סוריה: הפלסטינים נלחמים בדאע"ש

אלפי פלסטינים נקראו לחזית מול ארגון הטרור הרצחני, שנכנס למחנה הפליטים אל-יארמוכ בבירה דמשק. על פי הדיווחים, הארגון טבח בעשרות לוחמים ולקח רבים בשבי, אך הפלסטינים - שמקבלים סיוע צבאי מצבא אסד - מסרבים להיכנע: "התקדמנו מולם, יש לנו יתרון מספרי"

מחנה הפליטים, ארכיון (רויטרס)

הקרב על השליטה במחנה הפליטים הסורי: גם הלילה (ראשון) נמשכה הלחימה העזה בין הפלסטינים לבין לוחמי דאע"ש במחנה הפליטים אל-יארמוק, הסמוך לדמשק. בימים האחרונים השתלט ארגון דאע"ש על רוב המחנה ועל פי מספר דיווחים טבח בתושבים, והפלסטינים משיבים מלחמה בסיוע יריביהם לשעבר - אנשי צבא אסד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לעומתם, ארגון דאע"ש טוען כי בשעות האחרונות הצליח להשתלט על "רובו המכריע של מחנה הפליטים". במהלך סוף השבוע כוחות צבא אסד תקפו מן האויר ומן הקרקע את אנשי דאע"ש. על פי הדיווחים שמגיעים מהאזור, דאע"ש הוציא להורג עשרות בני אדם וכן לקח בשבי עשרות נוספים.

אבו קיפה, מפקד הקבוצות הפלסטיניות החמושות בסוריה, אמר לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי כ-2,000 פלסטינים נלחמים פנים אל פנים מול אנשי ארגון הטרור, שמספרם מוערך בכ-800 לוחמים. "התקדמנו בסוף השבוע בתוך מחנה אל-ירמוק, והשתלטנו על חלקו מחדש. זה המידע החדש ביותר בהיבט הצבאי", הוסיף.

זירת ההרס במחנה הפליטים (רויטרס)

עשרות אלפי פליטים נמלטו בגלל הלחימה

היתרון המספרי של הפלסטינים, שהתאספו בחזית הלחימה בימים האחרונים על מנת למנוע את המשך הטבח, מגובה בסיוע צבאי - ברובו ארטילרי - של כוחות הממשלה.

הפלסטינים, שדווקא היו ממתנגדי המשטר הבולטים עד לאחרונה ואף לחמו נגד צבאו של אסד, נעזרו בסיוע הצבאי כדי להתקדם מול דאע"ש. האינטרס של המשטר הסורי ברור: למנוע מארגון הטרור להתבסס באזור הבירה ולאיים על השלטון.

על פי הדיווחים, כ-160 אלף פלסטינים שהפכו לפליטים התגוררו עד לאחרונה במחנה - שכיום חיים בו 18 אלף בלבד. רוב התושבים נמלטו מהאזור בשל הלחימה במהלך מלחמת האזרחים הסורית. בשנת 2014 נסוגו המורדים הסוריים מהמחנה, תוך סיכום שהשאיר רק את הקבוצות הפלסטיניות בשטח.