דיווח: הוגשו כתבי האישום בפרשת חיסול חרירי

התובע הכללי בפרשת חיסולו של ר"מ לבנון רפיק אל-חרירי הגיש הערב את טיוטת כתב האישום בפרשת החיסול - כך מדווח בסוכנות הידיעות הצרפתית ובכלי תקשורת ערביים. ביה"ד הבינלאומי בהאג ידון בטיוטה. כתב "אל-ערבייה" בהאג: אין כתב אישום, כשיהיה כזה - בית הדין יודיע על כך

שעת ה-ש' בלבנון הגיעה: התובע הכללי בפרשת חיסולו של ראש ממשלת לבנון רפיק אל-חרירי, דניאל בלמר, הגיש הערב את טיוטת כתב האישום בפרשת החיסול - כך מדווח בסוכנות הידיעות הצרפתית ובכלי תקשורת ערביים. בבית הדין הבינלאומי בהאג ידונו כעת בטיוטה, וצפויים לפרסם את החלטתם בנושא בתוך שישה שבועות לכל היותר.

עם זאת, בדיווח של כתב רשת "אל-ערבייה" בהאג, הכחישו את הדיווחים הערב, וטענו כי בית הדין עדיין לא קיבל את טיוטת כתב האישום. "כשיתקבל הדוח, בית הדין יוציא על כך הודעה רשמית", דיווח הכתב. "כרגע אין שינוי בנושא". על פי דיווחים בכלי התקשורת, אירן וחיזבאללה הן המואשמות בכתבי האישום, אך עם זאת כל דיוני הוועדה יתנהלו בדלתיים סגורות.

ערב פרסום הדוח, נאם אמש מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, ותקף את ראש הממשלה המכהן סעד חרירי, את ישראל ואת ארצות הברית. "אנחנו לא מפחדים מכלום - לא מנשק, ובטח שלא מהצהרות. אנחנו לא אחראים למצב, אנו מטילים את האחריות על מי שצריך לשאת בה" - אמר נסראללה בנאום בו התייחס לראשונה ל"פוטש" שהוא ואנשיו ביצעו בלבנון.

"כולנו רוצים לצאת מהמשבר הזה", הבהיר נסראללה בפתיחת נאומו ומיד התייחס לטלטלה הצפויה בארצו בעקבות הגשת ממצאי הדוח. "לא ניתן לבטל את בית הדין הבינלאומי כיוון שהוא הוקם במסגרת החלטה של מועצת הביטחון. אנו מבינים זאת, והבהרתי זאת בנאום בליל עאשוראא'", הסביר נסראללה.

"כתב האישום הוא של האמריקנים ושל ישראל - ולכן הוא לא יבוטל. לא ביקשנו לבטלו, כי אם לדחות את פרסום כתב האישום בכמה שבועות או חודשים; כדי שנוכל לשאת בלבנון את השלכות כתב האישום. למרות שאנחנו יודעים שאנחנו במרכז הדוח".

"ישראל וארה"ב מנסות לפגוע בפיוס"

נסראללה פירט את שלוש הדרישות של ארגונו: החזרת השופטים הלבנוניים בבית הדין, הפסקת המימון הלבנוני וביטול כתב ההבנה בין בית הדין לממשלת לבנון. "אם חרירי ייענה לכך - נוכל להשיג הסכם", הבהיר.

מזכ"ל החיזבאללה ציין כי ההחלטה לפרוש מהממשלה נבעה מכישלון היוזמה של סוריה וסעודיה להשגת פיוס בלבנון וטען כי הלחץ האמריקני גרם לחרירי לוותר על הפשרה. "האם ארה"ב וישראל יכולות לאפשר למאמצי הפיוס הערביים לצלוח?", שאל נסראללה ומיד השיב: "כמובן שלא, זה יפגע בהן".

"חרירי לא הגן על לבנון"

בחלק נכבד בנאומו תקף מזכ"ל החיזבאללה את ראש הממשלה סעד חרירי והאשים אותו בהכשלת מאצמי הפיוס ובאוזלת יד. "חרירי לא עשה דבר על מנת להתמודד עם השלכות הגשת כתבי האישום לבית הדין הבינלאומי", הכריז, "הוא לא הגן על לבנון מפני השלכות היום שאחרי".

מיד לאחר מכן, הבהיר נסראללה, לכל מי שהיה ספק: "איננו מעוניינים שסעד חרירי יעמוד בראשות הממשלה הבאה". יחד עם זאת, סירב לנקוב בשמו של מועמד מטעמו. "אעשה זאת לאחר ההתייעצויות עם כל הגורמים בלבנון, שיחלו מחר", אמר נסראללה וציין: "אנחנו פועלים רק על מנת לשמור ולהגן על רצון העם והאינטרס שלו".

"כל ממשלה שתקום צריכה להיות אחראית", הדגיש נסראללה ושלח איום מפורש: "ממשלה שלא תטפל בסוגיית עדי השקר - לא נוכל לשבת בשקט; כל ממשלה שתקום ותהיה מושחתת, לא נשב בשקט; כל ממשלה שלא תישא באחריות רשמית ורצינית לחיי האזרח - לא נוכל לשבת בשקט".

בנוסף ניצל את ההזדמנות פעם נוספת ללבות את האש מול השכנה מדרום והתריע: "כל ממשלה צריכה לקחת בחשבון את הסכנה הישראלית". את נאומו חתם נסראללה באמירה שבוודאי מדאיגה לא מעט גורמים בירושלים, בוושינגטון ובביירות: "יהיה אשר יהיה, אנחנו בפתחו של עידן חדש בלבנון".

"הקלטה בסתר" של חרירי: מתדרך עד להאשים את סוריה

בחיזבאללה שלפו אמש "שפן חדש" מהכובע: הקלטות בהן לכאורה נשמע סעד חרירי, ראש הממשלה המכהן ובנו של רפיק אל-חרירי, יחד עם ראש המודיעין הלבנוני וויסאם חסן וסגן ראש ועדת החקירה גרהארד להמן - מתדרכים את העד בפרשה, מוחמד זוהיר צדיק, להטיל את האחריות לרצח על סוריה.

ה"הקלטות" פורסמו בכתבה מיוחדת של רשת New-TV, מבלי שנמסר מה מקורן. מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, טען בעבר כי קיימים בידיו חומרי הקלטה רבים הקשורים לוועדת החקירה, ואף האשים כי ועדת החקירה הבינלאומית משוחדת ולא מהימנה.

ברשת הטלוויזיה ששידרה את ההקלטות, הודיעו כי הערב ישודרו הקלטות נוספות, המתעדות לכאורה את ראש הממשלה סעד חרירי, מאשים בעדותו בפני החוקרים את גיסו של הנשיא אסד, ראש המודיעין הסורי, בתכנון הרצח שבוצע ב-14 בפברואר 2005.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

משבר בלבנון - סיקור מיוחד:

"הקלטה בסתר" של סעד חרירי: מתדרך עד להאשים את סוריה

"אירן תואשם בחיסול חרירי"

פרשנות: נסראללה רוצה להשפיל את חרירי

חיזבאללה הפיל את ממשלת לבנון

הצפי: שיתוק שלטוני מוחלט בלבנון

שמות כל החשודים בחיסול

רפיק אל-חרירי: המיליארדר שהפך לראש ממשלה

פותחים יומן: כך התנהלה חקירת חיסולו של חרירי