נחשף בעירק: קוראן שנכתב בדמו של סדאם

בעוד עירק עדיין מתאוששת לאחר נסיגת צבא ארה"ב, מנסים המנהיגים לבנות מחדש את התרבות העירקית. הבעיה היא שחלק בלתי נפרד ממנה - הוא מורשתו של הרודן סדאם חוסיין. בין הדברים שסדאם הותיר אחריו ונמצא בכספת בבגדד - קוראן שנכתב מדמו בשנות ה-90

קוראן זה נכתב בדם: במשך שנתיים, במהלך שנות ה-90, תרם הרודן העירקי סדאם חוסיין 27 ליטרים מדמו כדי שכותב ספרי קודש איסלאמיים יכתוב את הספר הקדוש לאיסלאם - הקוראן - בדיו שהוכן מדמו.

אבל מאז שנפל משטרו לפני כמעט שמונה שנים כמעט אף אחד לא ראה את הספר הנדיר, מפני שהוא ננעל מאחורי דלתותיהן של שלוש כספות. זהו עוד חלק ממורשתו של הרודן, שעירק עדיין לא יודעת איך להתנהל איתה.

הכספת במסגד הגדול בבגדד נשארה נעולה בשלוש השנים האחרונות, ובה 114 הפרקים הקדושים. "ערכו של מה שנמצא כאן לא יסולא בפז, זה שווה מיליוני דולרים", אמר השייח' אחמד אל-סמארי, ראש קרן אנדוומנט הסונית בעירק לעיתון ה"גרדיאן" הבריטי, כשמאחוריו פרוסים דפי הספר המדמם.

מה לעשות עם מורשתו של סדאם?

"זה אסור, מה שהוא עשה", הוסיף השייח' סמארי. למרות זאת, מעיד סמארי שהוא שימש כשומרו של המסמך במהלך המתקפה האמריקנית ב-2003, החביא דפים בביתו ובבתי קרוביו.

משאריות אחרות של חוסיין בעירק, היה לממשלה המקומית קל יותר להיפטר - כמו פסלו של הרודן שהופל בידי צבא ארה"ב ופסלי נחושת של מנהיגי הבעת', שהיו פזורים ברחבי המדינה.

שעה שעירק אוספת אט אט את ממשלתה הרביעית מאז נפילת חוסיין ב-2003, מנסה כעת המדינה להתמודד עם הנושאים הקשים יותר - מה לעשות עם ציוני הדרך והסמלים הייחודיים למשטר סדאם, אבל כאלו שגם נהיו סמליה של עירק. חלקם, כמו החרבות המפורסמות שהופיעו במצעדיו הצבאיים, הפכו לחלק בלתי נפרד מהתרבות העירקית.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק