תוניסיה: הנשיא הגולה נמלט לסעודיה

הנשיא התוניסאי המודח, זינא אל אבידינא בן עלי, ניסה לקבל מקלט מדיני בצרפת - אך סורב. כך מדווח הבוקר, לאחר שבן עלי נמלט אמש מתוניסיה בעקבות ההפיכה במדינה. לפי הדיווחים, סעודיה פתחה לבן עלי את שעריה ל"תקופה בלתי מוגבלת"

מה יעלה בגורל תוניסיה? הנשיא שהודח על ידי העם, זינא אל אבידינא בן עלי, נמלט הלילה ממדינתו ועל פי הדיווחים ניסה לברוח לצרפת - אך השלטונות לא הסכימו לקבלו. בן עלי מצא מקלט, יחד עם משפחתו הקרובה, בסעודיה.

סוכנות הידיעות הרשמית בסעודיה דיווחה כי "הממלכה מברכת את הגעתו של בן עלי ושל אשתו". עוד נמסר כי תקופת השהות של נשיא תוניסיה במדינה היא "בלתי מוגבלת".

גם נשיא ארה"ב ברק אובמה התייחס הלילה להפיכה בטוניסיה. "אני מגנה את השימוש באלימות כנגד מחאתם השקטה של אזרחים בטוניס, ואני מריע לאומץ של העם התוניסאי", אמר אובמה בהצהרה בנושא. "ארצות הברית, יחד עם כל הקהילה הבינלאומית, עדה למאבק האמיץ והנחוש לזכויות אוניברסליות".

משפחת הנשיא שנותרה בתוניס נעצרה

את מקומו של הנשיא המודח יתפוס יושב ראש הפרלמנט ובעקבות פירוק הממשלה, צפויות להיערך במדינה בחירות כלליות בעוד חצי שנה. הכרזתו של הנשיא על הפירוק באה אחרי שבועות של מהומות בטוניסיה, בעקבות המשבר הכלכלי במדינה ומחאות האזרחים על עליית מחירים. במהלך השבוע החולף נהרגו בהתנגשויות בין כוחות הביטחון לבין המפגינים 80 בני אדם.

על פי הדיווחים, לאחר שנמלט, בני המשפחה של הנשיא שנותרו מאחור נעצרו על ידי הצבא.

אתמול נהרגו בהתנגשויות בין המפגינים לבין כוחות-הביטחון 12 בני אדם. במדינה הוכרז מצב חירום ומדינות רבות בעולם פרסמו אזהרת מסע למדינה. למרות שפיזר את הממשלה, הנשיא לא הצהיר דבר בנוגע להישארותו בתפקיד, בו הוא אוחז ביד ברזל כבר יותר מ-23 שנים. המהומות במדינה החלו יום אחרי שהכריז הנשיא בטלוויזיה כי יפעל להורדת מחירי האוכל במדינה וכי ירחיב את החופש של האזרחים התוניסאים.

יום לאחר מכן, התאבד אזרח תוניסאי בן 26, לאחר ששוטרים החרימו את הסחורה בדוכן הפירות אותו הפעיל ללא רישיון. בעקבות ההתאבדות, יצאו ההמונים לרחובות. המחאה החלה בעוצמה נמוכה, אך במהרה הפכה לאלימה מאוד, כאשר שוטרים הפרוסים ברחבי המדינה פתחו בירי גז מדמיע לעבר מפגינים.

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עוד בנושא:

לראשונה: מהפכה עממית במדינה ערבית

מהומות אלימות באלג'יר ובתוניסיה