התחדשו המהומות במצרים: 500 נעצרו

עם רדת ערב, התחדשו ההפגנות במצרים, שגבו אתמול את חייהם של לפחות ארבעה מפגינים ושוטר אחד. עד כה נעצרו בקהיר 500 מפגינים ובמשטרה הבהירו שלא יאפשרו את קיום ההפגנות. העימותים עלולים להחריף

מתחדשת המחאה במצרים: בקהיר ובסואץ מתקיימים בשעה זו עימותים קשים בין מפגינים לבין כוחות המשטרה, זאת לאחר הפגנות הענק אמש במדינה, בהן נהרגו לפחות ארבעה מפגינים ושוטר.

לפי הדיווחים, בקהיר ניסתה המשטרה לפזר הפגנה שהתכנסה שם אחר הצהריים. עשרות תושבים יצאו לתהלוכה בגשר קסרנין במרכז העיר, סמוך לאותה כיכר שניסו המפגינים לכבוש אתמול כדי לקיים מחאת שבת ללא הגבלת זמן. המפגינים טוענים כי השוטרים הכו אותם באלות. עד כה נעצרו בקהיר כ-500 מפגינים.

מדובר בהפגנות בקנה מידה קטן יותר ביחס לאתמול, אבל כוחות גדולים של משטרה ממתינים למפגינים עם כדורי גומי ואמצעים לפיזור הפגנות - ונוכחותם עלולה להביא להחרפת העימותים.

הרשויות במצרים הפילו את טוויטר ופייסבוק

כלי תקשורת במצרים מדווחים כי הרשויות הפילו אמש והיום את הרשתות החברתיות "טוויטר" ו"פייסבוק", במטרה למנוע את המשך קריאות הגיוס לפעילים השונים להגיע ולהפגין נגד המשטר.

"הרשויות הפילו את אתר 'טוויטר' בסביבות השעה 20:00", דווח בכלי תקשורת במדינה, ובכלי תקשורת נוספים ברחבי העולם העוסקים בתחום הטכנולוגי. גם רשת "אל-ג'זירה" הקטרית דיווחה כי חל איסור על כניסת גולשים לרשת "פייסבוק" במצרים. זאת ועוד, דיווחו גולשים מצריים ברשתות חברתיות אחרות כי הם נתקלים בקשיים להיכנס ל"טוויטר".

90 אלף מפגינים התארגנו בפייסבוק ובטוויטר 

מארגני ההפגנה ותומכי האופוזיציה כינו את ההפגנות הקשות אמש ברחבי המדינה, "יום של מהפכה נגד עינויים, עוני, שחיתות ואבטלה", וקראו להמונים להגיע תוך שימוש נרחב בפייסבוק ובטוויטר. לא פחות מ-90 אלף גולשים מצרים הודיעו כי יגיעו למוקדי ההפגנה השונים, רובם מוחים על המצב הכלכלי הקשה, וחלקם על מעבר הנשיאות הצפוי לבנו של הנשיא המכהן, גמאל מובארק.

בשלב הזה משטרו של מובארק אינו נמצא בסכנה, אולם במצרים לא זוכרים מהומות כאלה מאז "מהומות הלחם" נגד סאדאת ב-1977. כוחות הביטחון המצרים נתנו בתחילה להפגנות להתנהל ללא הפרעה, אבל הבינו - אולי מאוחר מדי - שחייבים לעצור את המפגינים. מחיר הדמים של ההפגנות אמש: שני מפגינים וקצין ביטחון מצרי אחד נהרגו.

רוצים לקבל את כל העדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק