תימן: "החות'ים השתלטו על עדן"

מלחמת האזרחים במדינה נמשכת במלוא העוז: בעדן, העיר השנייה בחשיבותה, נלחמים המורדים מרחוב לרחוב ומרחיבים את אחיזתם בעיר. החות'ים טוענים כי השתלטו על ארמון הנשיאות, כלי תקשורת בסעודיה מכחישים. דיווחים סותרים על כוחות חמושים שהגיעו בדרך הים לעיר. התושבים מסתגרים בבתיהם ואומרים: "אנחנו מפחדים"

לוחמים חותים ברחובות תימן, השבוע (רויטרס)

הלוחמים החות'ים בתימן משתלטים על מחוז עדן שבדרום המדינה - מה שנותן מכה קשה לכוחות הקואליציה הערבית שמובילה סעודיה נגדם. הם ממשיכים להתקדם ברחובות העיר, שבוע אחרי תחילת המבצע נגד המורדים, שיעים שנתמכים בידי אירן שכבר השתלטו על רוב חלקי המדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המורדים טוענים כי השתלטו על ארמון הנשיאות בעדן, בה שהה הנשיא האדי לפני שעזב את המדינה בעקבות ההשתלטות על צנעא. רשת אלערביה לצד כלי תקשורת בסעודיה מכחישים את הדיווחים הללו. כך או כך, זו הפעם הראשונה בה החות'ים מצליחים להגיע למרכז עדן, בה ממוקמים לא רק ארמון הנשיאות אלא גם מוסדות ממשלה רבים, כולל הבנק המרכזי של תימן.

במקביל ללחימה במרכז העיר, דיווחים לא מאומתים טוענים כי חמושים הגיעו לעיר בדרך הים לאזור הנמל, אזור אליו המורדים החות'ים טרם הגיעו. בכיר במשטר התימני דחה את הדיווחים הללו, וטען כי מדובר במאבטחים של ספינה סינית שנועדה לפנות את אזרחי המדינה מתימן בחזרה למולדתם.

תושב עדן: "אנחנו מפחדים מההפצצות, הרחובות ריקים"

החות'ים ובעלי בריתם מתקדמים ללא הרף ברחבי העיר, למרות התקיפות האוויריות של חילות האוויר הערביים. עדן עצמה נמצאת במוקד הלחימה בימים האחרונים, בין הצבא התימני שנאמן לנשיא שנמלט לסעודיה ובין המורדים.

התקיפות הסעודיות בתימן, השבוע (רויטרס)
התושבים המקומיים מדווחים על קולות ירי בלתי פוסקים שנשמעים ברחובות ועל מטוסי קרב בשמי העיר. "האנשים מפחדים מההפצצות", אמר אחד התושבים לסוכנות רויטרס. "אין אף אחד ברחוב, ממש כאילו יש עוצר", הוסיף.

המורדים החות'ים השתלטו על הבירה צנעא לפני מספר שבועות בסיוע עם כוחות הנאמנים לנשיא המודח סלאח, שנאלץ לעזוב את תפקידו לפני שלוש שנים. הם המשיכו דרומה והשתלטו על רוב האזורים המאוכלסים בתימן, עד חוף הים הערבי בדרום המדינה. התקדמותם הובילה להקמת קואליציה ערבית ראשונה מסוגה, שמבצעת תקיפות אוויריות נגד המורדים השיעים, למורת רוחה של אירן.