כתב CNN מדווח מתוניסיה: "הצבא יבלום ההפיכה"

כתב רשת CNN, בן וודמן, הוא הכתב המערבי הראשון שמצליח להיכנס לשטחי תוניסיה ולדווח לעולם על המתרחש במדינה: על הטנקים והמשוריינים בשדרה המרכזית בבירה תוניס, על המכות למפגינים ברחובות, על תלישת הפוסטרים של הנשיא הנמלט וגם על הלקחים שצריכים להפיק מנהיגי שכנותיה של תוניסיה. כך נראה היום הראשון להפיכה

כתב רשת CNN, בן וודמן, הוא הכתב הראשון מהמערב שהצליח לדרוך על אדמת תוניסיה, ביום שאחרי מה שמכונה במדינה "מהפכת היסמין". את הדיווח הראשון שלו מהמדינה השוהה בכאוס, הוא העביר הערב מהבירה תוניס.

"הכל קרה באבחת נשימה", הוא מתאר הערב. "בתוך שבועות מספר, הפכה תוניסיה ממשטר רודנות יציב למדינה בה שורר מרי אזרחי. העם הצליח להזיז את השליט מכוחו, אך כרגע עדיין לא ברור אם תנועת השינוי הזאת תביא לשינוי אמיתי - או רק שינוי בהנהגת המדינה".

"הצבא וכוחות הביטחון מנסים להשליט סדר בבירה תוניס", ממשיך וודמן. "רכבים משוריינים וחמושים מתפרסים ב'שדרות השבעה בנובמבר', על שם יום השנה למינויו של הנשיא בן עלי לתפקיד. בן עלי עצמו, היום, בסעודיה. ראיתי כיצד מגיעה לשדרה משאית נוספת, ופורקת חיילים בבירה".

חכמים על אחרים

"מחדר המלון שלי, בשעת לילה מאוחרת, אני רואה שוטר מכה מפגין צעיר", מספר וודמן. "הצעיר צועק 'רחם עליי', אך דבר לא עוזר. מהצד השני, מפגינים תולשים פוסטר גדול של הנשיא בן עלי מהקיר. אך אין חגיגות, ולא מריעים. התחושה היא תחת מצור צבאי - תחושה שההפיכה הזו תיגדע על ידי הצבא".

"אך הנושאים עליהם מתלוננים המפגינים מטרידים גם אזרחים במדינות ערב אחרות", מציין וודמן. "במצרים שולט מובארק מאז שנת 1981, בלוב שולט קדאפי מאז 1969 ובתימן שולט עלי עבדאללה סאלח מאז 1979. כולם צריכים לחשוש היום שחוסר היציבות בתוניסיה לא תתפשט גם לארמונותיהם. שליטי המזרח התיכון מתמחים בהטחת האשמות באחרים, אך כשהבעיות מגיעות לעמים שלהם - הם פחות מיומנים".

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק