טורקיה סייעה לאל-קעידה נגד ארה"ב

המשחק הכפול של טורקיה: גורמים שונים בוושינגטון חושפים כי חלק מהמסמכים שמאיים לחשוף אתר ויקיליקס מכילים מידע לפיו טורקיה העבירה למורדי אל-קעידה בעירק נשק מתוחכם שישמש אותם במלחמתם מול החיילים האמריקנים במדינה. המסמכים חושפים שורה ארוכה של התכתבויות של דיפלומטים אמריקנים, ובוושינגטון מתכוננים

סערת ויקיליקס: העננה סביב תוכן המסמכים אותם מתכוונת לחשוף ויקיליקס מתפוגגת והסודות מתחילים להיחשף. מדובר בעשרות אלפי מברקים של דיפלומטים אמריקנים לעמיתיהם ולבכירים אמריקנים. בין השאר ישנם מסמכים המוכיחים שטורקיה סייעה בהעברת נשק לאל-קעידה.

תוכן המסמכים מספק, ככל הידוע מגורמים המקורבים לדבר, הוכחה לכך שטורקיה סייעה בהעברת אמצעי לחימה שונים לארגון אל-קעידה בעירק. הארגון השתמש בנשק במלחמתו עם החיילים האמריקנים שנמצאים בעירק.

הפרסום מעורר סקרנות ודריכות באזור. החשש הוא מפגיעה ביחסים בין המעצמה האמריקנית לטורקיה. צעד שידחוף את הטורקים לזרועותיה של אירן.

ארה"ב מזהירה את ישראל מויקיליקס

בוושינגטון מביעים חשש מפני פרסום המידע מסווג באתר ההדלפות וויקיליקס. אנשי האתר, שבו פורסמו לפני כחודש לא פחות מ-400 אלף מסמכים מסווגים של צבא ארה"ב, הודיעו כי בכוונתם לפרסם בקרוב כמות גדולה פי שבע מהכמות אותה פרסמו עד עתה.

לקראת הפרסום, יצאו מארה"ב אזהרות למדינות עימן היא נמצאת ביחסים טובים, ביניהן ישראל. החשש הוא שהמידע הבא שיפורסם באתר ההדלפות נוגע לחילופי המידע בין ארה"ב לבעלות בריתה, מה שעלול לגרום לפגיעה ביחסים בין המדינות.

ככל הנראה, האזהרה יצאה בראש ובראשונה מתוך רצון להקדים תרופה למכה. ייתכן מצב בו המידע שיפורסם יחשוף התנהלות לא כשרה של ארה"ב, בכל הנוגע לפעילות גומלין בינה לבין בנות בריתה.

ההדלפה הגדולה בהיסטוריה

בחודש אוקטובר האחרון, חשף אתר ויקיליקס כ-400 אלף מסמכים מסווגים של צבא ארה"ב. הפרסום זכה לכינוי "ההדלפה הגדולה בהיסטוריה" ונחשף בה מידע רגיש על פעילויות צבא ארה"ב.

ההדלפה חשפה בין היתר מידע לא מחמיא במיוחד על האופן בו מטפלת ארה"ב בעצירים בעירק. מתוך הדוחות שפורסמו, עולה כי צבא ארה"ב השתמש לכאורה בעינויים כשחקר את העצירים העירקים. בנוסף המידע מצביע לכאורה על הרג של חפים-מפשע רבים וניסיון לטייח את המעשים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק