נסראללה לא ממתין: סיכוי גבוה להקמת "ממשלת חיזבאללה"

בזמן שסעד חרירי ממשיך התייעצויותיו מחוץ ללבנון, נסראללה ואנשיו אינם מתכוונים להמתין ליום שני - אז יחלו רשמית השיחות על הקמתה של ממשלה חדשה. מזכ"ל חיזבאללה נועד הערב עם מנהיג הדרוזים וניסה לצרפו לתומכיו. אם הדבר יקרה - ישיג חיזבאללה רוב בפרלמנט, ויוכל להקים "ממשלת בובות"

מנסה להקים "ממשלת בובות": המגעים הרשמיים על הקמתה של ממשלה חדשה בלבנון ייפתחו רק ביום שני, אך בחיזבאללה לא מעוניינים לבזבז זמן. מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה קיים הערב פגישה דרמטית עם מנהיג העדה הדרוזית בלבנון ווליד ג'ונבלאט, במטרה לנסות לשכנעו להצטרף לגוש חיזבאללה בפרלמנט.

במידה ונסראללה ואנשיו יצליחו במכבש הלחצים על אנשיו של ג'ונבלאט, והסיכויים לכך גבוהים, המשמעות ברורה: הגוש של חיזבאללה בפרלמנט ישיג רוב של 68 חברים מתוך 128 צירי הפרלמנט, וכעת יהיה בכוחו להקים מה שמכונה "ממשלת בובות" של הארגון. במצב הזה תומכיו של חרירי יהיו מחוץ לשלטון - מה שהופך את המהלך למהפך שלטוני של ממש, ללא שימוש באלימות.

בדיון השבועי שהתקיים היום בלשכתו של שר הביטחון, הוצגה תחזית מודיעינית לפיה חיזבאללה אינו מתכוון בשלב זה לחמם את הגבול עם ישראל. בצד השני - גם צה"ל לא מבצע צעדים כלשהם בכיוון. ההערכות המודיעיניות הן שחיזבאללה עסוק בפנים הלבנוני, ואינו מעוניין להתעסק בשלב זה עם הנעשה בגבול עם ישראל.

חרירי לאסד: עזור לי; אסד: לא מתערב בנושאי ללבנון

חרירי, מצדו, עדיין לא שב ללבנון. הוא החליט החליט להמשיך את התייעצויותיו מחוץ למדינה, בעקבות התפטרותם של שרי חיזבאללה מהממשלה, ויטוס הלילה לטורקיה על מנת להיוועד עם עמיתו רג'פ טאיפ ארדואן ושר החוץ הטורקי אחמט דאוטולו. במקביל, פנה חרירי גם לנשיא סוריה אסד, וביקש ממנו סיוע בהשגת יציבות בלבנון. אסד, בשלב זה, אינו מעוניין להתערב בנעשה בלבנון.

אמש סיים חרירי בבהילות את ביקורו בוושינגטון, בתום פגישה עם הנשיא ברק אובמה. השניים נועדו בדלתיים סגורות - ומשם יצא חרירי, מבלי להעניק הצהרות לעיתונאים, ישירות לפריז. במהלך היום נועד עם הנשיא ניקולה סרקוזי, ופרטי הפגישה גם כן לא פורסמו.

בלבנון אמרו הערב כי בתום ביקורו בטורקיה, ישוב חרירי ללבנון. מוקדם יותר הודיע יו"ר הפרלמנט הלבנוני, נביה ברי, כי המגעים להקמתה של ממשלה חדשה במדינה יחלו ביום שני. עד אז, חרירי צפוי כבר לשוב למדינה.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מי חיסל את חרירי? סיקור מיוחד:

הצפי: שיתוק שלטוני מוחלט בלבנון

שמות כל החשודים בחיסול

רפיק אל-חרירי: המיליארדר שהפך לראש ממשלה

פותחים יומן: כך התנהלה חקירת חיסולו של חרירי