דיווח: אחמדינג'אד ניצל מניסיון התנקשות בדרום לבנון

עיתון כוויתי מדווח הבוקר כי בעוד נשיא אירן עשה את דרכו לדרום לבנון ביום ה' האחרון, קיבלו מאבטחיו התרעה ממוקדת מהמודיעין הלבנוני: עומדים להתנקש בחייו של מחמוד אחמדינג'אד. השיירה, על פי הדיווח, שבה לביירות ויצאה שוב לדרום - הפעם במסוק. לדיווח אין אישור ממקורות נוספים, ומהימנותו של העיתון מוטלת בספק

רבים בלבנון תוהים בימים האחרונים מדוע איחר נשיא אירן אחמדינג'אד להגיע לסיור המתוכנן שלו בדרום לבנון, מה שהוביל גם לביטול ביקורו במארון א-ראס וביטול הנחת הזר על קברו של עימאד מורנייה. הבוקר מתברר כי ייתכן והאיחור נבע מחשש לחייו של נשיא אירן, בעקבותיו הוחלט לצאת לדרום לבנון במסוק ולא ברכב, כפי שתוכנן מלכתחילה.

העיתון הכוויתי "א-סיאסה" מדווח הבוקר כי בדרכו של אחמדינג'אד לדרום לבנון ברכב, הורו לו לפתע מאבטחיו לשוב לביירות ממנה יצא, ולצאת לדרום במסוק - בגלל התרעה ממוקדת על ניסיון לפגוע בו. חשוב לציין כי אין לדיווח אישור ממקורות נוספים, וכי מהימנותו של העיתון הכוויתי שפירסם את הדיווח - מוטלת בספק.

על פי הדיווח, ההתרעה הגיעה לשיירה של נשיא אירן כשהייתה במרחק של 12 ק"מ מביירות. המודיעין הצבאי הלבנוני, שהיה אחראי על ביטחונו של נשיא אירן בעת הביקור, העביר הודעה למאבטחי אחמדינג'אד לפיה נצפו "תנועות חשודות" לאורך ציר הנסיעה המתוכנן לדרום. על פי הדיווח, "הייתה להם הוכחה שמשהו עומד לקרות". המאבטחים כאמור הורו לנשיא לשוב מיד לביירות, ולצאת דרומה במסוק של צבא לבנון.

בלילה שקדם להתרעת ההתנקשות, כך דווח, ישן אחמדינג'אד בשגרירות אירן בלבנון ולא במלון "ונציה", בו אמור היה ללון, בעקבות החשש לחייו. בבוקר יצא נשיא אירן לבית המלון כדי לאכול ארוחת בוקר עם ראשי העדות בלבנון. בהמשך היום נפגש עם ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי ועם נשיא לבנון מישל סלימאן, ורק אז יצא לכיוון הדרום.

לפי הדיווח בעיתון, הרמטכ"ל הלבנוני קווהג'י סירב להתיר לחיזבאללה, לאורך הביקור כולו, לדאוג לבטחונו של נשיא אירן, והעדיף כי אחמדינג'אד יאובטח בידי חיילי צבא לבנון.

לפני סיום הביקור: אחמדינג'אד ונסראללה נפגשו

נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד סיים בשבוע שעבר את ביקורו הרשמי וההיסטורי בלבנון, ביקור שנמשך יומיים ואשר התנהל בלו"ז צפוף למדי. הוא המריא יחד עם אשתו ופמלייתו מביירות בחזרה לטהרן, ואת טקס הפרידה ממנו בנמל התעופה הבינ"ל בביירות העברנו בשידור חי כאן באתר האינטרנט של חדשות 2.

בסיום ביקורו נרשמה דרמה, כאשר עם סגירת דלתות מטוסו הנשיאותי של אחמדינג'אד, שידרה רשת "אל-מנאר" של חיזבאללה תמונות מפגישה שקיים הנשיא האירני עם מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה. השניים, על פי הדיווח, נועדו בשגרירות אירן בביירות, ובמהלך פגישתם העניק נסראללה לאחמדינג'אד כלי נשק של אחד מחיילי צה"ל ממלחמת לבנון השנייה. בפגישה נכחו גם חברי הפמלייה האירנית, ובהם גם שר החוץ מנושהר מוטקי.

התמונות ששודרו שמו סוף לחרושת השמועות סביב האפשרות שהשניים ייפגשו. עם סיום נאומו של נשיא אירן בפרבר הדרומי בביירות, המקום בו מוערך כי נמצא מחבואו של נסראללה, נפוצו שמועות באתרי אינטרנט לבנוניים, לפיהן השניים נפגשו. בחיזבאללה ובאירן התעלמו לחלוטין מהדיווחים, אך כאמור, שחררו לפרסום את התמונות המיוחדות.

נראה כי נסראללה בחר מראש את המקום הספציפי, ואולי גם היחיד אליו הוא יכול להגיע על מנת להיפגש עם אחמדינג'אד עם צאתו מהבונקר - שגרירות אירן בביירות, הוא המקום היחיד ש"חסין" מפני מטוסי חיל האוויר הישראליים. על פי דיווחים זרים, הסתתר מזכ"ל חיזבאללה בשגרירות אירן בביירות גם במהלך תקיפות צה"ל ברחבי לבנון בתקופת מלחמת לבנון השנייה.

ביקור אחמדינג'אד בלבנון - סיקור מיוחד:

נשיא אירן התקבל בכבוד מלכים בלבנון

כל הפרטים על ביקור אחמדינג'אד בלבנון 

אחמדינג'אד מוותר על השלכת האבנים על ישראל

נסראללה יצא מהבונקר - ונטע עץ

חיזבאללה: אירן החזירה את לבנון לתקופה שלפני המלחמה