דיווח: "אירן תואשם בחיסול חרירי"

האחראי לחיסול רפיק אל חרירי בלבנון הוא האייתוללה האירני עלי חמינאי - כך מדווח הבוקר האתר האמריקני "ניוזמקס". לפי הדיווח, עימאד מורנייה ובכיר חיזבאללה נוסף היו אמונים על תכנון ההתנקשות. גם נשיא סוריה אסד יהיה בין האשמים

אירן היא האחראית לחיסול שהרעיד את המזרח התיכון? אתר החדשות האמריקני "ניוזמקס" מדווח הבוקר כי אחד האשמים העיקריים שיימצאו בבית הדין הבינלאומי בחיסול רפיק אל חרירי, הוא מנהיגה הרוחני של אירן, האייתוללה עלי חמינאי.

לפי הדיווח באתר שידוע כשמרני יחסית, בית הדין יציג ראיות שההתנקשות בוצעה בידי כוחות משמרות המהפכה באירן בשיתוף פעולה עם ארגון החיזבאללה, ויאשים את חמינאי בכך שהורה לרצוח את ראש ממשלת לבנון חרירי.

אשמים נוספים, או כאלה שהיה להם חלק בחיסול, לפי האתר האמריקני, הם נשיא סוריה בשאר אסד וראש המודיעין הסורי, גיסו של אסד.

עוד מדווח כי עימאד מורנייה, שחוסל גם הוא, קיבל פקודה לרצוח את חרירי מאחד המפקדים במשמרות המהפכה האירניות. לפי הדיווח, מורנייה ובכיר חיזבאללה מוסטפה באדר א-דין תכננו יחד את החיסול.

ואילו בלבנון מדווח היום כי כתבי האישום בפרשת חיסול חרירי יועברו כבר היום, בשעה 15:00 אחר הצהריים, מהתביעה לשופט בית הדין הבינלאומי. העיתון "א-נהאר" דיווח מפי מקורות כי האישומים יפורסמו בשבוע הבא.

חרירי שב ללבנון כראש ממשלת מעבר

ראש הממשלה הלבנוני סעד אל-חרירי סיים את מסע פגישות החירום שלו בעולם בעקבות הפלת ממשלתו על ידי חיזבאללה, ושב אתמול לארצו כראש ממשלת מעבר. במקביל, בארגונו של נסראללה לא מבזבזים זמן ואומרים חד משמעית: אנחנו נקבע מי יהיה ראש הממשלה הבא.

ראש סיעת חיזבאללה בפרלמנט, מוחמד רעד, אמר כי "חיזבאללה ותומכיו הם שיקבעו מי יהיה ראש הממשלה הבא, רק אם עמדותיו יתאמו לאלו של דרך ההתנגדות הלאומית". נסראללה עצמו הודיע כי הוא עומד לנאום בקרוב, ולבנון כולה מצפה למוצא פיו – משום שכולם יודעים היטב שנסראללה הוא בעל הכוח הפוליטי האמיתי בלבנון.

חרירי מצדו משדר עסקים כרגיל. למרות שקיצר את מסע הפגישות שלו בעולם, מיד עם שובו ללבנון נפגש ראש הממשלה הלבנוני עם עמיתו נסיך מונקו, אלברט השני במעונו בביירות. מוקדם יותר מוקדם יותר היום נפגש חרירי באנקרה עם ראש ממשלת טורקיה טאיפ רג'פ ארדואן בנסיון לגייס תמיכה רחבה ככל הניתן ממנהיגי העולם לקראת המשא ומתן הצפוי עם הפלגים השונים בלבנון.

כל פגישותיו של חרירי מתנהלות באופן חריג למדי בדלתיים סגורות. בטורקיה הייתה אמורה להתקיים היום מסיבת עיתונאים משותפת לחרירי וארדואן, אולם היא בוטלה ברגע האחרון, והכתבים נאלצו להסתפק בפוטו-אופ בודד. 

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק   

משבר בלבנון - סיקור מיוחד:

חרירי שב ללבנון כראש ממשלת מעבר

פרשנות: נסראללה רוצה להשפיל את חרירי

חיזבאללה הפיל את ממשלת לבנון

הצפי: שיתוק שלטוני מוחלט בלבנון

שמות כל החשודים בחיסול

רפיק אל-חרירי: המיליארדר שהפך לראש ממשלה

פותחים יומן: כך התנהלה חקירת חיסולו של חרירי