מעוולאקי ועד חרירי: העולם הערבי מסכם את 2010

שנה סוערת נוספת חלפה על העולם הערבי: איום טרור חדש צמח באפריקה, במצרים המשיכו להתעסק במצבו הבריאותי של הנשיא מובארק ובלבנון סופרים את הימים עד לפרסום דוח חרירי. כך נראתה 2010. כיצד תיראה 2011?

מהגרעין האירני ועד דוח חרירי - גם בעולם הערבי סוגרים יומן אירועים, מסכמים שנה נוספת רוויה בהתרחשויות, ומצפים לשנה סוערת לא פחות.

בתום שנה בסימן התקרבותה הפומבית של טורקיה לאירן ולסוריה, תהווה שנת 2011 מבחן ממשי עבור הברית החדשה. טורקיה כבר הודיעה על כוונותיה לתווך בנושא הגרעין, אך נוכח הקולות הקיצוניים הבוקעים בשנה החולפת מאנקרה - לא בטוח שבמערב יהיו מרוצים מכך.

הדלפות ה"וויקיליקס" חשפו לראשונה עד כמה העולם הערבי מוטרד מהתכנית - לא פחות מישראל. אך ג'וליאן אסאנג' מבטיח הפתעות נוספות שיזעזעו את האזור.

בתימן צמח לו "בן לאדן חדש" - בדמותו של מטיף הדת הקיצוני אנוואר אל-עוולאקי. האיש שכמעט פוצץ מטוס בשמי דטרויט ומטעני נפץ בבתי כנסת בשיקגו - הרחיב את זירת המאבק בטרור העולמי גם לאפריקה. היבשת השחורה תהיה ללא ספק אחד האתגרים שיוצבו לפתחו של "הבית הלבן", מחשש לנפילתה לידי גרורותיה של ארגון "אל-קעידה".

עוד שנה של ספקולציות במצרים

בלבנון נמשכת כסיסת הציפורניים לקראת פרסום דוח ועדת החקירה בפרשת חיסולו של ראש הממשלה לשעבר רפיק אל-חרירי. איומי חיזבאללה בהפיכה הזעיקו השנה בבהילות ללבנון רכבת אווירית של כל מנהיגי האזור - ובראשם נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד - שהתקבל בכבוד מלכים בביקור היסטורי במדינה. כלל לא בטוח שהבטחותיו אכן ימנעו רעידת אדמה בביירות.

במצרים חלפה שנה נוספת של ספקולציות באשר למצבו הבריאותי של הנשיא מובארק. יצאתו הבהולה לניתוח בגרמניה שבה להעלות על סדר היום את סוגיית הירושה - אך גם בשנה הבאה הוא צפוי להמשיך בתפקיד. בינתיים מכשירה התקשורת המצרית את דעת הקהל לקבל את היורש, הבן גמאל.

זכייתה של קטר באירוח המונדיאל ב-2022 העלתה אמנם ריח חריף של שחיתות, אך בנסיכות הנפט העשירה מהמפרץ אפשר כבר לראות טרקטורים ראשונים שמכשירים את הקרקע לאצטדיוני הפאר.
אך בעבור העולם הערבי אירוע אחד ייזכר השנה - וילווה אותנו ב-12 השנים הבאות. 

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק