"סעודיה תכננה לחסל את חיזבאללה בשיתוף כוח ערבי משולב"

זו הייתה התכנית הערבית למיגור השליטה האירנית בלבנון, כפי שנהגתה על ידי שר החוץ הסעודי סעוד אל-פייסל - כוח צבאי שיורכב רובו ממדינות הליגה הערבית וייזכה לסיוע אווירי וימי מצד ארה"ב ונאט"ו. הפרטים החדשים עולים ממסמך שהודלף הלילה מאתר "ויקיליקס" והגיע לידי "הגרדיאן" הבריטי. התכנית נדחתה ע"י ארה"ב

מדרום-מזרח תפתח הרעה? סעודיה הייתה אחת המדינות שהציעה ליצור כוח ערבי משולב, שייתמך מהאוויר ומהים על ידי ארצות הברית ונאט"ו ומטרתו תהיה להפיל את ארגון החיזבאללה, כך פרסם הלילה "הגרדיאן" הבריטי מתוך עוד מסמך מאתר "ויקיליקס" שהודלף לרשת.

לפי התאריך המוטבע על המסמך, הוא נכתב לפני כשנתיים, במאי 2008, על ידי שר החוץ הסעודי סעוד אל-פייסל. מתוכנו של המכתב עולה כי פייסל הציע ליועץ האמריקני לענייני עירק דייויד סאטרפילד להקים את הכוח ולתמוך בו.

על פי הדיווח באתר הבריטי, לא יצאה לבסוף התכנית לפועל, אך היא מעידה על הלך הרוח בתקופה באזור, שתמך בחיסול הארגון השיעי ובביטול השפעתה של אירן במזרח התיכון. עם זאת, לפי הפרסומים הביעה ארצות הברית ספק באפשרות ההצלחה של מהלך מן הסוג הזה, ולכן הוא לא יצא לפועל, ככל הנראה.

אסון מבחינת ארה"ב והמזה"ת

המסמך, שסיווגו הביטחוני "סודי", פירט לפרטי פרטים את מה שהוגדר כ"תכנית ביטחונית" על ידי שר החוץ הסעודי והגדיר לארצות הברית ולנאט"ו את הסיוע המבוקש ואת האופן שבו יש להפעיל אותו כדי שהתכנית תצליח.

במסמך אף מתוארים המאמצים שנעשים על ידי חיזבאללה, ואירן מאחורי הקלעים, כדי להגיע לשליטה מלאה על ביירות - צעד ראשון לדברי פייסל כדי להביא להפלת ממשלתו של פואד סניורה, לקראת הקמת שלטון אירני במדינה, בדמות חיזבאללה. פייסל אף הזהיר את ארצות הברית כי יהיה מדובר באסון גם מבחינתה ולא רק מבחינת מדינות האזור.

פואד סניורה - תומך נלהב ברעיון

"כוחות צבא לבנון שבירים ולא יסבלו לחץ נוסף", כתב אז פייסל במכתבו לסאטרפילד. "יש לגבות אותם כדי שחיזבאללה לא יצליח להשתלט על ביירות", הזהיר. פייסל הוסיף כי הכוח הצבאי יהיה ערבי ברובו, אך על ארצות הברית יהיה לספק את הציוד הלוגיסטי ולתמוך מהאוויר ומהים בסיוע נאטו.

עוד עולה מהמסמך כי כאשר נשאל פייסל לגבי תמיכת מדינות ערב ברעיון, ענה כי רק ירדן, מצרים ומזכ"ל הליגה הערבית עמר מוסא יודעים על ההצעה ואילו "סניורה תומך נלהב ברעיון". לפי הדברים, לא עדכן פייסל את סוריה ברעיון משום שידע כי תתנגד לו, מהסיבות המובנות.

מייסד אתר "ויקיליקס" נעצר בבריטניה

עדיין לא ברור אם פרסום המסמך הלילה הוא פעולה שתוזמנה מראש או שבוצעה על רקע מעצרו של ג'וליאן אסאנג', מייסד אתר "ויקיליקס".

לפי הדיווח ברשת "סקיי" הבריטית, עצרו חוקרי הסקוטלנד יארד את אסאנג', בן ה-39, החשוד בעבירת אונס בשבדיה, סמוך לשעה 9:30 בבוקר (שעון בריטניה), לאחר שנכנס לתחנת המשטרה והסגיר את עצמו. הוא עבר חקירה, בסיומה הועבר לבית משפט במחוז ווסטמינסטר, לונדון, שיחליט האם להסגיר אותו לשוודיה.

נגד אסאנג', שהסתתר בחודשים האחרונים באחד מהפרברים של לונדון, הוצא בתחילת החודש צו מעצר בינלאומי בחשד לביצוע עבירות המין בצעירה שוודית. אסאנג' טוען לכל אורך הדרך כי הוא חף מפשע וכי מחפשים אותו בעקבות החשיפות שפירסם, אולם החליט להסגיר עצמו כדי שיוכל להוכיח את חפותו ולצאת מהמסתור.

אסאנג' מואשם על ידי הרשויות בשוודיה בעבירות מין, הכוללות יחסים לא נאמנים, שני סעיפים של הטרדה מינית וסעיף אחד של אונס. חשוב לציין שההאשמה החמורה באונס מתייחסת לקיום יחסי מין ללא קונדום - מעשה המוגדר כעבירה על החוק בשוודיה. יתרה מזאת, אין כל וודאות כי אסאנג' ביצע גם את העבירה הזו, משום שהוא טוען כי הקונדום נקרע בטעות, בעוד המתלוננת נגדו טוענת כי קרע את אמצעי המניעה בכוונה תחילה.

עורך דינו של מייסד אתר ההדלפות, מארק סטיבנס, הזהיר כי כל ניסיון להסגירו לשוודיה יסוכל, בעיקר בטענה שאם יוסגר - עלול אסאנג' להיות מועבר לידי האמריקנים. הפרקליט טען כי ההאשמות נגד אסאנג' הן "תעלול פוליטי". לפי הדיווח, בוושינגטון עוקבים "מקרוב מאוד" אחר ההתפתחויות בנושא.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

החשיפה הגדולה ב"ויקיליקס" - סיקור מיוחד:

"ויקיליקס מאיימים: ישראל היא הבאה בתור"

ארה"ב הפילה את שרתי "ויקיליקס"?

"מלך סעודיה לוחץ על ארה"ב: לתקוף את אירן"

הדלפות ראשונות מהמסמכים: "אחמדינג'אד הוא היטלר"

רה"מ מתייחס להדלפת מסמכי ויקיליקס: "נחכה ונראה"