מי עומד מאחורי המשט הלבנוני? קרוב משפחה של אסד

גורמים בכירים המקורבים לנשיא סוריה הם שעומדים מאחורי המשט הלבנוני שייצא לכיוון עזה, ביניהם גם בן דודו של בשאר אסד, הבעלים של הספינה - כך מפרסם הבוקר העיתון ידיעות אחרונות. בישראל חוששים שפרובוקציה שעשויים לעורר משתתפי המשט תוביל את חיזבאללה לירות טילים אל עבר ישראל ואף תגרור את סוריה לעימות צבאי

בן דודו של נשיא סוריה בשאר אסד הוא הבעלים של הספינה הלבנונית שמתוכננת להפליג מלבנון לכיוון עזה, במטרה להכניס סיוע הומניטרי לרצועה ולנסות ולעורר פרובוקציה בקנה מידה בינלאומי - כך עולה ממידע שהגיע לישראל בימים האחרונים ופורסם הבוקר בעיתון ידיעות אחרונות.

מהמידע עולה כי מארגני המשט התקשו למצוא אוניות שיפליגו לעזה מתוך החשש של בעליהן כי ישראל תגרום להן לנזק. בסופו של דבר, החברה היחידה שהסכימה להירתם למשימה היא זו של בן דודו של אסד, שמפעילה את הספינה "ג'וליה". לצורך המשט שונה שמה של הספינה ל"נאג'י אל עלי".

חברה סורית נוספת, "נאדה ספנות", מעורבת אף היא בארגון המשט. גורמים מדיניים בישראל מביעים חשש כי עימות אלים עם נפגעים במהלך ההשתלטות על המשט הלבנוני-סורי עשוי לשמש תירוץ בידי החיזבאללה לשגר טילים לעבר ישראל, דבר אשר עשוי לגרור גם את הסורים לעימות צבאי.

במדינות המערב מפעילים בימים האחרונים לחץ על ראש ממשלת לבנון סעד אל חרירי בניסיון להביא לביטול המשט, וזאת מתוך הבנה של הפוטנציאל הנפיץ שטמון בו. את עיקר הלחץ מפעילים ארצות הברית, האיחוד האירופי, צרפת, גרמניה וספרד.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אתמול כי המטרה האמיתית של כל המשטים לעזה היא לחולל פרובוקציה נגד ישראל במטרה לפרוץ את הסגר הביטחוני שמטרתו למנוע אספקת טילים, רקטות ונשק לחמאס.

"אם למישהו היה ספק, הרי היום ברור שאין שום סיבה ושום הצדקה לארגן את המשטים הללו", אמר נתניהו. "כל מי שרוצה להכניס סחורה אזרחית אמיתית לעזה - מזון, צעצועים ותרופות - יכול לעשות זאת דרך נמל אשדוד", הוסיף ראש הממשלה במהלך פגישתו עם קנצלר אוסטריה ורנר פימאן.