נסראללה: "הממשלה הבאה תוביל את ההתנגדות"

בצל העימותים האלימים והפצועים בלבנון, יוצא נסראללה ומנסה להרגיע את ההמונים הזועמים: "ראש הממשלה המיועד נג'יב מיקאתי מייצג את כל לבנון", אומר מנהיג חיזבאללה, "לא נחשוש מאיומיה של ישראל". צפו בדבריו

על רקע המהומות האלימות לאחר ההודעה על בחירתו של נג'יב מיקאתי, נציג החיזבאללה שנתמך גם על ידי אירן וסוריה, להרכיב את הממשלה החדשה, נאם בצהריים מזכ"ל הארגון חסן נסראללה והתייחס להפיכה הפוליטית: "אומרים שמיקאתי הוא איש חיזבאללה, הוא לא איש חיזבאללה - הוא המרכז של לבנון". כאן בחדשות 2 באינטרנט העברנו בשידור חי את דבריו של נסראללה.

"הגיע הזמן לשים סוף למזימות האמריקניות והישראליות באזור – כך צריך להנהיג יום זעם", אמר נסראללה בהתייחסו למהומות האלימות בלבנון היום. "הממשלה הבאה היא לא ממשלת חיזבאללה", הדגיש, "מדובר במסע השמצות מבחוץ בלי שמץ של אמת, ארה"ב וישראל הן אלו שגורמות לכך שהממשלה הבאה תוביל את תכנית ההתנגדות".

עוד האשים את ירושלים וושינגטון בקנונייה שנועדה לפגוע בארצו באמצעות בית הדין הלאומי. "גם התכנית הזו תיכשל", הכריז והדגיש פעם נוספת:" אין מה לחשוש מאיומיה של ישראל, צריך לתת לממשלתו של מיקאטי הזדמנות ולא לפסול אותה מראש".

"זוכרים את ירושלים שם נמשכות החפירות מתחת להר הבית"

במהלך הנאום שיבח נסראללה את העם התוניסאי על ההפיכה, ש"מימש את זכותו אחרי שנים של דיכוי. גם בלבנון – לבנון של ההתנגדות, אנו שולחים את ברכתנו לאחים בתוניסיה".

"היום אנחנו מציינים את העם הפלסטיני שמתקומם ברצועת עזה, את אלפי הפלסטינים שמתקוממים בבתי הכלא, כולם מדברים על גלעד שליט אבל אנחנו זוכרים את האלפים בבתי הכלא. אנחנו זוכרים את ירושלים שם נמשכות החפירות מתחת להר הבית, ישראל מאיימת לפגוע במקומות הקדושים".

"בעניין כתב האישום בנוגע לרצח חרירי, שנועד לפגוע בהתנגדות – חברי הארגון שלנו התפטרו מהממשלה", אמר נסראללה והוסיף: "הלכנו לפרלמנט והבאנו לתוצאות ברורות, לפני זמן קצר נשיא לבנון הטיל על נג'יב להרכיב את הממשלה, אנחנו מבינים את הרגשות ואת המתיחות הפוליטית".

ירי ומהומות בין מפגינים לשוטרים

אחרי ההפגנות אמש, יצאו הבוקר אלפים מתומכיו של ראש הממשלה המודח סעד חרירי לרחובות, על מנת להפגין נגד ההפיכה הפוליטית שביצעו חיזבאללה ותומכיו בשבועות האחרונים במדינה. כבר אמש יצאו עשרות פעילים לרחובות ביירות, חסמו צמתים והציתו צמיגים, אך הבוקר ההפגנות הפכו נרחבות יותר - ואלימות יותר.

המחאה, שהחלה כמחאה שקטה הידרדרה במהירות למהומות אלימות. ההמון כילה את זעמו על ניידת שידור של רשת הטלוויזיה אל ג'זירה, שהביעה תמיכה במועמד חיזבאללה לראשות הממשלה, נג'יב מיקאתי.

צה"ל עוקב אחר ההתרחשויות

"הדם הסוני בוער", קוראים המפגינים ששורפים את תמונתו של מיקאתי. הם אוחזים בדגלים כחולים, צבעה של מפלגתו של חרירי – מפלגת העתיד, שטוענים כי לא יסכימו להיות כפופים לממשל שיעי.

המחאה החריפה באה על רקע מה שמסתמן כהקמתה של "ממשלת בובות" של חיזבאללה במדינה, שהצליח להשיג את הרוב הנדרש להקמתה - עם תמיכתו של מנהיג העדה הדרוזית בלבנון ווליד ג'ונבלאט.

כתבנו ניר דבורי מוסר, כי גורם צבאי אמר שבצה"ל עוקבים אחרי ההתרחשויות בלבנון ומקיימים הערכות מצב.

חרירי: מודה למפגינים שיצאו להביע עמדה

ראש הממשלה הנכנס מיקאתי נאם בעקבות המהומות ואמר: "אשאף שהממשלה שלי תהיה מוסכמת על כולם. אנחנו נאמנים ללבנון, הממשלה שלי תהיה למען רפיק חרירי".

מנגד, סעד חרירי, ראש הממשלה המודח הודה למפגינים "שיצאו להביע את העמדה הפוליטית שלהם". חרירי התייחס לאלימות ואמר כי הוא "דוחה את מעשי האלימות. אסור לנו לתקוף אף גורם אחר, כבוד האזרחים חשוב יותר מכל".

"אני מבין את זעקות הזעם שלכם, אבל הכעס יפגע בעתידנו", אמר חרירי והוסיף: "הדמוקרטיה היא הדרך היחידה שבה נוכל להביע את עמדתנו".

על רקע בחירתו של מיקאתי, איים אתמול בכיר אמריקני כי הקונגרס לא יאשר את המשך הסיוע הכספי והצבאי למדינה, באם הכסף יגיע לעושי דבריו של חיזבאללה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק