תמונות בסוריה: אסד מוצא להורג

ההיערכות להפגנות ענק בסוריה נמשכת, וברקע הקריאות ליטול בהן חלק מופצות תמונות ברשת של הנשיא בשאר אסד "מוצא להורג" באמצעות חבל תלייה. ראשו של אסד "הודבק" במקום ראשו של סדאם חוסיין, ותחת התמונות נכתב: "בקרוב מאוד"

המפגינים המתכננים את "יום הזעם" בסוריה בעוד כשבוע וחצי, אינם מתכוונים להמתין עד אז. לצד הקריאות ההמוניות ברשתות החברתיות להשתתף בהפגנות, מפורסמת בימים האחרונים תמונות של נשיא סוריה בשאר אסד מוצא להורג בחבל תלייה.

רוצים לקבל עדכון לפייסבוק כשיתחילו המהומות בסוריה? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

"ראשו" של אסד הודבק בתמונות בצורה מלאכותית על גבי תמונתו האחרונה של נשיא עירק לשעבר, סדאם חוסיין, שניות לפני הוצאתו להורג. מתחת לתמונות, מוצגת הכתובית: "בקרוב מאוד".

הלילה התבטא לראשונה הנשיא אסד באשר למהומות במצרים, והדגיש כי הוא אינו חרד למעמדו. בראיון שפורסם איתו בעיתון "וול סטריט ג'ורנל", אמר נשיא סוריה: "בניגוד לנשיא מצרים, שאיחר כבר את המועד לבצע את הרפורמות הנדרשות, סוריה יציבה בגלל שאני מחובר למה שאנשים מאמינים בו, להכל".

המחאות במצרים, בתוניסיה ובתימן מאותתות לדברי אסד על "עידן חדש" במזרח התיכון. לדבריו, פרצו המהפכות מכמה סיבות ובראשן - חוסר היכולת והרצון מצד המנהיגים להקשיב לעמם והקשר של אותן שלוש מדינות למערב, ולארצות הברית שעומדת בראש.

אסד הבטיח בדבריו כי אזרחי סוריה יוכלו להבחין בקרוב מאוד ברפורמות השלטוניות והפוליטיות שאותן הוא מתכנן, כמו למשל הנהגת בחירות לראשות עיריות, הענקת כוח לארגונים לא ממשלתיים וחקיקת חוק חדש בנושא הפיקוח על אמצעי התקשורת.

"אני יודע שעד עכשיו לא הרבה דברים התקדמו, אבל זה הולך לקרות ולא נראה פה את המחזות שראינו בקהיר ובתוניס", הוא אומר.

דריכות בישראל: האם סוריה הבאה בתור?

הראיון עם אסד מתפרסם פחות מיממה אחרי שבהערכות מצב שקוימה אתמול במערכת הביטחון עלה חשש להפיכה בסוריה.

בעוד שבועיים הוכרז גם "יום זעם" בסוריה, ככל הנראה לאחר ששם הבחינו האזרחים במתרחש במצרים ובתוניסיה. למרות שטרם ברור לאן מהומות אלו עלולות להתגלגל, במערכת הביטחון מתייחסים לכך בדריכות. בעקבות השינויים במצרים, בלבנון וייתכן שגם בסוריה, על ישראל להמשיך להיות ערנית לשכנותיה.

בדומה להתארגנויות שקדמו למהומות בתוניסיה ובמצרים, כבר עכשיו ניתן לראות ניצנים של התנגדות למשטר הסורי ברשתות החברתיות. בפייסבוק קמו עד כה מספר קבוצות, בהם חברים אלפי בני אדם, הקוראות לאזרחי המדינה להצטרף למאבק ולקחת חלק באירועי המחאה המתוכננים.