נסראללה: ארה"ב וישראל מנסות לפגוע בפיוס בלבנון

רגע לפני כתבי האישום בפרשת חיסול חרירי, התייחס לראשונה מזכ"ל חיזבאללה למשבר - בנאום מן הבונקר. "ארה"ב וישראל מנסות לפגוע בפיוס הלבנוני", אמר נסראללה, "אנחנו לא מפחדים מנשק ולא מהצהרות". צפו בנאום

"אנחנו לא מפחדים מכלום - לא מנשק, ובטח שלא מהצהרות. אנחנו לא אחראים למצב, אנו מטילים את האחריות על מי שצריך לשאת בה" - כך הדגיש הערב מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה בנאום בו התייחס לראשונה ל"פוטש" שהוא ואנשיו ביצעו בלבנון. את נאומו של נסראללה העברנו בשידור חי, ובתרגום סימולטני לעברית, כאן בחדשות 2 באינטרנט.

"כולנו רוצים לצאת מהמשבר הזה", הבהיר נסראללה בפתיחת נאומו ומיד התייחס לטלטלה הצפויה בארצו בעקבות הגשת ממצאי הדוח. "לא ניתן לבטל את בית הדין הבינלאומי כיוון שהוא הוקם במסגרת החלטה של מועצת הביטחון. אנו מבינים זאת, והבהרתי זאת בנאום בליל עאשוראא'", הסביר נסראללה.

"כתב האישום הוא של האמריקנים ושל ישראל - ולכן הוא לא יבוטל. לא ביקשנו לבטלו, כי אם לדחות את פרסום כתב האישום בכמה שבועות או חודשים; כדי שנוכל לשאת בלבנון את השלכות כתב האישום. למרות שאנחנו יודעים שאנחנו במרכז הדוח".

"ישראל וארה"ב מנסות לפגוע בפיוס"

נסראללה פירט את שלוש הדרישות של ארגונו: החזרת השופטים הלבנוניים בבית הדין, הפסקת המימון הלבנוני וביטול כתב ההבנה בין בית הדין לממשלת לבנון. "אם חרירי ייענה לכך - נוכל להשיג הסכם", הבהיר.

מזכ"ל החיזבאללה ציין כי ההחלטה לפרוש מהממשלה נבעה מכישלון היוזמה של סוריה וסעודיה להשגת פיוס בלבנון וטען כי הלחץ האמריקני גרם לחרירי לוותר על הפשרה. "האם ארה"ב וישראל יכולות לאפשר למאמצי הפיוס הערביים לצלוח?", שאל נסראללה ומיד השיב: "כמובן שלא, זה יפגע בהן".

"חרירי לא הגן על לבנון"

בחלק נכבד בנאומו תקף מזכ"ל החיזבאללה את ראש הממשלה סעד חרירי והאשים אותו בהכשלת מאצמי הפיוס ובאוזלת יד. "חרירי לא עשה דבר על מנת להתמודד עם השלכות הגשת כתבי האישום לבית הדין הבינלאומי", הכריז, "הוא לא הגן על לבנון מפני השלכות היום שאחרי".

מיד לאחר מכן, הבהיר נסראללה, לכל מי שהיה ספק: "איננו מעוניינים שסעד חרירי יעמוד בראשות הממשלה הבאה". יחד עם זאת, סירב לנקוב בשמו של מועמד מטעמו. "אעשה זאת לאחר ההתייעצויות עם כל הגורמים בלבנון, שיחלו מחר", אמר נסראללה וציין: "אנחנו פועלים רק על מנת לשמור ולהגן על רצון העם והאינטרס שלו".

"כל ממשלה שתקום צריכה להיות אחראית", הדגיש נסראללה ושלח איום מפורש: "ממשלה שלא תטפל בסוגיית עדי השקר - לא נוכל לשבת בשקט; כל ממשלה שתקום ותהיה מושחתת, לא נשב בשקט; כל ממשלה שלא תישא באחריות רשמית ורצינית לחיי האזרח - לא נוכל לשבת בשקט".

בנוסף ניצל את ההזדמנות פעם נוספת ללבות את האש מול השכנה מדרום והתריע: "כל ממשלה צריכה לקחת בחשבון את הסכנה הישראלית". את נאומו חתם נסראללה באמירה שבוודאי מדאיגה לא מעט גורמים בירושלים, בוושינגטון ובביירות: "יהיה אשר יהיה, אנחנו בפתחו של עידן חדש בלבנון".

מחכים לאישומים

בימים האחרונים ישנם דיווחים סותרים על המועד המדויק של הגשת טיוטות האישומים. ייתכן והדבר יקרה מחר, אך אפשרי גם שההגשה תידחה לימים הקרובים. גם אם כתבי האישום יוגשו מחר, לא בטוח שנדע בדיוק מה כתוב ומפורט בהם, כי בגלל הרגישות הגדולה כנראה שהדיונים בנושא יתקיימו בדלתיים סגורות.

כך או כך, לפי כללי בית הדין הבינלאומי בהולנד, המסקנות וההחלטות בנושא יוגשו לכל היותר שישה שבועות לאחר תחילת הדיונים בנושא.

"הקלטה בסתר" של חרירי: מתדרך עד להאשים את סוריה

בחיזבאללה שלפו אמש "שפן חדש" מהכובע: הקלטות בהן לכאורה נשמע סעד חרירי, ראש הממשלה המכהן ובנו של רפיק אל-חרירי, יחד עם ראש המודיעין הלבנוני וויסאם חסן וסגן ראש ועדת החקירה גרהארד להמן - מתדרכים את העד בפרשה, מוחמד זוהיר צדיק, להטיל את האחריות לרצח על סוריה.

ה"הקלטות" פורסמו בכתבה מיוחדת של רשת New-TV, מבלי שנמסר מה מקורן. מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, טען בעבר כי קיימים בידיו חומרי הקלטה רבים הקשורים לוועדת החקירה, ואף האשים כי ועדת החקירה הבינלאומית משוחדת ולא מהימנה.

ברשת הטלוויזיה ששידרה את ההקלטות, הודיעו כי הערב ישודרו הקלטות נוספות, המתעדות לכאורה את ראש הממשלה סעד חרירי, מאשים בעדותו בפני החוקרים את גיסו של הנשיא אסד, ראש המודיעין הסורי, בתכנון הרצח שבוצע ב-14 בפברואר 2005.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

משבר בלבנון - סיקור מיוחד:

"הקלטה בסתר" של סעד חרירי: מתדרך עד להאשים את סוריה

"אירן תואשם בחיסול חרירי"

פרשנות: נסראללה רוצה להשפיל את חרירי

חיזבאללה הפיל את ממשלת לבנון

הצפי: שיתוק שלטוני מוחלט בלבנון

שמות כל החשודים בחיסול

רפיק אל-חרירי: המיליארדר שהפך לראש ממשלה

פותחים יומן: כך התנהלה חקירת חיסולו של חרירי