אחמדינג'אד התקבל בכבוד מלכים בלבנון

נשיא אירן ופטרון החיזבאללה נחת סמוך לשעה 8:00 הבוקר בשדה התעופה הבינלאומי של ביירות לקראת הביקור הממלכתי בלבנון, כשעמו בפמלייה גם שר החוץ ומפקד משמרות המהפכה. מאות לבנונים נלהבים קיבלו את פניו עם דגלי אירן בידיהם. דיווח: רה"מ הטורקי ארדואן ייפגש עם אחמדינג'אד בביירות ביום שישי

אירן קרובה מאי פעם: הנשיא מחמוד אחמדינג'אד נחת בשעה 8:00 בבוקר בנמל התעופה הבינלאומי של ביירות, שם התקבל בחמימות על ידי יו"ר הפרלמנט השיעי נביה ברי, נציגי חיזבאללה, ומאות לבנונים נלהבים עם דגלי אירן בידיהם.

יחד עם אחמדינג'אד הגיעו גם שר החוץ האירני מותקי, מפקד משמרות המהפכה מוחמד עלי ג'עפרי ועשרות אנשי אבטחה אירניים. אלפים ליוו מצדי הדרך את השיירה האירנית במסעה משדה התעופה של ביירות אל מרכז העיר, כשהנשיא האירני מציץ מגג הג'יפ שבו הוא נוסע ומנופף לקהל הרב. בהמשך הגיע אחמדינג'אד לארמון הנשיאות בבעבדא, שם נפגש עם נשיא לבנון מישל סלימאן.

את ביקורו של אחמדינג'אד בלבנון העברנו ונמשיך להעביר בשידור חי ובלעדי כאן בערוץ החדשות, כשאת השידור מלווים פרשני חדשות 2.

רוצים לקבל עדכונים נוספים מהביקור הצפוי? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אחמדינג'אד: נמשיך להתנגד ליישות הציונית

מיד לאחר נחיתתו בלבנון, נועד הנשיא האירני מחמוד אחמדינג'אד עם מקבילו הלבנוני מישל סלימאן. השניים נפגשו ולאחר מכן נשאו הצהרה משותפת. אחמדינג'אד הרעיף במהלך נאומו שבחים על "עמידתה האיתנה של לבנון מול האויב הציוני". הנשיא האירני הוסיף כי בחודשים האחרונים חוזק שיתוף הפעולה בין לבנון לאירן, לא רק בתחומים הצבאיים אלא רק בתחומים אזרחיים כמו חינוך, כלכלה, תחבורה ואנרגיה.

"אנחנו דורשים להתנגד לכל המעשים של היישות הציונית, ובנוסף שכל הפליטים הפלסטינים ישובו למולדתם. לפיכך יש לשחרר את כל השטחים הפלסטינים", הוסיף אחמדינג'אד. לסיכום הודה הנשיא האירני למישל סלימאן, אותו הגדיר "אדם אמיץ ששומר על עוצמתו של העם הלבנוני".

לאחר המחמאות שקיבל מנשיא אירן, אמר נשיא לבנון מישל סלימאן כי לבנון לא תשקוט עד אשר ישראל תיסוג ללא תנאים מהאדמות הלבנוניות שעדיין נמצאות תחת כיבוש. "אנחנו שומרים לעצמנו את הזכות לשחרר את האדמות הללו בכל דרך אפשרית", סיכם סלימאן.

במהלך היום יסייר אחמדינג'אד ברובע דאחייה שבביירות, המזוהה עם חיזבאללה, ובבשעה 19:00 יישא מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה נאום שישודר בשידור חי באתרי חדשות 2 באינטרנט. מחר אחמדינג'אד צפוי לבקר בקברו של עימאד מורנייה בכפר טיר דבא, קצין המבצעים של החיזבאללה שחוסל בפברואר 2008, ולערוך סיור בכפרי דרום לבנון הסמוכים לגבול עם ישראל, ובהם מארון א-ראס ובינת ג'ביל, ויחנוך מוזיאון שהוקם במימון אירני ובו דגם של כיפת הסלע.

נשיא אירן צפוי גם להניח זר פרחים על אנדרטה לזכר פעילי חיזבאללה בכפר קנא. בשעות הערב הוא צפוי לנאום באצטדיון הכדורגל בבינת ג'ביל.

במהלך הביקור ייחתמו שורה של הסכמים בין אירן ללבנון, ובהם מענק חסר תקדים על סך 450 מיליון דולר - זאת בהמשך להצהרות בכירי חיזבאללה השבוע, לפיהן שיקמה אירן את לבנון והשיבה אותה למצבה שלפני המלחמה ב-2006. לטענת חיזבאללה, אירן השקיעה בסך הכל ב-2,200 פרוייקטים על אדמת לבנון.

ארדואן יצטרף לפסגה עם אחמדינג'אד?

במקביל, מקורות דיפלומטיים לבנוניים אומרים היום כי ייתכן שראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן יגיע לביקור בלבנון ביום שישי, וייפגש עם נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד - שיאריך את שהותו בלבנון ביום אחד.

על פי הדיווח בכלי התקשורת הלבנוניים, ובהם גם רשת הטלוויזיה של חיזבאללה, שוקל הנשיא האירני להישאר עד יום שישי בלבנון, אך עם זאת תולה את הארכת שהותו בהגעתו של ארדואן.

"אם ארדואן יגיע, תיערך פסגה לבנונית-אירנית-טורקית", צוטטו הגורמים הדיפלומטיים בלבנון. רק השבוע ערך ראש ממשלת טורקיה ביקור בזק בסוריה, ונועד עם הנשיא אסד. השניים ערכו מסיבת עיתונאים משותפת - ומשם המשיך ארדואן לביקור רשמי בפקיסטן.

איומים על אחמדינג'אד

אמש השמיע ארגון לבנוני סוני איום לפגוע במחמוד אחמדינג'אד במהלך ביקורו. "הביקור מהווה איום ממשי על כל סוני היושב בה. נפעל כך שאחמדינג'אד לא ישוב כשם שבא", נכתב בהודעה שפורסמה על ידי הארגון הסוני החמוש "גדודי עבדאללה עזאם".

"נעשה הכל כדי למנוע את מימוש מזימותיו של אחמדינג'אד", נמסר עוד באיום המפורש. בהודעה הופנתה אצבע מאשימה לחיזבאללה השיעי, בטענה כי הוא "פועל למימוש המזימה הפרסית, להפוך את לבנון למדינה שיעית שתנוהל על ידי אירן". בהמשך נכתב עוד: "הכריזו עלינו מלחמת חורמה. נגיב בכל מקום - בבירות ואפילו בבינת ג'ביל ובכפר קאנא".

ביקור אחמדינג'אד בלבנון - סיקור מיוחד:

כל הפרטים על ביקור אחמדינג'אד בלבנון 

אחמדינג'אד מוותר על השלכת האבנים על ישראל

נסראללה יצא מהבונקר - ונטע עץ

חיזבאללה: אירן החזירה את לבנון לתקופה שלפני המלחמה