ביקור היסטורי: אסד בביירות

לראשונה מזה 8 שנים - נשיא סורי מבקר בבירת לבנון. אסד ועמיתו הלבנוני מישל סולימן צפויים לדון בייצוב המשטר בלבנון, שסובל ממשבר מאז חיסולו של ראש הממשלה הקודם רפיק אל חרירי. המתח בין המדינות הגיע לשיא בשבוע שעבר, אז החל גל של שמועות כי חיזבאללה עומד מאחורי חיסולו של אל חרירי

ציר הרשע מתהדק? נשיא סוריה בשאר אסד עורך היום ביקור היסטורי בביירות, מלווה בעבדאללה מלך סעודיה - לראשונה מזה שמונה שנים. מדובר בביקור היסטורי, שכן עד כה לא זכתה לבנון להכרה מצד הממשל הסורי שראה בה חלק משטחה של סוריה.

הפעם האחרונה שביקר אסד בלבנון הייתה בשנת 2005, אז נסוגו החיילים הסורים מהמדינה בעקבות ההתנקשות בראש הממשלה הלבנוני דאז רפיק אל חרירי. עם זאת, אז הביקור לא נערך בביירות, על מנת להימנע מהסמליות שבביקור בעיר הבירה.

בביקור הנוכחי צפוי הנשיא הסורי להיפגש עם עמיתו הלבנוני מישל סולימן ולדון איתו בהתפתחויות באזור. הביקור הנוכחי מלווה באבטחה כבדה סביב הנשיא הסורי, עוד מרגע נחיתתו בנמל התעופה הבינלאומי בביירות.

מטרת הביקור הנוכחי, ככל הנראה, היא ייצוב הממשל בלבנון שסובל ממשברים רבים מאז חיסולו של אל חרירי האב. סעד חרירי, ראש הממשלה הנוכחי של לבנון, אמר כי הוא מקווה שביקורו של אסד במדינה יוביל ל"יציבות חזקה" באזור.

היחסים בין סוריה לבין לבנון סבלו מעליות ומורדות בחמש השנים האחרונות, כאשר בשבוע שעבר חל מפנה נוסף במתח בין המדינות עם התבטאותו של מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה באשר לדיווחים הקושרים בין ארגונו לבין חיסולו של רפיק אל חרירי. נסראללה אמר כי הוא דוחה את הטענות והאשים את ישראל בהפצתן.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק