יד ימינו של סדאם נידון למוות

טארק עזיז, יד ימינו של הרודן העירקי שנתלה, צפוי לגורל דומה: בית המשפט בעירק נתן היום גזר דין מוות למי שכיהן כשר החוץ של חוסיין וכראש הממשלה בפועל. האישום המרכזי: רדיפת מפלגות מוסלמיות במדינה. מאז נפילת משטרו של סדאם חוסיין כלוא עזיז בבגדד

אחרי סדאם - עכשיו יד ימינו: טארק עזיז, מי שהיה שר החוץ ומילא בפועל את תפקיד ראש ממשלת עירק תחת משטר האימים של סדאם חוסיין במדינה, נידון היום לעונש מוות בבגדד על ידי בית המשפט העליון העירקי.

עזיז, ערבי נוצרי, היה למעשה מס' 2 בממשלו של סדאם לאורך רוב תקופת שלטונו, והיה האיש שייצג את עירק בביקורים מחוץ למדינה ובכל פורום בינלאומי, זאת לאור העובדה שסדאם הכתיר את עצמו גם לנשיא וגם לראש הממשלה. הוא אמר בעבר שארה"ב פלשה למדינה "בגלל הנפט במדינה ובגלל לחץ ישראלי".

מאז נפילת משטרו של הרודן, ישב עזיז בכלא "מחנה קרופר" שבמערב בגדד. הוא הועמד כבר למספר משפטים באשמת פשעים נגד העם העירקי ונגד קבוצות פוליטיות במדינה.

את עונש המוות הוא קיבל היום באשמת רדיפת מפלגות שיעיות במדינה. בחודש מרץ האחרון הורשע עזיז ברצח 42 פעילים נגד ממשל סדאם, ונידון אז ל-15 שנות מאסר בפועל. באוגוסט 2009 הוא נידון ל-9 שנות מאסר על גירוש כורדים מעירק. היום, כאמור, הומרו כל עונשיו במוות.

רוצים לקבל עוד עדכונים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק