שרי הליגה הערבית הקציבו לארה"ב חודש ללחוץ על ישראל

בוושינגטון מברכים על הצהרת הליגה הערבית, שהקציבה לממשל האמריקני חודש נוסף לנסות ללחוץ על ישראל לחדש את הקפאת הבניה בהתנחלויות ולמנוע את פיצוץ המו"מ הישיר. "נמשיך לקדם את השיחות לקראת פיתרון של שתי מדינות", אמר הלילה דובר מחלקת המדינה האמריקנית

הזמנות נוספת לחידוש השיחות. אבו מאזן ונתניהו (חדשות 2)

הזדמנות נוספת: שרי הליגה הערבית הסכימו הלילה לתת לארצות הברית חודש נוסף לנסות ולהוסיף ללחוץ על הממשל הישראלי לחדש את הקפאת הבנייה בהתנחלויות, ובכך להשיב את ישראל והפלסטינים לשולחן הדיונים. בוושינגטון מברכים על ההצהרה.

"אנו מעריכים את הצהרת הליגה הערבית לפיה שריה תומכים במאמצינו ליצור תנאים שיאפשרו לשיחות הישירות להתקדם", אמר הלילה דובר מחלקת המדינה האמריקנית, פיליפ קראולי. "אנו נמשיך בעבודה עם ישראל והפלסטינים, יחד עם השותפים הבינלאומיים, במטרה לקדם את השיחות לקראת פיתרון של שתי מדינות ונעודד את שני הצדדים לקחת צעדים בונים ליעד זה".

נציגי הליגה תמכו בהחלטת אבו מאזן להפסקת השיחות

בישיבת החירום של שרי החוץ הערביים אתמול בערב, שעסקה בהפסקת הקפאת הבנייה בהתנחלויות, החליטו נציגי הארגון כי הם תומכים בהחלטת יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן שלא להמשיך את השיחות הישירות עם ישראל, כך דייוחה סוכנות הידיעות רויטרס.

בנוסף להודעתם, נציגי הליגה - שהתכנסו בעיר סירט שבלוב - הביעו תקווה שלחץ מצד נשיא ארצות הברית ברק אובמה יביא להקפאה נוספת של הבנייה בשטחי יהודה ושומרון. "אנו מקווים שארצות הברית תמשיך ללחוץ על ישראל לעצור את הבנייה בשטחים ומקציבים לארצות הברית פרק זמן של חודש כדי ללחוץ על ישראל לעצור את הבנייה בהתנחלויות ולהשיב את הצדדים לשולחן הדיונים", נכתב בהודעת הליגה הערבית.

בקהילה הבינלאומית קיוו לשווא שישיבת החירום של שרי החוץ הערביים תהווה נקודת מפתח בהמשך התנהלות המשא ומתן, במיוחד חרף הודעת הרשות בשבוע שעבר על השעיית השיחות. בראשית השבוע שעבר, עם תום מועד ההקפאה, הודיע אבו מאזן כי הוא "מחליט שלא להחליט", ואמר כי הוא ממתין לישיבת המוסדות הפלסטיניים וכן לישיבת שרי החוץ הערביים.

חבר הכנסת טלב א-סנע (רע"מ-תע"ל) הגיב להחלטת הליגה הערבית וטען כי ממשלת ישראל היא האחראית לפיצוץ השיחות בהחלטתה להמשיך את הבנייה בהתנחלויות. "אי אפשר לנהל משא ומתן לסיום הכיבוש ובאותו הזמן להעמיק אותו ולהרחיב התנחלויות. בישראל אין פרטנר לשלום ודבריו של שר החוץ אביגדור ליברמן באו"ם הם העדות לכך", אמר.

"נתניהו יכול לרמות את מנהיגי העולם חלק מהזמן אבל לא כל הזמן", הוסיף א-סנע. שלום באזור הוא האיום הממשי על ממשלת נתניהו והצהרותיו על מדינה פלסטינית הן מס שפתיים. מנהיגי ערב הכמהים לשלום לא יכולים לחטוף עוד את היריקות של נתניהו ולהתייחס אליהם כאל גשם המבשר את בוא אביב השלום".

"לא יתקיימו שיחות בזמן שישראל בונה בשטחים כבושים"

מוקדם יותר אתמול החליטה הרשות הפלסטינית להשעות את השיחות עם ישראל - כל עוד נמשכת הבניה בהתנחלויות. ההחלטה התקבלה בשבוע שעבר בישיבת הוועד הפועל של אש"ף שנערכה ברמאללה, בהשתתפותו של יו"ר הרשות אבו מאזן.

"לא יתקיימו שיחות ישירות עם ישראל, כל עוד היא ממשיכה לבנות בהתנחלויות בשטחים הכבושים - המקום בו שואפים הפלסטינים להקים את מדינתם", אמר אתמול דובר לשכתו של אבו מאזן, נביל אבו רודיינה, שיצא מהפגישה במהלכה.

החלטת הוועד הפועל היום באה על רקע הדיווחים בסוף השבוע, לפיהם ישראל והרשות הגיעו למבוי סתום בשיחות, ערב עזיבתו את האזור של השליח האמריקני למזה"ת ג'ורג' מיטשל.

"ההנהגה הפלסטינית מאשרת שהמשך השיחות כפוף למספר צעדים מצד ישראל, ביניהם הקפאת הבנייה בהתנחלויות", אמר בכיר אש"ף יאסר עבד ראבו. "ההנהגה הפלסטינית מאשימה את ישראל בניסיון לחבל בשיחות", הוסיף עבד ראבו.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק