תוניסיה: עשרות הרוגים, מעשי ביזה - ועוצר

ההפגנות האלימות בבירת תוניסיה ממשיכות גם היום. לאחר ההפיכה האזרחית אתמול וגירוש הנשיא, המפגינים הבעירו היום את תחנת הרכבת המרכזית ובית כלא, שם נהרגו 42 בני אדם. מועצת החוקה במדינה הכריזה על בחירות תוך חודשיים וגם התנגדה לכך שרה"מ תפס את מקומו של הנשיא הגולה

כך נראים בשעות האחרונות הרחובות בבירה תוניס: חמש שכונות מרכזיות שם נבזזו לחלוטין ועוצר הוטל על העיר, לאחר שהממשל איבד שליטה על ההמונים. לפחות 42 בני אדם נהרגו האחרונה בשני בתי כלא, כשמאות אסירים ניסו להימלט.

האירועים האלה מצטרפים לשורה של מהומות אלימות בשבועות האחרונים שהגיעו לשיא הלילה כשנשיא המדינה ברח עם משפחתו.
מי שתפס את מקומו הוא יושב ראש הפרלמנט שיחזיק בתפקיד עד לקיום בחירות חדשות בעוד חודשיים.

בעולם עוקבים בדאגה אחר המצב בתוניס. במשרד החוץ המצרי אמרו היום שהם מברכים את רצון העם התוניסאי.

בבירה תוניס התעוררו הבוקר לראשונה זה 23 שנים, ליום ללא הנשיא זינא אל אבידינא בן עלי. ברחובות עדיין מתקיימות הפגנות סוערות נגד הנשיא ומשטרו, ובינתיים נראה שגם אי-הסדר השלטוני עתיד להימשך.

מועצת החוקה התוניסאית פרסמה היום הצהרה לפיה החוקה גורסת שיו"ר הפרלמנט הוא זה שצריך להיות הנשיא בפועל במקרה כזה - ולא ראש הממשלה, כפי שנעשה בפועל. ראש ממשלת תוניסיה, מוחמד גאנוחי, הודיע אתמול רשמית כי הוא לוקח על עצמו את תפקיד הנשיא בפועל לאחר ההפיכה והגלייתו של בן עלי.

את השעות האחרונות מעביר גאנוחי בשיחות בניסיון ליצור ממשלה חדשה. עד כה הוא לא הגיב להודעת מועצת החוקה של מדינתו, הרשות החוקית הגבוהה ביותר.

בחירות תוך 60 ימים

בהודעת המועצה נכתב עוד, כי היא דורשת בחירות נשיאותיות חדשות בתוך 60 ימים מהיום. "מועצת החוקה מודיעה שמשרת הנשיא פנויה בהחלט, ולכן אנו צריכים להתייחס לסעיף 57 בחוקה, לפיו יו"ר הפרלמנט משמש כנשיא באופן זמני וקורא לבחירות תוך 45 עד 60 ימים".

בליגה הערבית ניסו היום להרגיע את הרוחות במדינה הסוערת. הליגה קראה לכוחות הפוליטיים בתוניסיה ולקבוצות האחרות, לשמור על השלום ולהוביל את המדינה הצפון-אפריקנית מחוץ למשבר הנוכחי.

נכון לעכשיו, נראה שהקריאות לסדר לא ממש עוזרים. ההתפרעויות בתוניסיה נמשכות עם שריפתה של תחנת הרכבת הראשית בעיר טוניס ובזיזת חנויות רבות. כמו כן, נהרגו בצהריים 42 בני אדם בצפון תוניסיה, בהצתת בית כלא.

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עוד בנושא:

תוניסיה: הנשיא הגולה נמלט לסעודיה

משפחת הנשיא התוניסאי נעצרה

לראשונה: מהפכה עממית במדינה ערבית

מהומות אלימות באלג'יר ובתוניסיה