ההכרעה על עתיד המו"מ - ביום שישי הקרוב

העיר סירט שבלוב תהיה בסוף השבוע המארחת של ישיבת החירום של שרי החוץ של הליגה הערבית, שיתכנסו כדי להכריע על המשך השיחות הישירות בין הפלסטינים לבין הישראלים. ברקע לכינוס ההודעה הדרמטית של הוועד הפועל של אש"ף שהחליט להפסיק את השיחות כל עוד נמשכת הבנייה בהתנחלויות. המו"מ יימשך או יופסק? בשישי הבא נדע

ישיבת החירום של שרי החוץ הערביים, שתעסוק בהפסקת הקפאת הבנייה בהתנחלויות תתכנס ביום שישי הקרוב, ה-8 באוקטובר, בעיר סירט שבלוב - כך הודיע הערב רשמית סגן מזכ"ל הליגה הערבית אחמד בן חאלי.

בישיבה המיוחדת ייטול חלק יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, ובמהלכה יציג את ההחלטה שהתקבלה היום בוועד הפועל של אש"ף - להשעות את השיחות עם ישראל, עד להפסקת הבנייה בהתנחלויות.

בקהילה הבינלאומית רואים בישיבת החירום של שרי החוץ הערביים נקודת מפתח בהמשך התנהלות המשא ומתן. חרף הודעת הרשות היום כי היא משעה את השיחות, ההערכות הן כי ההחלטה שתיפול בישיבה הזו והמלצת שרי החוץ לאבו מאזן - הן שיקבעו את המשך המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים.

בראשית השבוע, עם תום מועד ההקפאה, הודיע אבו מאזן כי הוא "מחליט שלא להחליט", ואמר כי הוא ממתין לישיבת המוסדות הפלסטיניים וכן לישיבת שרי החוץ הערביים, שתוכננה להתקיים כבר ביום שני.

הפגישה נדחתה וייתכן שתדחה שוב

גם בפגישתו השבוע בפריז עם נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, העביר יו"ר הרשות את אותו המסר. ואולם, מסיבות טכניות נדחתה ישיבת החירום מיום שני לרביעי, אך אז "נזכרו" במצרים שבאותו היום, השישה באוקטובר, מציינים את יום הזיכרון למלחמת יום הכיפורים, או כפי שהיא מכונה בעולם הערבי "מלחמת אוקטובר".

למרות הלחץ בקהילה הבינלאומית והידיעה כי כל הגורמים המעורבים בשיחות בין ישראל לפלסטינים מצפים לקיום הפגישה, הוחלט לדחות את הישיבה של שרי החוץ הערביים פעם נוספת, והמועד שנקבע לה הערב הוא יום שישי הקרוב. עם זאת, פרשנים בעולם הערבי העריכו כי לא תהיה הפתעה אם גם המועד הזה יידחה במהלך השבוע.

בינתיים, הודיע סגן מזכ"ל הליגה הערבית בן חאלי, כי במהלך הישיבה יסקור יו"ר הרשות את התנהלות השיחות - אך כבר רמז מה המסרים שצפוי אבו מאזן להעביר בישיבה. "המשך הבניה בהתנחלויות עלול לפוצץ את המשא ומתן", אמר בן חאלי. "הישיבה תהיה חשובה מאוד לגיבוש העמדה בנושא".

תום ההקפאה? הפלסטינים שוברים את הכלים

מוקדם יותר היום החליטה הרשות הפלסטינית להשעות את השיחות עם ישראל - כל עוד נמשכת הבניה בהתנחלויות, כך הוחלט בשעות הצהריים בישיבת הוועד הפועל של אש"ף שנערכה ברמאללה, בהשתתפותו של יו"ר הרשות אבו מאזן.

"לא יתקיימו שיחות ישירות עם ישראל, כל עוד היא ממשיכה לבנות בהתנחלויות בשטחים הכבושים - המקום בו שואפים הפלסטינים להקים את מדינתם", אמר היום דובר לשכתו של אבו מאזן, נביל אבו רודיינה, שיצא מהפגישה במהלכה.

החלטת הוועד הפועל היום באה על רקע הדיווחים בסוף השבוע, לפיהם ישראל והרשות הגיעו למבוי סתום בשיחות, ערב עזיבתו את האזור של השליח האמריקני למזה"ת ג'ורג' מיטשל.

"ההנהגה הפלסטינית מאשרת שהמשך השיחות כפוף למספר צעדים מצד ישראל, ביניהם הקפאת הבנייה בהתנחלויות", אמר בכיר אש"ף יאסר עבד ראבו. "ההנהגה הפלסטינית מאשימה את ישראל בניסיון לחבל בשיחות", הוסיף עבד ראבו.

נתניהו: מקווה שהפלסטינים לא יפנו עורף לשלום

נתניהו הגיב להודעה הפלסטינית וקרא לנשיא עבאס ולהנהגת הרשות הפלסטינית להמשיך בשיחות השלום ברציפות על מנת להגיע להסכם שלום היסטורי תוך שנה. רה"מ נתניהו אמר הערב כי "הדרך להשגת הסכם שלום היסטורי בין שני עמינו היא לשבת סביב שולחן המשא ומתן ברצינות וברציפות, ולא לעזוב אותו, כי זה המקום לפתור את המחלוקות בינינו".

"רק לפני חודש ימים נכנסו הפלסטינים לשיחות שלום ישירות, ללא תנאים מוקדמים, לאחר שממשלתי ביצעה שורת מחוות חד-צדדיות כדי להניע את השיחות הללו", הוסיף נתניהו. "לפני כן, במשך 17 שנים, ניהלו הפלסטינים שיחות ישירות עם ממשלות ישראל תוך כדי בנייה ביהודה ושומרון, כולל בשנה האחרונה לכהונת הממשלה הקודמת. אני מקווה שגם עכשיו הם לא יפנו עורף לשלום, וימשיכו בשיחות על מנת להגיע להסדר מסגרת תוך שנה".

גם שר הביטחון ברק הוציא הודעה מיד עם צאת השבת ובא הוא קורא להנהגה הפלסטינית ולכל הצדדים לגלות אחריות ולא לאפשר את הפסקת השיחות. "על כולנו לנהוג בשיקול דעת ונחישות כדי להתגבר על כל הקשיים ולהמשיך את המו"מ בכדי להגיע לתוצאות", אמר ברק, שהביע את ביטחונו כי בהידברות אינטנסיבית של ישראל, ארה"ב, הפלסטינים ומנהיגים בעולם הערבי, ניתן להגיע במהלך השבוע הקרוב לנוסחה שתאפשר את המשך המו"מ הישיר.

בקדימה מיהרו היום להגיב להודעת הוועד הפועל של אש"ף וקראו לראש הממשלה לקבל את ההחלטות הנכונות שתאפשרנה את המשך המשא ומתן וימנעו את פיצוצו. "נתניהו יודע כי בידיו האפשרות לקבל את ההחלטות שיאפשרו את המשך המשא ומתן", אמר יו"ר המפלגה ציפי לבני, ושבה וחזרה על הבטחתה לתמוך בכל החלטה שתקדם את השיחות.

"על נתניהו לבחור באינטרסים האמיתיים של ישראל לטווח הארוך על פני כל האינטרסים הפוליטיים האישיים", אמרה לבני. יו"ר קדימה הזהירה בנוסף כי לפיצוץ השיחות תהיינה השלכות חמורות על ישראל.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק