מת המנהיג הרוחני של חיזבאללה

אבל כבד בלבנון: המנהיג הרוחני של חיזבאללה ואחד מהמקשרים של הארגון עם אירן, האייתולה מחמד חוסיין פדלאללה, מת הבוקר בגיל 75. פדלאללה סבל בימים האחרונים משטף דם בראשו והיום מת בבית החולים בביירות

סוכנויות הידיעות מדווחות כי השיח' מוחמד חוסיין פדלאללה, מנהיגה הרוחני של תנועת חיזבאללה בלבנון, מת בבית החולים בביירות בגיל 74. פדלאללה סבל בימים האחרונים משטף דם בראשו, והיום כאמור נקבע מותו.

רשת הטלוויזיה "אל-מנאר" של חיזבאללה הפסיקה את שידוריה בעקבות מותו של פדלאללה והיא משדרת פסוקי קוראן ושירי אבל על רקע תמונתו של המנהיג המת.

פדלאללה נחשב לאחד ממייסדי הקשר של חיזבאללה עם אירן עם הקמת התנועה בשנת 1982, לפדלאללה תומכים ומאמינים רבים ברפובליקה השיעית. הוא גם האיש שמינה את חסן נסראללה למזכיר הכללי של חיזבאללה, מיד לאחר חיסולו של המזכ"ל הקודם, עבאס מוסאווי, על ידי מסוקי צה"ל ב-16 בפברואר 1992.

הד"ר גיא בכור מהמרכז הבינתחומי בהרצליה, סיפר בראיון לערוץ החדשות כי פדלאללה התיר בפסק הלכה מיוחד באמצע שנות ה-80 את פיגועי ההתאבדות כנגד חיילי צה"ל - היתר שבוטל לקראת נסיגת צה"ל מלבנון עקב "חוסר אפקטיביות", כהגדרתו.

מי היה שיח' פדלאללה?

מוחמד חוסיין פדלאללה נולד בשנת 1935 בעיר נג'ף בעירק שם החל בלימודי הדת. אחד מחבריו לספסל הלימודים היה לא אחר מאשר המנהיג הרוחני העליון באירן, אייתולה עלי חמינאי. פדלאללה נחשב לבעל השקפות ליברליות, בעיקר ביחסו כלפי נשים ומנהגים שיעים, כמו למשל ההכאה העצמית הנהוגה בחג העשוראא'.

פדלאללה נודע כאחד ממתנגדיה הבולטים של ארצות הברית, וניצל פעמים רבות את דרשות יום השישי שלו להעברת ביקורת על מדיניותה במזרח התיכון.

למרות שפדלאללה דאג לברך את ברק אובמה עם כניסתו לתפקיד, הוא שינה את דעתו על המנהיג האמריקני וציין כי דרכו אינה שונה מדרכו של מהנשיא הקודם בוש, וכי הממשל בוושינגטון ממשיך להטעות את העולם הערבי.