליטית, כלכלית, חברתית, ליצירת מקומות עבודה, להיאבק בעוני ולהשגת שוויון חברתי.

בהקשר זה, אני מטיל על המשטרה את מלאכת שירות העם, השמירה על האזרחים בצורה מכובדת ובטוחה ובכיבוד מוחלט של זכויותיו, חירותו וכבודו. אני דורש מרשויות החוק והמשפט לנקוט מיידית את כל הנדרש על מנת לרדוף את המושחתים ולחקור את הגורמים לאלו שגרמו לאנרכיה הביטחונית במצרים ואת אלו ששדדו, בזזו, הציתו אש ברחובות והפחידו את התושבים. זוהי הבטחתי לעם בחודשים הבודדים שנותרו לי בשלטון. אני מבקש מאללה לתמוך בי, כך שאוכל לסיים את שירותי למצרים ולעמה באופן שירצה את אללה, את האומה ואת בניה.

אחיי האזרחים, מצרים תצא מהתקופה הקשה - חזקה יותר ממה שהייתה קודם לכן, בטוחה יותר ויציבה יותר. עמנו ייצא מהמצב הזה מודע יותר להגשמת האינטרסים שלו ונחוש יותר בדרישתו שלא יזלזלו בגורלו ובעתידו.

חוסני מובארק המדבר אליכם היום מתגאה בשנים הרבות בשירות מצרים ועמה. האומה היקרה הזאת היא האומה שלי, כפי שהיא של כל מצרי ומצרית. בה חייתי, למענה נלחמתי, על אדמתה הגנתי - וכך גם על ריבונותה והאינטרסים שלה. ההיסטוריה תשפוט אותי ואחרים. המדינה נשארת - והאנשים מתחלפים. מצרים האצילה היא הסמל הנצחי, המניפה את דגלה בין בני עמה, ועלינו להבטיח זאת בצורה מכובדת - דור אחר דור. אללה ישמור על האומה הזאת ועל העם. שלום לכם, רחמי אללה וברכותיו.

רוצים לקבל עדכונים שוטפים על ההפיכה במצרים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מהומות במצרים - סיקור מיוחד:

המון זועם תקף את שגרירות ישראל בקהיר

צפו: הקרב האלים על הגשר בקהיר

לעצור את אספקת הגז לישראל - ולהתכונן למלחמה

מי אתה, מוחמד אל בראדעי?

צפו: סיור וירטואלי במוקדי המהפכה

"המודיעין לא צפה את ההפיכה במצרים"

נתניהו: "נשמור על השלום עם מצרים"