נסראללה יפרסם וידאו ופרטים חדשים על "אסון השייטת"

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה הודיע כי יפרסם מחר, במסגרת נאום מיוחד, פרטים חדשים ואף סרטון וידאו בנושא "אסון השייטת" ב-97', בו נהרגו 12 חיילי צה"ל. נסראללה הבטיח גם "הוכחות" לפיהן ישראל עמדה מאחורי חיסולו של ראש ממשלת לבנון לשעבר רפיק אל-חרירי

ממשיך בלוחמה הפסיכולוגית: מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה צפוי מחר לפרסם פרטים חדשים, לרבות סרטון וידאו, על תקרית "אסון השייטת" בה נהרגו 12 לוחמים בספטמבר 1997 - כך מדווח היום העיתון הלבנוני "אל-אח'באר", המזוהה עם הארגון. נסראללה צפוי לחשוף את הפרטים, במהלך נאום שיישא ממקום מחבואו, בו גם הוא צפוי לחשוף "הוכחות" לפיהן ישראל היא שעומדת מאחורי חיסולו של ראש ממשלת לבנון לשעבר רפיק אל-חרירי, ב-14 בפברואר 2005.

העיתון דיווח כי במהלך נאומו צפוי מזכ"ל חיזבאללה לפרסם סרטון וידאו שיתאר מדוע לא הצליחו לוחמי השייטת לפשוט על מעוז של חיזבאללה בעיירת החוף אנסרייה, סמוך לצור. למרות הדיווח בעיתון, עדיין לא ידוע מה בדיוק יהיה אופיו של סרט הווידאו. פרשנים בעולם הערבי תהו האם מדובר בסרטון חדש השופך אור על הפעולה עצמה - ואם כן, מדוע נשמך הוא בארכיון החיזבאללה זמן כה רב.

אנו נעביר מחר בשידור חי בערוץ החדשות את נאום נסראללה ואת הווידאו שיפורסם במהלכו.

אסון השייטת: 12 הרוגים ו-4 פצועים

ב-4 בספטמבר 1997 יצא צוות של 16 לוחמי שייטת 13, בפיקודו של סגן אלוף יוסי קורקין למבצע החשאי "שירת הצפצפה" בדרום לבנון. תוך כדי תנועת הכוחות באזור עיירת החוף אנצרייה, התפוצץ מטען, שבעקבותיו הופעלו מטענים נוספים. בהם גם מטען שסחב על גבו רב סמל איתמר איליה. במקביל נפתחה לעברם אש מנשק קל.

הקשר של הכוח, שהיה היחיד שלא נפגע, הצליח להשיב באש לעבר מחבלי חיזבאללה ולהזעיק עזרה. מסוקים של חיל האוויר החלו לחלץ את הפצועים ואת הגופות. מאש חיזבאללה נהרג סרן ד"ר דגש מאהר, רופא מכוח החילוץ.

בתום הקרב ספרו בצה"ל 12 הרוגים ו-4 פצועים. בין ההרוגים - מפקד הכוח, סגן אלוף קורקין. גופתו של רב סמל איליה נשארה בידי חיזבאללה. ב-25 ביוני 1998 יצאה לפועל עסקה בין ישראל לחיזבאללה. ישראל קיבלה לידיה את גופתו של איתמר איליה ואת שרידי גופותיהם של שני חיילים נוספים - גיא גולן ורז טבי. חיזבאללה קיבל בתמורה 60 אסירים ו-40 גופות של מחבלים, ביניהן גופת בנו של חסן נסראללה.

לאחר שהובאו הבנים לקבורה, נודע למשפחות גולן וטבי מידע לפיו ייתכן ששרידי הגופות של יקיריהם הוחלפו בטעות והוטמנו בקברים הלא נכונים. בני המשפחות הזועמים עתרו לבג"ץ ודרשו לפתוח את הקברים. משנפתחו הקברים התאמת החשש. בצה"ל הקימו ועדת חקירה שמסקנותיה אילצו את הרב הראשי של צה"ל גד נבון לפרוש.

יותר מוועדת חקירה אחת ניסו לרדת לעומקו של האסון. עד היום לא ברור בוודאות האם מה שהתחיל את כל האירוע היה מארב מתוכנן של חיזבאללה, או שמא תקלה מבצעית שהביאה לפיצוץ מטען שנשא עמו הכוח באותו לילה נוראי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק