גם תושבי תימן רוצים שינוי

אלפי מפגינים יצאו היום מהאוניברסיטה בצנעה, בירת תימן, בדרישה להחליף את השלטון ולהדיח את הנשיא עלי עבדללה סאלח. אחרי ההפגנות במצרים ובתוניסיה, התימנים - שסובלים כבר 30 שנים משלטון בעייתי קוראים - "די לשחיתות". האם מדובר בלבנה נוספת שמתפוררת בחומת השלטון של העולם הערבי?

מפגינים בצנעה (רויטרס)

המחאה בעולם הערבי מתפשטת: 16 אלף תושבי תימן יצאו היום להפגנות יוצאות דופן בבירה התימנית צנעה. בדומה למפגינים בתוניסיה שיצאו לרחובות לפני כשבועיים, והמפגינים במצרים שמרעידים את הרחובות בימים האחרונים, המפגינים דורשים שינוי בממשל התימני. 

"אנחנו רוצים שינוים במשרד הנשיא", צועקים האלפים בהפגנה יוצאת דופן בבירה התימנית. האלפים התרכזו באוניברסיטת צנעה ויצאו לרחובות העיר לגל ההפגנות הגדול ביותר שידעה תימן בשנים האחרונות.

הנשיא התימני, עלי עבדללה סאלח, מנהיג שהוגדר כצלע חשובה במאבק שארצות הברית מנהלת נגד
הטרור, שולט ביד קשה במדינה כבר 30 שנה. על פי הדיווחים של כתבי סוכנויות הידיעות בצנעה, לא נרשמו היתקלויות אלימות בין כוחות הביטחון למפגינים.

מחצית מתושבי תימן סובלים מעוני מחפיר, מחלות ולעיתים רעב, הטרור משתולל במדינה  

בדומה למה שמתחולל במצרים, המפגינים סיפרו לכתבי סוכנויות הידיעות שהם דורשים שיפור בתנאי המחייה במדינה ורפורמות פוליטיות. על השלטים שנושאים המפגינים כתוב "די לשחיתות, נמאס מהבדלי המעמדות". בכיכר המרכזית של הבירה התימנית כבר התפרסו כמה מאות שוטרים, שעוסקים בעיקר בהגנה על הבנקים בעיר. על פי הדיווחים, אחרי ההפגנה שיצאה מאוניברסיטת צנעה, צפויות לצאת הפגנות נוספות בעוד ערים ברחבי תימן.

תימן חיה בצילה של השכנה העשירה ערב הסעודית, והממשל מנסה להתמודד בחוסר הצלחה עם אבטלה גבוהה מאוד ועם פעילים של ארגון אל קעידה שמצליחים לפרוח במדינה. כמעט מחצית מתוך 23 מיליון התושבים במדינה, חיים עם הכנסה נמוכה משני דולר ליום. אך מלבד ההכנסה הנמוכה, רבים מאזרחי המדינה מתמודדים עם בעיית רעב ומחלות.

רוצים לקבל את כל העדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק